Tekijän suoja

laillistako?

Saako Taivaan Tulet sarjan tunnusmusiikissa käyttää toisen kappaleen nuotteja?

Taivaan Tulet sarjan tunnusmusiikissa käytetään Peltoniemen Hintrikin kappaleen nuotteja 7 kertaa peräkkäin.

Mitä tekijänsuoja tähän sanoo?

6

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8894894984

      Mahtaneeko Peltoniemen Hintrikki olla enää suojattu, joten voi olla vapaata riistaa tai niillä siihen lisenssi tai jos ei vaan kiinnosta.

    • Pitkospuujono

      Peltoniemen Hintrikin surumarssi on kaustislainen kansansävelmä. Nimensä se on saanut pelimanni Hintrik Peltoniemen mukaan. Vaikka hänellä olisikin jotain osuutta sävelmän syntyynkin, hän kuoli jo 1936 eli yli 70 vuotta sitten. Sävelmä on siis vapaasti käytettävissä.

      Sanoituksia on useita, tunnetuimpana Reino Helismaan tekemä, joka on nykylain mukaan suojattu vielä vuoden 2035 loppuun. Tapio Rautavaaran tästä tekemä levytys on Toivo Kärjen sovitus ja siksi suojattu vielä 27 vuotta pitemmälle.

    • laillistako?

      Lisäksi kyseisessä sarjassa on koplattu . Virsi 462 Soi kunniaksi luojan . Peräti 8 viimeistä nuottia?

      Sarjan lopussa pitäisi kertoa mistä kappaleista nuotit on koplattu!

      • Harppukostaja

        Siihen voisi olla aihetta, sillä virren on säveltänyt Jean Sibelius. Vaikka tämä on tapahtunut jo 1897, tekijänoikeudet ovat voimassa vielä vuoden 2027 loppuun asti. Vai olisiko sittenkin Ismo Alanko luonut sävelkulun, joka ehkä tarkoituksella muistuttaa kyseistä virttä olematta kuitenkaan plagiaatti?


    • elo..

      Mitäs se tekijänsuoja sanookaan kopioinnista? Olen joskus lukenut että koplaamisessa olisi hyväksyttävä sääntö kolme kappaletta perättäistä nuottia?
      Tuo Sibeliuksen kappale. Siitä on koplattu peräti 8 peräkkäistä nuottia?

      • Tuollaiset ”säännöt” ovat sitkeästi hengissä pysyvää perätöntä tarinaa. Niin sitkeää, että tekijänoikeusneuvoston on lausunnossaan 2002:11 pitänyt aiheellisena erikseen torjua sen:

        ”Helsingin hovioikeuden ratkaisussa 2.4.1969 oli kyse ’Rovaniemen markkinoilla’ -nimisen sävelteoksen siteeraamisesta. Ratkaisussa katsottiin, että uudessa sävelteoksessa neljä kertaa toistunut toisesta sävelteoksesta otettu neljän tahdin mittainen lainaus ei ollut siteerausoikeuden sallittua käyttämistä. Kyseisen ratkaisun perusteella on sittemmin päätelty, että sävelteoksen sallitun lainauksen raja olisi juuri neljä tahtia. Hovioikeus on ratkaisussaan kuitenkin vain todennut, että loukkaavaan sävelteokseen sisältyi kyseisen mittaisia lainauksia.”

        Tällaisia asioita arvioidaan kokonaisharkinnassa, jossa ratkaistaan, onko teoksesta kopioitu tekijänoikeudellisesti merkityksellinen osa toiseen teokseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      225
      2960
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      184
      2606
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      110
      1227
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      135
      1144
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1078
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1060
    7. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1055
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      348
      1022
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      959
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      808
    Aihe