Kokemuksia DKT:sta?

F31.1

Olisikos kenelläkään kokemuksia dialektisesta käyttäytymisterapiasta kaksisuuntaisen mielialahäiriön hoidossa? Mulla on jotain vihiä em terapiasta muutaman kuukauden ajalta, eli lähinnä kiinnostaisi kokemukset pidempiaikaisesta harjoittelusta.

5

4213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iina

      Olen itse käynyt dkt:ssa, enkä henkilökohtaisesti hyötynyt siitä. Olen ymmärtänyt, että se on enemmänkin suunnattu niille, joilla on epävakaa persoonallisuus. Mutta en tietenkään voi puhua muiden puolesta, tämä on vain oma mielipiteeni. Siihen täytyy myös olla motivaatiota ja tarpeeksi hyvässä kunnossa sekä sitoutua pidemmäksi aikaa, jotta siitä olisi jotain hyötyä.

    • rfdfhrf

      Mä kävin vuoden dkt-ryhmäterapiassa.En tiedä auttoiko mutta muut ryhmän jäsenet oli kyllä kovin epävakaita. Mulla on vain hieman rajatilaa.

    • Olen käynyt DKT yksilö terpiassa nyt noin kolme ja puoli vuotta ja vuoden ryhmäterapiassa yks.terapian ohella. Hoidettiin alun alkaen ep.persoonnallisuutena. Nyt en enää täytä dg.kriteerejä siihen, mutta sairastan 1.tyypin kaksisuuntaista ja DKT auttaa senkin kansssa elämiseen. Ehdottamasti parasta mitä elämässäni on tapahtunut

    • sihe

      Mulla kokemusta...kaksisuuntainen tyyppiä kaksi ja masennustakin...kaksi kierrosta n. 12 aihetta liittyen elämän arkeen.( 3kk )..saada ns.työvälineitä suhteessa omaan itseen...vuorovaikutustaidot....yms. hyödyin tosi paljon.. tehtävät on syytä tehdä ja ns. panna itsensä likoon...ja harjoitella käytännössä menetelmiä jotka auttavat esim. ahdistukseen....voimakkaisiin tunnetiloihin...jne. kertauskurssi parin..kolmen kuukauden kuluttua. Auttanut mm. selviämään masentuneena paremmin ( tietysti riippuu masennuksen tilasta, mitä jaksaa).

      • Entinen

        Aivan perheestä koko terapia. Nämähän on keksitty vain sitä varten, että hoitsu saa olla koulutuksessa ja täten pois töistä. Joukkohysteriaa, kuten yksi tunnettu psykiatri sanoi. Ehdottoman pakollinen vain lääkäreille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      172
      10422
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2833
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2568
    4. 86
      2402
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2129
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1978
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1421
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1225
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      883
    Aihe