Manuaalilootan öljyt

Vaihteistoöljyn vaihdossa tuntuu olevan kovia hintaeroja korjaamojen välillä. Vaihdatin omaan autooni lootaöljyt pikkukorjaamolla(ei nyrkkipaja kuitenkaan) Hintaa huollolle tuli tasan 80e. Merkkiliikkeessä hintaa olisi tullut n.170e. Isomman ketjun korjaamolla 151e.

Monet laskuttavat puolen tunnin hommasta täyden tunnin. Yksinkertainenkin huoltotyö voi tulla yllättävän kalliiksi, jos ei kilpailuta.
11206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ihan ihme juttu, vai on hinnoissa eroja, wauh ei ole ikinä ennen ollut missään.
Voisikohan öljyissä tai osaamisessa ero???

Äänestä
  • Yllättävää että vääräleuat alkavat tähänkin keskusteluun viisauksiaan latelemaan. Autoni vaihteisto kelpuuttaa ainoastaan yhdenlaisen öljyn. Tuo työ on todella yksinkertainen, eli osaamisessa tuskin on eroa.

    Äänestä

  • öljyissä on tosiaankin eroa ja jopa manuaalilaatikon kohdalla voi tulla ongelmia väärän öljyn takia tai halvan kuran takia aikanaan.
    Kaikissa laatikoissa ei ole edes tyhjennys proppua ja kuinka hyvin ja paljon vanhaa kuraa viitsitää impata pois kun työ tehdään tosi halvalla??

    Äänestä

Mä ostin ..manueelilaatikon öljyt noin 7e pullo 2litraa vaihdoin itse meni 10min :))) tuossa 2p sitten,,,no nää kusettaa ihmisii,,aina tunti velotus 10min hommasta

Äänestä
  • sulla ei olekkaan mitään vastuuta mistään, et maksa palkkoja, halleja nostureita, sähköjä, vesi, sotuja,jne.....
    Et muuten vaihda noita kymmenessä minuutissa.
    Jos lasketaan mukaan ihan kaikki aika mitä kyseisen auton käsittely kestää, niin on se enemmän kuin kymmenen minuuttia.
    Kannattaako korjaamoa tehdä joku työ jos se saa siitä esim. 20 euroa?? Taitaa olla ennemmin ruukaa ja parempiakin keikkoja tarjolla.

    Äänestä

  • on se vaikeaa ymmärt kirjoitti:

    sulla ei olekkaan mitään vastuuta mistään, et maksa palkkoja, halleja nostureita, sähköjä, vesi, sotuja,jne.....
    Et muuten vaihda noita kymmenessä minuutissa.
    Jos lasketaan mukaan ihan kaikki aika mitä kyseisen auton käsittely kestää, niin on se enemmän kuin kymmenen minuuttia.
    Kannattaako korjaamoa tehdä joku työ jos se saa siitä esim. 20 euroa?? Taitaa olla ennemmin ruukaa ja parempiakin keikkoja tarjolla.

    Jos katsot huoltotyöhinnastoja, niin huomaat mitä monet korjaamot ottavat esim. vaihteisto/moottoriöljyjen vaihdosta. Kaikki eivät ole ahneita, vaan laskuttavat 30min työstä sen mukaan. Näissä pienissäkin huolloissa kannattaa siis vertailla kormaamoja, sehän tuossa keskustelun aloituksessa on pointtina. Jostain syystä monet vetävät hernettä nenään oli keskustelun aloitus asiallinen, tai ei.

    Äänestä

  • Noin halpa öljy on tuskin pakkasella mitään kauhean notkeaa, että onnea vaan vaihteiden päälle laiton kanssa..

    Ainakin eräs saksalaismerkki on tosi herkkä vaihteistoöljylle. Ei riitä että purkin kyljessä on oikeat speksit, vaan jopa öljymerkin pitää olla oikea. Ongelmia ei ole lämpimillä kesäkeleillä, vaan vasta sitten, kun pakkanen menee päälle parinkymmenen.

    Merkkikorjaamoilla on huoltotöille määritelty ohjeajat, joiden mukaan laskutetaan. Asentajan taidoista, motivaatiosta, tupakointitauoista etc. riippuen varsinainen työ kestää sitten mitä kestää.

    Äänestä

Aina kannattaa vertailla hintoja, siinä säästää selvää rahaa. Eroja tuntuu olevan saman ketjun korjaamojen välilläkin.

En ymmärrä millä logiikalla keskustelun aloitus on saanut 2 peukkua alas. Ihan järkevä keskustelun aihe mielestäni. Tuntuu tosiaan siltä, että ihan sama mistä keskustellaan, niin vittuilua tulee joka tapauksessa.

Äänestä

Mä olen vaihtanut itse aina 10min menee

Äänestä
  • Tuon sulle autoni moottoriöljyn vaihtoon. Mitä veloitat tuosta 10min työstä?

    Äänestä

  • Sulla on vielä liian uusi auto, jos siihen pitää vaihtaa öljyt.

    Vanha väljä on helpompi, kun ei tarvitse kuin lisätä öljyä tarpeen mukaan. Siis jatkuva kierto. Vanha öljy palaa kätevästi sylinterissä tuottaen vielä lisävauhtia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaihtoon kirjoitti:

Vaihteistoöljyn vaihdossa tuntuu olevan kovia hintaeroja korjaamojen välillä. Vaihdatin omaan autooni lootaöljyt pikkukorjaamolla(ei nyrkkipaja kuitenkaan) Hintaa huollolle tuli tasan 80e. Merkkiliikkeessä hintaa olisi tullut n.170e. Isomman ketjun korjaamolla 151e.

Monet laskuttavat puolen tunnin hommasta täyden tunnin. Yksinkertainenkin huoltotyö voi tulla yllättävän kalliiksi, jos ei kilpailuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu