Hyvin surullinen onnettomuus raiteilla koettelee nyt Jämsää. Pikajuna on vaatinut ihmisuhrin muistelkaamme häntä lämmöllä ja sytyttäkäämme kynttilät R.I.P.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013110617691321_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013110617691321_uu.shtml
Vastaukset 14
Vanhimmat
Selvähän se on, et näin murheellinen draama vetää niin puheliaan kylän hiljaseksi mut kyl se vähän ihmetyttää pientä kukijaa mitä mies teki siel louhosseinämien välis keskel raiteita? On se niin väärin :(
Ei juna mitään uhreja vaadi!
Ninpä niin sinä siinä jollon musta sydän eise junakuski ainaskaan sitä uhuria vaatinna jotta mees niistään nenäs ja hanki se elämä ihtelles hiton viisastelija!
Ajatus joutua sataaneljääkympiä kiitävän pikajunan alle tuntuu epätodelliselta se on kuin pahimmista painajaisista.
Miksi mun pitää niistää? Aloittaja kirjoitti pikajunan vaatineen ihmisuhrin. Mitä viisastelua on siinä jos sanon että ei juna mitään uhria vaadi?
Tapaus on valitettava, mutta voitais täällä pysyä asiassa ettei vääristeltäis.
Radattomilla osuuksilla sitten Kalmanrekat näyttää olevan vaihtoehto joka vaarantaa sitte vielä ulkopuolisetkin. Miksi me emme osaa pitää muista ja itsestämme huolta? Mikä tappaa?
Olikohan alkoholilla osuutta asiaan? Jos oli vaan niin jurrissa että jäi vahingossa junan alle?
" Miksi me emme osaa pitää muista ja itsestämme huolta?"
Siksi, että meistä on tullut itsekkäitä menestymisen palvojia, emme osaa kantaa vastuuta emmekä pysty hyväksymään ja käsittelemään epäonnistumista. Meiltä on mennyt suhteellisuudentaju.
Ei kukaan seiso raiteilla ellei halua omaehtoista eutanaasiaa. Ikävät painajaiset aiheutti junankuljettajalle voimia hänelle tämä on varmasti rankka paikka =(
Lopettakaa tään jutun jauhaminen. Jokainen päättää asioistaan ja elmästään itse, tuossa paikkaa, jos sen haluu tehdä ei oo epäonnistumisen vaaraa. On se vähän ihmeellistä surkuttelua teiltä "jämshäläisiltä" , kun ette edes tunne näitä seutuja. Siellä on hyvät vatikot ja sieni- sekä marjametsät.
harvoin sitä mustikkaa saa radalla..
" Lopettakaa tään jutun jauhaminen. Jokainen päättää asioistaan ja elmästään itse "
No on hieno ajattelutapa, taas saatiin yksi ammattikuski lisää joka on ihmisen päälle ajanut. Vaikka asia ei todellakaan ole kuskin vika, niin tapahtuneella voi olla ikuiset seuraukset kuljettajalle.
Eikö paikalla ollut todistajia koukkasiko juna että sai teilattua tämän ihmisen??? En muuten kysyisi mutta jo aloittajan otsikko otti päähän.
Junat pitäisi kieltää.