Mutu-tuntuma ratkaisee

Tunnettuahan on, että mutu (musta tuntuu) on ratkaisevan tärkeää päätöksen teossa.
Eivät faktat tai tutkimustulokset pärjää mutulle.
Tällä ns. palstalla on viime aikoina, taas kerran, taitettu peistä sen vuoksi, että joku tai jotkut harrastavat ihan leipätyökseen toisten avausten poistamisia.
Miksi, sitä ei tiedä kukaan, mutta mutu-tuntumalla voisi sanoa, että useimmiten poistamishalu herää joillakin tai jollakin heti, kun näkee epämieluisan nimimerkin (rekatun tai rekkaamattoman) kirjoittajana.

Kysymyksessä on siis ns. pärstäongelma. Mutta kun pärstiä ei näy täällä yleensä, niin jälleen mutu-tuntumalla voi kuvitella, että pärstä on niin kuin petolinnun takapuoli.

Mikä avuksi, että annettaisiin kaikkien kukkien kukkia. Sillä reunaehdolla, että henkilökohtaisia loukkauksia ei sallita.

Poistamissairautta poteville ehdottaisin aluksi lyhyttä taukoa. Jos se ei auta, niin sitten vähän pitempi tauko. Tauon aikana voisi joka päivä hetken miettiä, miltä kirjoittajista, jotka kirjoittavat tosissaan, kuka mistäkin syystä, tuntuu, kun kirjoitus häviää bittiavaruuteen alta aikayksikön.

Kokemuksesta voin sanoa, että se v'''ttaa, joskus aika paljon.

Tämmöistä musta tuntuu juuri nyt.
1179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Poistot sen kun jatkuu. Poistettu kokonainen ketju, ja tästäkin kaikki jo x 2 aloitusta lukuun.
Päivystäjä seuraa taustalla silmä tarkkana poistaakseen taas.
Nyt on joku asettunut Kalifiksi palstalle.

Äänestä
  • Herää jälleen kysymys.
    Miten meistä kukaan voi poistaa?
    Voi pyytää poistoon, mutta ylläpito poistaa, jos poistaa.
    Kai siellä ollaan lukutaitoisia, ja poistetaan, jos on poistettavaa.
    Mikä ihmeen luulotauti on tämä, että yksittäinen palstalainen voi poistaa.
    Ei voi, voi vain anoa.

    Parasta kai olisi poistaa itseni palstalta. Eihän täällä enää ole muuta luin luuloa.
    Ei asiasta tietoakaan.

    Äänestä

Katleija, mehän oltiin oikeassa aavisteluissamme jo keväällä. Huomiotta jättäminen on tavallinen keino häiriköinnin lopettamiseksi , mutta toisaalta uhrit tarvitsevat tukea ja ilmapiiri puhdistusta , ylläpidolta sitä ei tunnu heruvan. Itselläni on ollut tapana joksikin aikaa jättää palsta, kun ilmapiiri on käynyt ahdistavaksi ja muut asiat ovat vieneet ajan. Mielelläänhän täällä tutussa seurassa jatkaisi ainakin joskus piipahtamalla, on tämä parhaimmillaan tosi kivaa.

Palstakirjoittelun pitäisi olla virkistymisen mieluisan kanssakäymisen paikka, ja jos tilanne ei normalisoidu, painan oven kiinni vaikka pidemmäksi aikaa. Vaikka itse ei olisi tullut kiusatuksi, on ilmapiirillä suuri vaikutus. Hyökkäyksien kohteena ovatkin yleensä suositut, aktiiviset, persoonalliset kirjoittajat. Vaikka kuinka haluaa pysytellä skismojen ulkopuolella, sotiihan tämä yleistä oikeustajua vastaan. Ehkä on tämä kiusaaja on mielissään, jos saa kirjoittajia luovuttamaan. Jotain sairasta vallankäyttöä sekin lienee, jos ei valtaa missään muualla ole. Syyslomalle olen lähdössä ensi viikolla, mutta sitten taas kurkistan, mitä tänne kuuluu´, enkä varmasti näppejäni ihan erossa malta pitää ennen sitäkään.

Kyllähän me kauan ja kekskenämme muillakin saiteilla kirjoittaneet jo toisemme tunnemme, kukas Sinua Katleija voisi muka pelätä !

Yhä olen sitä mieltä, että nikittä kirjoittava voi olla kuka tahansa. Voisiko alkaa taas kiinnittää enemmän huomiota siihen kaikkeen hyvään ja mukavaan, jolla on kuitenkin aina palstalla ollut sijansa.

Äänestä

Kirjoitan vastauksen, ehkä joku ehtii tämän lukea ennen poistoa. Katson nyt minäkin parhaaksi vetäytyä odottamaan seesteisempiä aikoja palstalla. Eihän tuon poistorobotin kanssa kannata alkaa kilpailemaan.
Virkistävää lomaa sinulle!
Tämä palstan tilanne vaatisi aika radikaaleja toimenpiteitä, mutta siihen tuskin meillä kenelläkään riittää voimia.
Koettakaamme vain olla provoista provosoitumatta. Nuo vanhojen ketjujen ylösnostotkin kertovat koko hässäkän yhteisestä nimittäjästä

Äänestä

Tosiasia: Vain omat avaukset saa poistettua. muut viestit poistaa ylläpito oma- aloitteisesti tai pyynnöstä.

Poistot ovat usein kohdallaan, eivätkä palstalaiset aina edes kaikista tiedä.

Parempi ronski poisto kuin lepsu valvonta.

Äänestä
  • minka Ruuneperi esitti eikä epäluuloa ja vainoharhaisuutta.

    Äänestä

  • Kyllä näyttää olevaan vallanhalua poistamiset aika usein. Kukapa valvoja niitä ketjuja lukeekaan jos asia ei häntä koske. Pyynnöstä poistaminen on se mikä pistää vihaksi kun syy voi olla aivan henk-koghtainen. En ole ikinä poistattanut ainoatakaan viestiä saati sitten ketjua.

    Täten ilmoitan että älköön kukaan poistako tahi poistattako ketjua missä minua kaltoin kohdellaan tahi johon olen kirjoittanut. Tympäsi äsken kun käsistä vietiin viesti.

    Äänestä

  • Tuo oli faktaa kirjoitti:

    minka Ruuneperi esitti eikä epäluuloa ja vainoharhaisuutta.

    Ruuneperi ja Tuo on faktaa. Kai te luitte ylläpidon vastauksen poistoista. Ylläpito poistaa vain pyynnöstä eikä suorita ennakkosensuuria.
    Se kertoo paljon.

    Äänestä

Jospa ovat palkanneet pahimman höpöttäjän tänne valvomaan ettei mitään kunnon keskustelua pääse vahingossakaan syntymään.
On ihmisiät jotka hallitsevat mielellään saadakseen kaaoksen aikaan, tässä täytyy olla juuri sama takana.
Näin se kuitenkin kaikitenkin lopulta on ettei yksi ihminen tarvitse koko palstaa.
Hyvä kirjailija voisi kyllä olla ja viihdyttää, mutta nämä ammattilaiset eivät vilkaisekaan tällaiseen solkkusankkoon ;-DD.
Jotain pielessä ja paljon, että alentuu vain häiriköimään, eihän me tuollaiselle mahdeta mitään seotkoon lopullisesti ja postakoon mitä poistaa.

Kävin liikenteessä, oli niin rankka muutaman minuutin sade että oli pakko pysähtyä tien reunaan, onneksi ajelin vanhaa tietä vielä, sade lakkasikin kun liityin moottoritieliikenteeseen ja pääsin kotiin.
Nyt on alkanut tuulla aika lujaa puuskittain.

Äänestä
  • On jotenkin pöheetä kun aamulla 8 uutisten jälkeen kuuluttaja kertoo, ettei aurinko ole vielä noussut. Kirkasvalolaitteella nyt käyttöä. Muutaman vuoden ikäisissä lapsissa näytti olevan virtaa.
    Käynti mummin kanssa kaupassa näytti olevan heille pieni seikkailu, poistona vain nenän pyyhkäisy.

    Äänestä

aikoinaan poisti itse.mielivaltaisesti. Kaikki olivat raivona sille.

Mutta nykyään poistetaan vain henkilokohtaiset loukkaamiset tai sellaisen yritykset pikemminkin.
Kuka niistä mitään välittää. ei kai kukaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


veteraanikynäilijä kirjoitti:

Tunnettuahan on, että mutu (musta tuntuu) on ratkaisevan tärkeää päätöksen teossa.
Eivät faktat tai tutkimustulokset pärjää mutulle.
Tällä ns. palstalla on viime aikoina, taas kerran, taitettu peistä sen vuoksi, että joku tai jotkut harrastavat ihan leipätyökseen toisten avausten poistamisia.
Miksi, sitä ei tiedä kukaan, mutta mutu-tuntumalla voisi sanoa, että useimmiten poistamishalu herää joillakin tai jollakin heti, kun näkee epämieluisan nimimerkin (rekatun tai rekkaamattoman) kirjoittajana.

Kysymyksessä on siis ns. pärstäongelma. Mutta kun pärstiä ei näy täällä yleensä, niin jälleen mutu-tuntumalla voi kuvitella, että pärstä on niin kuin petolinnun takapuoli.

Mikä avuksi, että annettaisiin kaikkien kukkien kukkia. Sillä reunaehdolla, että henkilökohtaisia loukkauksia ei sallita.

Poistamissairautta poteville ehdottaisin aluksi lyhyttä taukoa. Jos se ei auta, niin sitten vähän pitempi tauko. Tauon aikana voisi joka päivä hetken miettiä, miltä kirjoittajista, jotka kirjoittavat tosissaan, kuka mistäkin syystä, tuntuu, kun kirjoitus häviää bittiavaruuteen alta aikayksikön.

Kokemuksesta voin sanoa, että se v'''ttaa, joskus aika paljon.

Tämmöistä musta tuntuu juuri nyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu