Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Seksi ärsyttää

Olen ruvennut inhoamaan koko seksiä, sitä toitotetaan joka tuutista miten pitää olla ja toimia.

Minulla on elämässäni pari upeaa seksikokemusta, mutta muuten miehet ovat olleet kuin pornoelokuvassa tai vaikka on näyttänyt mistä pidän ja mistä en ( melkein mistä vain )niin se pitää joka kerta sanoa uudestaan, ei oma-aloitteisesti mitään toimintaa.

Ei ole tainnut sopivaa kohdalleni :(
4213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Iltaa suihku1!

Olen huomannut itse vastaavan piirteen myös monessa suhteessa naispuoleisen kumppanin kanssa & ihmetelyt aivan samoja arvoja kun sinä. Miksi ihmeessä ihmiset keskittyvät luomaan ns.kaupallisen näkökulman/kaikkien ihaleman kuvan petipuhiin kun saisi siihenkin todellista nautintoa/romantiikaa sillä että kuuntelisi toista osapuolta & toteuttaisi niitä. Itse ainakin oppinut kuuntelemaan naista & sen tarpeita petipuuhissa. Oletko itse sinkkuna liikkeellä vai parisuhteessa?

Äänestä

Samaa mieltä.

Äänestä

Seksikumppanin saa valiat ihan itse. MIstähän johtuu, että valitsit ”pornomiehiä”

Seksissä on hirmu tärkeää, että miehet suorittaa aktin joka tuutista annettujen sääntöjen mukaan? Vain sellainen on sopiva mies?

Äänestä

Ihmisillä on sellainen ominaisuus, että "edetään saman linjan mukaisesti". Eli kun enemmän tai vähemmän tietoisesti valitsee "mänttejä" tyyppejä sänkypartneriksi, niin sellaisia sitten tuppaavat olemaan kaikki. Kaikkineen joku kriteeri partnereiden valinnassa on vain mennyt pieleen. En tarkoita, että tyypit olisivat kokonaisuudessaan pissipäitä, mutta että seksi ei ole molemminpuolin tyydyttävää.

Itselläni on ollut pitkällinen kokemus toimivasta seksielämästä, jonka jälkeen elämäni ajoi päin puuta. Sen jälkeen seksielämäänikin on vaivannut tyydyttämättömyys. Ja syynä on taatusti vain omat alitajuiset valintani. En kykene itse kunnolliseen läheisyyteen (ja tuskin olen koskaan kyennytkään), joka vaikuttaa seksiin. Jotain sellaista.

Nykyisessä seksi-ihanteessa on se vika, että ihannoidaan temppuja ja tavoitellaan taivaallista orgasmia. Eli suomeksi sanottuna ei eletä hetkessä. Orgasmi on tulevaisuutta, tähän hetkeen kuuluvat ne kaikki koskettelut ja kuiskuttelut ja muut ihanat asiat, jotka ehkä johtavat orgasmiin. Jos orgasmi on ainoa tavoite, niin seksi on tylsää ainakin teini-iän ohittaneelle ihmiselle, jolla on jo muutakin elämänkokemusta, ja jolla sukupuolihormonit eivät enää ole pääasiallisin elämää johdatteleva tekijä. Toinen asia on läsnäolo, yhteisyys, henkisen kosketuksen saaminen toiseen ihmiseen. Se voi olla vaikeaa, jos sellaisesta ei ole kokemusta. Dildo/tekovagina on lämpimämpi ja inhimillisempi kuin itsekkäästi orgasmia tavoitteleva henkisesti etäinen partneri.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suihku1 kirjoitti:

Olen ruvennut inhoamaan koko seksiä, sitä toitotetaan joka tuutista miten pitää olla ja toimia.

Minulla on elämässäni pari upeaa seksikokemusta, mutta muuten miehet ovat olleet kuin pornoelokuvassa tai vaikka on näyttänyt mistä pidän ja mistä en ( melkein mistä vain )niin se pitää joka kerta sanoa uudestaan, ei oma-aloitteisesti mitään toimintaa.

Ei ole tainnut sopivaa kohdalleni :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu