Järvelle?

Lip Lap

Merellä veneilyyn jo hieman kyllästyneenä tuli mieleen jos vaihtaisi vaikka kuukaudeksi ensi kesänä jonkun kanssa venepaikkaa vaikka Päijänteeltä tai Saimaalta.No mitä arvon raati sanoo ideasta,tuleeko sanomista kun itselläni on paikka suoraan Helsingin kaupungilta vuokralla,eli en kuulu mihinkään kerhoon.Mitkäköhän mahtaa olla säännöt vaikka Lahdessa tai Lappeenrannassa?Suunnitelma oli vaihtaa paikkaa jonkun kanssa joka puolestaan haluaisi käymään merellä eli en sotke kaupungin virkamiehiä/naisia tähän papereineen mukaan mielellään.Matka-kulutkin olisivat edullisemmat kun rekan ei tarvitsisi ajaa tyhjänä toiseen suuntaan.Onko joku suunnitellut tai jopa tehnyt saman jutun?

8

548

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VanhaNorppa

      No, jos tulet vain kuukaudeksi niin eihän sitä kannata kuluttaa esim. Lappeenrannan satamassa. Tulet tänne purjehtimalla tietenkin kanavaa pitkin, olet ehkä yhden yön Lappeenrannassa ja jatkat sitten purjehdusta kohti pohjoisia Saimaan vesiä pari viikkoa ja aloitat paluumatkan. Parin viikon kuluttua olet takaisin Helsingissä ja kuukausi on kulunut. Se tuntuu menneen liian nopeasti, joten seuraavana talvena päätätkin tulla pysyvästi Saimaalle. Otat yhteyttä vaikkapa Joutsenon Veneseuraan ja liityt jäseneksi, saat hyvän laituripaikan ja Saimaa aikeaa suoraan satamasta. Lappeenranta on kalliimpi ja Saimaan selät aukeavat vasta tunnin vesimatkan jälkeen Kaukaan tehtaiden ja tukkien väistelyn jälkeen.

      • exlpr

        ja paskat


    • HämeenHitain

      Suosittelen Päijännettä, upea puhdas vesistö ja hiukan Saimaata enemmän isompia selkiä eli selkeämmät tuulet purjehtijalle.
      Siltojen kanssa täytyy olla tarkkana sisävesillä jos purjeveneellä liikut. Päijänteellä tarkoitta sitä, että yli yhdentoista metrin mastolla kannattaa satamapaikaksi valita Padasjoki.

      • lip lap

        Kiitos asiallista vastauksista.Unohtui mainita että ajatus oli lähteä sinne kalastamaan moottoriveneellä ja käydä välillä kotona.Vene on n.7m ja n.2300 kg.Eli silloista ei ole haittaa.


    • Heinolan satama

      Tuo veneesi Heinolaan.
      Siitä on hyvä lähteä retkeilemään Ruotsalaiselle ja Päijänteelle.
      Upeat veneilymaisemat.
      Laituripaikkojakin vapaana ja halpaan hintaan.
      Lainaa sitten venepaikkas jollekkin jolla on tarvetta.

    • jooona23

      Jos kalaa meinaat saada niin Lahti-Hollola on oikea osoite
      (teivaan satama, niemen satama, messilä..)
      ja jäät Vesijärvelle kalastelemaan

      Päijänteelle pääsee kanavasta, paljon kirkkaampi vesi !
      mutta kalaa tulee kohtuullisen huonosti

      http://www.paijanteenvirkistysalueyhdistys.fi/

    • lip lap

      Tuleeko Vesijärveltä muutakin kun kuhaa ja haukea# Kasitääksen lohet ovat päijäntellä,vai? Paljonkohan Sielläpäin maksaisi venepaikka,jos vaikka ottaisi koko kaudeksi?

      • Venalaja

        Marinetek Padasjoki; juuri 50 uutta laituripaikkaa! Eteläisen Päijänteen parhaat kalavedet maltillisen matkan päässä, Avainselkä, Hinttolanselkä, Tehin selkä jne... Ja Kansallispuisto/Kelventeen saaren hiekkarannat ja mukavat grillipaikat aivan vieressä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      127
      1558
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      113
      1321
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1152
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      55
      1131
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      793
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      786
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      776
    8. 36
      776
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      685
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      639
    Aihe