APUA NOPEESTI MONNIONGELMA

Rihanna!!

TÄHÄN TARVITAAN PIKAINEN VASTAUS!! eli siis mulla on juovanuolimonneja, maanantaina,iltapäivällä, löysin yhden kuolleena. nyt n.10 minuuttia sitten katselin akvaariotani ja yksi monni sekosi. se loikki vedestä ilmaan ja ui ympäri akvaariota. ei siinä muuten mitään mutta näytti aivan hakatulta. sillä oli jotakin "sisäisen verenvuodon" tapaista sen vatsa,selkä ja silmät olivat ihan verestä punaisia. lopulta se kuoli, verta ei ole valunut veteen.Mikä monneillani on? saman kaltainen juttu oli neon tetroillani n. 8kk sitten. akvaariossani on: 1maatiais parta monni,1uros taistelukala,2naaras taistelu kalaa, 10 neontetraa, ja 2juovanuolimonnia ( kaksi muuta kuoli) mitä ihmettä? akvaarioni on 62 litrainen,kaikki muut kalat voivat hyvin,yms. mikä on vikana?? äkkiä vastaus, en halua että kuolee enempää!!

3

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katamaraani.........:)

      Moi!
      En nyt varsinaisesti osaa sanoa mikä kaloillesi tuli, mutta suosittelen ihan ensimmäiseksi vähentämään kalojen määrää.! Sinuna minä luopuisin tuosta tetra parvesta ja toisesta naaras taistelukalasta, tai ainakin siirtäisin toiseen akvaarioon.. Taistelukalathan yleisestikin ovat aika agressiivisia ja reviiri-
      tietoisia, ja ahdistuessaan alkavat repiä muita kaloja... Kukaan ei juurikaan voi varmuudella sanoa tai tietää mikä kaloille tuli mutta voisi olla mahdollista että taistelukala on saattanut repiä näitä kuolleita kaloja niiden elossa ollessa ja ne ovat saaneet haavoja jotka ovat tulehtuneet ... Kalat ovat hyvin herkkiä taudeille. Yleensä kalojen vähentäminen ratkaisee ongelmat. Voit toki kysellä eläinkaupasta neuvoja.

    • dgdgd

      Kerrotko vesiarvot ja hoitorutiinit jotta tiedämme edes jotakin akvaariostasi.
      Muuten emme voi auttaa

    • dgdgd

      Ei vissiin tarvittukkaan pikaista vastausta ongelmaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      752
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      672
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      493
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      465
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe