Meikkauksella saa ihmeitä aikaan

7309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Niinhän saa kuten kuvapareista näkee. Tässä lopputulos on hieno, mutta se voi olla toisinkin. Taannoin Britney Spears tuomaroi eräässä kisailuohjelmassa jenkeissä. Yhdessä jaksossa tuomarit oli meikattu eri tyylillä ja Britney'tä ei meinannut tunnistaa koska oli paljon kauniimpi kuin voimakkaassa normaalimeikissään.

Äänestä

Mutta linkin kuvissa esiintyvät naiset ovat lähtökohtaisestikin ei-mitään-tavisnaamoja, heillä on kasvoissaan persoonallista epäsymmetriaa, erikoisehkoja mittasuhteita ja poikkeuksellisen viehättäviä kasvonpiirteitä, ainakin useimmilla heistä.

Kyllä tuollaisia kasvoja mielellään meikkaakin, ja kuvaakin. Tosin osa linkin naisista oli mielestäni vieläpä kauniimpia ilman meikkiä.

Äänestä

Joku aikaa takaperin töllöstä tuli keskusteluohjelma jossa oli mukana useampi suomalainen transsukupuolinen nainen.

Kohtuullisen hyvännäköiseksi oli ammattitaitoisella meikkauksella ja tarkasti valituilla kuvakulmilla studio-olosuhteissa saatu.
.
Mutta kun näitä samaisia henkilöitä näkee luonnossa, meikit kuten sattuu ja vaatteet nekin niin ja näin. Kävelytyyli kun suoraan armeijasta ja käsilaukusta pidetään kiinni kun kiväärin hihnasta niin ei voi käytännön läpimenevyydestä puhua.

Äänestä
  • Mutta kun naisia näkee luonnossa, meikit kuten sattuu ja vaatteet nekin niin ja näin. Kävelytyyli kun suoraan armeijasta ja käsilaukusta pidetään kiinni kun kiväärin hihnasta niin ei voi naisellisuudesta puhua.

    Äänestä

  • ....... kirjoitti:

    Mutta kun naisia näkee luonnossa, meikit kuten sattuu ja vaatteet nekin niin ja näin. Kävelytyyli kun suoraan armeijasta ja käsilaukusta pidetään kiinni kun kiväärin hihnasta niin ei voi naisellisuudesta puhua.

    Mutta heidät tunnistaa naisiksi.

    Äänestä

Tymä aihe. Ei kukaan ole ikinä kiistänyt että meikillä ei saisi muutettua ulkonäköä. Sen sijaan että meikillä saa tavallisesta jätkästä naisen näköisen, se kiistetään edelleen koska se ei ole totta. Samaten kiistetään väite että ihon vikojen korjaaminen meikkivoiteella ja siis itsensä tekeminen meikittömän luonnonkauniin ihmisen näköiseksi olisi "itseilmaisua", koska sekään ei ole totta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


trans kirjoitti:

Kuten allaolevasta linkistä voi todeta.

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2458623/Most-amazing-make-makeovers-plain-women-transformed-cover-girls.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu