Lapin puolesta

On aika nousta Lapin puolesta! Lappi on etelän miehelle vain joku reservaatti j a museo, johon matkustetaan vain katsomaan hassun näköisiä lappalaisia.

Olen kotiseutuni puolesta, en silti juo Lapin Kultaa, sitä ei pulloteta enää Lapissa.

Juon kossua, sitä pullotetaan sentään Koskenkorvan kylässä, Ilmajoella.
8148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Olen kotiseutuni puolesta,"

Ei Koskenkorvakaan ole Lapissa, joten nakkaa se kossulesti kiveen, ja ala pontikan keittoon, niin saat lappilaista juomaa.

Äänestä

"..vain katsomaan hassun näköisiä lappalaisia."
Tarkoitat varmaan saamelaisia.
On niissä juopoissa lappilaisissakin katsomista ja kuulemista.

Äänestä
  • Kumpia ovat ne vääräsääriset juovuksissa mellastavat?

    Äänestä

  • mite kirjoitti:

    Kumpia ovat ne vääräsääriset juovuksissa mellastavat?

    Ne ovat niitä kaikkein janoisimpia, eli lappolaisia. Lappilaisten ja lappalaisten risteymiä.

    Äänestä

Asuin joskus aikani Torniossa kaljatehtaan vieressä. Silloin join lapparia. Ohimennen mainiten, omissa duunikuvioissa tullut tehtyä lapparille paljonkin hommia, muissa kuvioissa. Sillä kaljatehtaalla oli suuri merkitys Torniolle, toi rahaa, mainetta, työpaikkoja jne. aivan valtavasti.

Ite en ole sieltäpäin kotoisin. Mutta kun lapparin valmistus Torniossa lopetettiin, eipä ole paljon sitä tullut enää juotua. Ei se keskarinä ollut kaksista. Mutta kun mainoslause oli, "tunturinpurojen solinaa", en ole koskenut pahemmin koko aineeseen. Se kun on nykyisin tehty etelänvetelien kraanaveteen.

Kossu on jees. Sitä tosiaan edelleen tehdään Koskenkorvalla. En paljoa enää juo kossua, olen siirtynyut mietoihin. Mutta on kossu sentään perinteinen suomalainen janojuoma. Suuri witutus tuli siitä, kun teettivät taannoin kossupullon brandiä, etenkin graafisen suunnittelun suurella rahalla brittiläisen mainostoimiston aloitteleballa graafikolla- Tähtäimessä kv- markkinat. En tiedä, miten pisnekset meni. Mutta alkoi wituttamaan. Etikettikin teetetty jollain ulkomaisella harjoittelijalla, joka kävi ensimmäisen kerran suomessa vasta uuden ulkoasun julkistamisen yhteydessä. Surkea etiketti ja kehno(liian suuri suuaukko pullon suusta ryypiskelyyn ) desingpullo.

Kossu on kyllä mun mielestä osittain perinteinen lapin juoma. Alkot harvassa ja kun etelänvetelä menee lappiin kalasteleen tai muuten lomaileen, paikallisille alkuasukkaille hyvän tahdon osoituksena aina ollut tarjota kossua. Joku alkoi saivartelemaan lappalaisista. No, pari eri asiaa. lappalainen ja lappilainen. Ne tajuaa, jotka tajuaa. Ite en ole kumpaakaan. Meitsi enenpi pottuviina-alueelta. Ja Kiteen kirkas tai Lammin sahti on eräitä suosikkijuomiani.

Kannatan yksityisyrittäjyyttä, kotiseutuhenkeä, erinomaisia tuotteita, kotimaisuutta jne. Taas mainiten. Suomi- viina tehdään ruotsalaisesta spriistä, Leijona- viina suomalaisesta ohrasta. En voi tajuta, miten joku voinut antaa ruotsalaisesta tentusta plandattua kevytviinaa myydä tuolla nimellä ja vielä laittaa etikettiin suomen liput harhauttamaan kuluttajaa.

Pitäneekin hankkia viikonlopuksi pullo kossua ja Laitilan kukkoa riittävästi.

Äänestä

Viestissä puhutaan alkoholinkäytöstä, joten se poistatetaan.

Äänestä

Ei Lappi ole museo, ihan se on matkailuseutuna mukava meille etelän äijille.

Äänestä

En minäkään enää Lapin kultaa juo kun sitä ei enää pohjoisessa valmisteta.
Uusia yrityksiä vain pystyyn koko Pohjois-Suomeen.

Tässä lähistöllä kehuu yritys jatkavansa pontikkaperinnettä.
Viimeksi ostin Korven Kyynel nimellä olevaa Tyrnävällä tiputettua pottuviinaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Puristettu nyrkki kirjoitti:

On aika nousta Lapin puolesta! Lappi on etelän miehelle vain joku reservaatti j a museo, johon matkustetaan vain katsomaan hassun näköisiä lappalaisia.

Olen kotiseutuni puolesta, en silti juo Lapin Kultaa, sitä ei pulloteta enää Lapissa.

Juon kossua, sitä pullotetaan sentään Koskenkorvan kylässä, Ilmajoella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu