Kuinka kauan lämminvesivaraajan pitäisi kestää!

raminu

Viime yönä taas kerran 9 huoneiston rivitaloyhtiössämme pamahti lämminvesivaraaja, joka oli vaihdettu vasta 2-3 vuotta sitten.
Taloyhtiössämme vaihdetaan keskimäärin 2-3 varaajaa vuosittain!
Pahimmillaan varaajia kannetaan ulos ja uusia tilalle alle 2 vuoden käytön jälkeen!
Mutta eihän tällainen laatu voi olla mitenkään nykyaikaisten laatuvaatimusten ja kuluttajaoikeuksien mukaista? Vai voiko?

Lisäksi samanlaisia laatuongelmia on tullut tietoomme muistakin paikkakunnan asunnoista.
Kyseessä on lämminvesivaraaja Jäspi VLM300K.

9

4203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+11

      Jaa kyllä mulla on kestänyt jo 4 vuotta Jäspin 300 litran varaaja omakotitalossa, olisko asennus virhe putkituksissa kun noin tiuhaan poksahtelevat.

    • TERMODYNAMIIKKAA

      Kerro tarkemmin mikä vika varaajia vaivaa. Rosteri varaajan pitää olla lähes ikuinen
      lämmitysvastusta lukuun ottamatta. Meillä vastukset kestivät 20 vuotta. Vastus vaih-
      dettiin (75 €) kymmenen vuotta sitten, eikä ongelmia ole ollut.

      • hydraulipneumapaine

        Totta. Pitää selvittää mistä johtuu. Mikä on takuu? Meikäläisen varaaja on 27 v. ja ilman korjauksia. Lämmitysvastukset on säiliön ulkopinnassa.


    • 4+4+5

      Vedenlaatu vaikuttaa oleellisesti varaajan ikään. Missä päin asutte?

    • sähkö SYÖPÄ

      sähkövastuksen aiheuttama elektrokemiallinen reaktio syövyttää sähkö varaajat. sähkövastuksen toimiessa sen pinnalla elektronit vapauttavat ioneita jotka veden sähkönjohtokyvyn mukaisesti hakeutuvat maadoitettuun varaajan metallikuoreen.

      tämä reaktio myös syövyttää sekä vastusta että varaajaa. tähän ei ole keksitty oikeastaan mitään ratkaisua, osalla varaja toimii pitkään koska heidän vetensä ei sisällä niin paljoa suoloja jotka johtaisivat sähköä.

      vaihtoehtona tilanteeseen on saneerata maalämpöön missä ei käytetä sähkövastuksia kuin hätä tilanteessa. investointi maksaa itsensä takaisin teidän tapauksessanne reippaasti alle kymmenessä vuodessa kun varaajien vaihtokulut jää pois ja myös itse lämmitysenergiassa saadaan aikaiseksi suuria säästöjä.

      toki toinen vaihtoehto olisin kattilat tai kierukallinen sähkövaraaja mutta ne eivät missään tapauksessa tule kannattamaan. investointikulut ovat todella suuret kuten myös huoltokulut. mieluummin laittaa maalämmön sitten kun sen saa jo halvemmalla ja on huomattavasti halvempi käyttää.

      asiaa kannattaa lähteä ratkaisemaan käymällä paikallisen maalämpötuotteita edustavassa liikkeessä kysymässä sopivaa tarjousta kohteen täystehoisesta maalämpöjärjestelmästä.

      • > toki toinen vaihtoehto olisin kattilat tai kierukallinen
        > sähkövaraaja mutta ne eivät missään tapauksessa
        > tule kannattamaan. investointikulut ovat todella suuret
        > kuten myös huoltokulut

        Mitkä huoltokulut? Meillä on kierukallinen sähkövaraaja ja huoltokulut siltä ajalta kun olen tässä asunut ovat... Hmm... 0 euroa.

        Ikää laitteella on rapiat 30 vuotta. Sitten kun alkaa vesi valumaan varoventtiilistä tai kyljestä läpi, on aika tuo vaihtaa. Näillä näkymin ei ihan heti tule vastaan. Muut huoltokulut lienevät vastuksen vaihtoon liittyviä. Enpä usko, että niitäkään kovin usein tulee, kun pitäisi olla aika hapetonta tuon veden tuolla jo...


      • Joku vaan
        The_Rat kirjoitti:

        > toki toinen vaihtoehto olisin kattilat tai kierukallinen
        > sähkövaraaja mutta ne eivät missään tapauksessa
        > tule kannattamaan. investointikulut ovat todella suuret
        > kuten myös huoltokulut

        Mitkä huoltokulut? Meillä on kierukallinen sähkövaraaja ja huoltokulut siltä ajalta kun olen tässä asunut ovat... Hmm... 0 euroa.

        Ikää laitteella on rapiat 30 vuotta. Sitten kun alkaa vesi valumaan varoventtiilistä tai kyljestä läpi, on aika tuo vaihtaa. Näillä näkymin ei ihan heti tule vastaan. Muut huoltokulut lienevät vastuksen vaihtoon liittyviä. Enpä usko, että niitäkään kovin usein tulee, kun pitäisi olla aika hapetonta tuon veden tuolla jo...

        Kun on haponkestävä varaaja ja vastukset haponkestävissä putkissa, niin kyllä kestää.
        Taloni Haato-varaaja olisi käytössä vieläkin, jos en olisi toheloinut vastuksen vaihdossa. Läpivientiin jäi pieni vuoto, ja sen seurausketjun takia varaaja meni vaihtoon.
        Kupariputkissa olleet vastukset sökähhtivät, mutta haponkestävä kestää.


    • asiaakin!

      Et pannut firmasi yhteystietoja, miksi.

    • varaan varaajan

      Meillä ollut sama varaaja 1981 lähtien, en tiedä onko se rosteria. Nyt kun tämän kirjoitan, se varmaan paukahtaa huomenna. Ei olisi pitänyt repostella kestävällä varaajalla. Täytyy jo nyt illalla katsoa varaajien asentajia huomista varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3052
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2651
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2604
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      105
      2324
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      51
      2163
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      345
      1916
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1566
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      74
      1423
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1258
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe