Kaikkiaan yhdeksän valtuutettua poistui paikalta, ennen kuin kokouksessa ehdittiin käsitellä niitä kohtia, joissa olisi päätetty väliaikaisen toimikunnan perustamista kaupunginjohtajan ja kaupunginhallituksen erottamiseksi.
Paikalle jäi vain 17 valtuutettua, joten valtuusto ei ollut enää päätäntävaltainen, ja täten asiaa ei voitu enää käsitellä.
Paikalta poistuneet valtuutetut olivat niitä valtuutettuja, jotka olivat allekirjoittaneet vetoomuksen kaupungin nykyjohdon erottamisesta.
Valtuutettujen poistuminen johti siihen, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja Raija Leppäharju (kesk.) kuten myös Pekka Päivärinta (kesk.) vaativat valtuuston puheenjohtajalta Jukka Tikanmäeltä (kesk.) tiukkasanaisesti vastausta siihen, oliko hän vaikuttanut tilanteeseen.
"Oletko sinä lähettänyt valtuutetuille kesken kokouksen viestejä, joissa vaikutit tämän tilanteen syntymiseen", Päivärinta peräsi.
Paikalle jäi vain 17 valtuutettua, joten valtuusto ei ollut enää päätäntävaltainen, ja täten asiaa ei voitu enää käsitellä.
Paikalta poistuneet valtuutetut olivat niitä valtuutettuja, jotka olivat allekirjoittaneet vetoomuksen kaupungin nykyjohdon erottamisesta.
Valtuutettujen poistuminen johti siihen, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja Raija Leppäharju (kesk.) kuten myös Pekka Päivärinta (kesk.) vaativat valtuuston puheenjohtajalta Jukka Tikanmäeltä (kesk.) tiukkasanaisesti vastausta siihen, oliko hän vaikuttanut tilanteeseen.
"Oletko sinä lähettänyt valtuutetuille kesken kokouksen viestejä, joissa vaikutit tämän tilanteen syntymiseen", Päivärinta peräsi.
Vastaukset 28
Vanhimmat
eikö tämä ole jo "iki"vanha juttu, joka sitten johti laittomaan valt.puheenjohtajan erottamiseen?
Kuvitellaan valtuutettua, joka kuuleekin kesken valtuuston kokousta jonkun erittäin pätevän argumentin ja alkaa epäröimään asian kanssa. Kuinka kauan hänellä on aikaa reagoida? Äänestyshetki tulee nopeasti ja on helpompaa äänestää oman ryhmän mukana ja perustella jatkossa ryhmän vanhoilla argumenteilla, kuin tehdä itsenäinen päätös ja saada ryhmän moitteet niskaan. Siis niiden moitteet, joiden kanssa valtuutettu joutuu jatkossa kokoustamaan tiiviisti ja jonka kautta punnitaan myös omat vaikuttamismahdollisuudet nykyisessä systeemissä. Henkilö saatetaan pahimmassa tapauksessa sulkea pois yhteisöstä, tarkoituksellisesti tai vain alitajuisesti.
Edelleenkin v.2013 iso sormi puhelin sähköttää valtuustossa käskyjä, pelotteluja, kehoituksia, vaatimuksia, jne...
Valtuutetun aivot ovat näköjään alistettu ympätty pääjehun piuhaan...voi vee..eikö mikään ja kukaan saa häntä aisoihin?
Kehoitan valtuuston kokouksessa ohjeistuksen tarkoituksessa textarin saaneita tallentamaan viestit, ja ilmoittamaan julkisesti kuka lähetti, missä asiassa, ja missä hengessä.
Tuskin uskaltavat, paskahousuja riittää ?
mehän elämme nykyaikaa.
Vakoilua, kuuntelua, ahdistelua,pelottelua.
Oliko se vuosi 2011, kun valtuutetut loikkivat tekstiviestien jälkeen ulos valtuustosta.
Pyhäjärvi, edistyksellinen kaupunki, keskellä nelostietä.
Nyt juodaan kahveet laguuna-joutilaat!
Nyt on kahvit juotu, ja lounas syöty.
Mitäs teen sitten, ohjeistanet kunnolla laguuna-ahkeroija...?
ps. kustansin itse syömiseni ja juomiseni, eli en syö yhteiskunnan piikkiin., kuten tekee mm. laguuna-lobbari joka päivä.
Kokouksissa, joissa hallitus käsittelee arkaluontoisia, turvaluokiteltuja asoita, tablettitietokoneet ja puhelimet voidaan kerätä kokoukseen osallistujilta pois. Sama käytäntö koskee myös esimerkiksi virkamiesten kokouksia, mikäli niissä käsitellään arkaluonteista tietoa.
On ollut tiedossa pitkään, että matkapuhelimien ja yleensäkin matkaviestintävälineiden urkinta on mahdollista. Kyllä näitä asioita on ajateltu jo pitkään.
Mobiililaite voidaan muuttaa mikrofoniksi esimerkiksi troijalaisen viruksen avulla. Sen jälkeen laitteella voidaan salakuunnella käyttäjän tietämättä, vaikka laite olisi pois päältä.
Ainoa laitesalakuuntelun estäminen on poistaa laitteet. Lisäksi kokoushuoneeseen voidaan laittaa häiriöt jotta kuuntelu vaikeutuu
Eikös se ole virkavirhe, jos pakenee valtuuston kokouksesta ilman että ilmoittaa asiasta kokouksen pöytäkirjaan merkittäväksi. Lienee kuitenkin niin, että koska nuo kesäyöhön lipsuttelijat häpesivät omaa esitystään jo siinä määrin, että eivät iljenneet olla sitä käsittelemässä ja kun vielä nämä esityksetkin sopivasti raukesivat, asia painettiin lopulta villaisella. Julkinen häpeä oli riittävä "rangaistus",
Kesäkuun 2011 kokous onkin tallentunut kansakunnan kollektiiviseen muistiin, eikä se sieltä pyyhkiydy. Tahraa vain harmittavasti muutamia pelin poliitikkojen johdettavissa olevia.
Selvitettävää siis riittää . Uusiksi koko juttu ,niin eiköhän asiat oikene.
äänestystä varten.
http://www.iisalmensanomat.fi/mielipide/artikkelit/valtuutetut-eivät-voi-äänestää-jaloillaan/683061
Muistinvirkistämiseksi, keitäs ne Pyrähtäjät oli ?
Jos vaikka pussijuoksujoukkue kihuille ?
Ei tietoo, sanosin jos tietäsin, mutta uus urheiluseura näyttäs olovan, Pyhäjärven Pyrähdys. Onko siinä Pohtilaisia tai Ahtaajia ?
Kaupunginhallitus
Pöytäkirja 22.08.2011 tuolta noita voipi nimiä lukea......
Kesäyöhön pyrähtäjät team- valtuutetut
Pyhäjärven kaupunginhallitus on kokouksessaan 7. heinäkuuta 2011 § 188 päättänyt pyytää kymmeneltä Pyhäjärven kaupunginvaltuuston kokouksesta 27. kesäkuuta 2011 poistuneelta valtuutetulta (Tiina Ahola, Jari Aittokoski, Heikki Hankila, Seppo Kangasharju, Juho Karsikas, Asko Kauranen, Taimi Piippo, Marja-Leena Våg, Markku Fält ja Erkki Ryynänen) kirjallista vastausta perusteluineen syistä kokouksesta poistumiseen.
Vastaukset pyydettiin 29. heinäkuuta 2011 klo 12 mennessä. Määräajan puitteissa liitteenä nro 1 olevat vastaukset antoi yhdeksän valtuutettua (Jari Aittokoski, Heikki Hankila, Seppo Kangasharju, Juho Karsikas, Asko Kauranen, Taimi Piippo, Marja-Leena Våg, Markku Fält ja Erkki Ryynänen).
-
Nyt joodaan kahvit laguuna-joutilaat!
no siinä sitä on hankilan kokoususkollisuus punnittu. hintalappu 16 400 euroa.
savon sanomat 27.6.2011
Pyhäjärven valtuusto muuttui varjokokoukseksi
Kari Angeria
Pyhäjärven valtuuston maanantai-iltana puoli seitsemältä alkanut kokous päättyi, kun osa valtuutetuista poistui kesken kokouksen juuri ennen tärkeimmän asian käsittelyä. Valtuuston puheenjohtajaa Jukka Tikanmäkeä (kesk.) syytettiin useiden jäljelle jääneiden valtuutettujen toimesta viestitelystä poislähtijöille.
Tämän jälkeen asioiden puiminen jatkui varjokokouksella, jolla ei kuitenkaan ollut päätösvaltaa. Varjokoukouksessa vaadittiin muun muassa Tikanmäen eroa ja annettiin tukea kaupunginjohtajalle.
Kokouksen tarkoitus oli asettaa valiokunnat tutkimaan kaupunginjohtajan ja kaupunginhallituksen toimia.
Listalle 15 valtuuten voimin tuotu pykälä joutui outoon valoon, kun selvisi, että listalla ollut asia poikkesi paperista, jonka valtuutetut olivat allekirjoittaneet.
Valtuuston kiistan taustalla on Pyhäjärven omistaman Lentokenttä Oy:n talousepäselvyydet, joita on pyrity selvittämään joulukuusta lähtien. Lentokentän päällikkö Tikanmäki kielsi asian ennen kokousta pitämässään puheessa.
Kaupunginjohtajalla ja kaupunginhallituksella vaikuttaa olevan sotkujen selvittelyssä kuntalaisten vankka tuki. Ennen kokousta jaettiin 600 kuntalaisen allekirjoittama adressi, jossa toivottiin hallituksen ja kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran jatkoa. Kokouksessa esitettiin myös KPMG tilintarkastustoimiston raportti, jonka mukaan lentokentän talouden pidossa on suuria puutteita. Kaupunki sai puhtaat paperit.
Varjokokouksen lopuksi kuntalainen Raimo Parkkinen ilmoitti jättäneensä tutkintapyynnön poliisille lentokenttäasioista.
Kokous keskeytyi lopulta kello 22:45.
KUNNALLISVALITUS KOSKIEN PYHÄJÄRVEN KAUPUNGINVALTUUSTON KOKOUKSEN 27.6.2011 LAILLISUUTTA, RAIMO PARKKINEN
514/00.02.00/2011
KHALL § 285
Pyhäjärven kaupungin asukas Raimo Parkkinen on jättänyt kunnallisvalituksen Oulun hallinto-oikeudelle koskien kaupunginvaltuuston päätöksiä valtuuston kokouksessa 27.6.2011.
Oulun hallinto-oikeus pyytää antamaan lausunnon Raimo Parkkisen tekemän kunnallisvalituksen johdosta.
Raimo Parkkinen katsoo, että kokouksen päätökset ovat laittomiaseuraavista syistä:
- valtuutettu Heikki Hankilan kotipaikka mahdollisesti joku muu kuin Pyhäjärvi. Mielestäni hän ei voi osallistua päätöksentekoon Pyhäjärven kaupungin valtuutettuna.
- Valtuutettu, kaupungin valtuuston puheenjohtaja Jukka Tikanmäki on ollut määräävässä asemassa kaupungin tytäryhtiössä Pyhäsalmen Lentokenttä Oy:ssä. Oletukseni mukaan hän on ollut vaalikelvoton viime kunnallisvaaleissa.
- Puheenjohtaja Jukka Tikanmäki jääväsi itsensä yhden asian kohdalla, mutta ei poistunut salista.
- Tikanmäki ei ottanut äänestykseen Eilavaaran ja Karmavuon asiantuntijoiksi ottamista, vaikka oli kannatettu esitys. Samoin oli myös kannatettu esitys vastaesitys. Tikanmäki väitti, että puheenjohtaja päättää asian.
- Kymmenen valtuutettua poistui kesken kokouksen. Tikanmäki ilmoitti, että jos vielä yksi poistuu, niin kokous menettää päätäntävallan. Mielestäni hänen olisi tullut estää valtuutettuja poistumasta esimerkiksi tuomalla esiin, että valtuutetut syyllistyvät rikokseen poistumalla ilman syytä kokouksesta. Kokous on taltioitu videolle. Videosta käy selville, että ennen viimeisenä poistuneen valtuutetun Marja-Leena Vågin poistumista puheenjohtaja Jukka Tikanmäki naputtelee kännykkäänsä - sen jälkeen Marja-Leena Våg ottaa kännykkänsä, panee silmälasit ja lukee kännykkäänsä. Sitten hän kokoaa tavaransa ja poistuu kokouksesta mitään ilmoittamatta. Epäilen, että Våg sai poistumiskehotusviestin Tikanmäeltä ja poistui sen jälkeen.
- Tikanmäki oli tehnyt sellaisen päätösesityksen asialistan kohtiin 9 ja 10, joka poikkesi tilapäisten valiokuntien perustamisesityksestä. Esityksessään Tikanmäki esitti kaupungin hallituksen ja johtajan erottamista.
Ehdotus:
Kaupunginjohtaja: Esitys annetaan kokouksessa.
Päätös:
Raimo Parkkinen on perunut kunnallisvalituksen Oulun hallinto-oikeuteen.
Asia käsittely päättyy.
Niillä kaikilla tais olla tttttttäääärrrrrrrrkkkkkeeeeiiiiiittttttttttääääääääää menoja ?
Eukko telakalla ehkä just synnytti,ei, sinne ois kyllä kerennyt tunninkin päästä.
Talo tulessa, äkkiripuli tai muuta nopiaa, niin ei varajäsentä kysytty tilalle.
Outotyöpaikka jos nuin iso osa sairastuu tai tulee äkkikiirus. Pitäsköhän sisäilma tutkia ?
Tunnollinen työntekijä soittaa ajoissa firmaan, kokoushan oli iltasella, että tönantaja hommais sijaisen .
En uskaltas tuosta palkata.
Ihmisen muisti on valikoiva, tässäkin farssissa se on nähty ja todeksi havaittu.
Poisjuoksemalla korvaamattomana valtuutettuna ansaitsee enmmän kuin valtuutettu joka osallistuu virallisiin kokouksiin paikalla ja paikkakunnalla olevana.
Poissaololla hankkii rutosti enemmän.,,mitä opimme tästä?
Onko kukaan nähnyt näitä kettuja täälläpäin?
lllll lol
PELIN POLITIIKKAA
Pyhäjärvellä kerättiin kesällä 2011 valtuutettujen nimiä kerättiin listaan eri verukkeella, kuin mikä lopulta oli aiheena valtuuston esityslistassa. Nämä puuhamiehet ja -naiset olivat perustamassa tilapäistä valiokuntaa istuvan kaupunginhallituksen ja kaupunginjohtajan erottamiseksi.
Kun sitten valtuuston kokouksessa asia oli tulossa vuoroon, pidettiin kokouksessa (tupakka) tauko. Kokouksen jatkuttua huomattiin, että osa valtuutetuista ei palannut tauolta. Joltakin valtuutetulta oli unohtunut takkikin tuolin selkänojalle. Kun vielä yksi valtuutettu kääri paperinsa ja liukeni vähin äänin salista, puheenjohtaja määräsi nimenhuudon. Kas kummaa, todettiin että kokous oli menettänyt päätösvaltansa.
Valtuuston puheenjohtaja ilmoitti, että jäljellä olevat asiat käsitellään jatkokokouksessa. Kokous oli kuitenkin menettänyt päätösvaltansa, eikä niin ollen voinut päättää jatkokokouksesta. Esityslistalla olleet tilapäisten valiokuntien perustamista koskevat asiakohdat siis raukesivat.
Kesäyöhön luikkineet "luottamushenkilöt" olivat kaikki niitä, jotka olivat allekirjoittaneet listan tilapäisen valiokunnan perustamisesta. Kaksi listalle nimen laittanutta ilmoitti jo ennen kokousta että kokouksen asialistalla ollut aihe "tilapäisen valiokunnan perustaminen" ei ollut siinä paperissa, mihin he olivat laittaneet nimensä, ja pysyivät paikalla. Nämä kaksi valtuutettua vaikuttivat tilanteeseen kuitenkin siten, että asia ei olisi mennyt läpi valtuustossa, joten puuhamiehet ja -naiset päättivät käyttää perinteistä keskustalaista "pelin politiikkaa" ja päättivät mitään ilmoittamatta häipyä kokouksesta.
Tästä manööveristä käytetään nimitystä "kesäyön juoksu". Itse asialistalle esitetyn asian tullessa käsittelyyn valtuutetuilla meni niin sanotusti pupu pöksyyn ja häivyttiin paikalta ilmoittamatta kokouksen puheenjohtajalle tai sihteerille. Jälkeenpäin käytiin paljon keskustelua, oliko valtuuston puheenjohtaja ohjeistanut valtuutettuja tekstiviesteillä lähtemään kokouksesta.
Pyhäjärvellä on useaan otteeseen pulpahtanut pintaan käsite "henkilökunnan tulehtuneesta ilmapiiristä". Viimeksi tätä "peli" korttia käytettiin vaalien alla. Syksyllä 2011 työsuojelutarkastajat totesivat ilmapiirin kuitenkin hyväksi, samoin kuin tätä aiemmin tehdyssä ilmapiirikartoituksessa. Nyt välittämästi tämän syksyn kuntavaalien jälkeen julki tuli paikallisen sote-kuntayhtymän työntekijöille tehdyn tulokset. Nämä olivat linjassa noiden aiempien havaintojen kanssa. Työilmapiiri-pelikorttia käytetään siis ilmeisen surutta omien paikallispoliittisten pelien pelaamiseen.
eräs tärkeä, itseään tärkeänä pitävä, säilyttää hänelle tulevat texiviestit, olit kirjoittanut ne selvinpäin tai humalassa, ihan sama. jos elämä tai näkemyserot, vie eriteille, niin voit olla varma, että henkilö hyödyntää aikaisempaa textailuanne, nyt vaan pahassa tarkoituksessa.
varotuksena vaan.
ettet tee jotain sellaista kirjaimilla, jota joudut ehkä katumaan.
Onko se muuten laitonta tai edes hallintosäännön vastaista lähettää toiselle tekstiviesti kokouksen aikana? Minusta on fiksua ja kokouksen arvoa tukeva tapa viestiä niin ettei kokous häiriinny! Mitä siitä nyt tulis jos siellä aletaan huutelemaan pitkin salia.....
Juodaan kahveet välillä laguuna-joutilaat!
Kuinka kauan proolaisilla katkeruus jatkuu??
kuka tekisi kuntalaisaloitteen puhelimen ym laitteiden käytöstä julkisen kokouksen aikana jossa asianomaiset ovat edustamassa kuntalaisia korvausta vastaan?