Palax 55

Pinomotti ja palax

Olisi aikeissa hankkia palax 55 sähkömoottori mallin kone

Pinomotteja syntyisi vuodessa noin 20-25 ja tavara olisi sekalaista, eli isosta pihakoivusta haaparankaan. Omaan ja muutaman tutun vuoden polttopuu tarpeisiin siis hankkisin.

Mitä mieltä olette koneesta ?

6

2374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k. irves

      Tuolle määrälle Fiskarssi on paras pilkekone.

    • Yks jussi

      Meillä on ollut sähkökäyttöinen Palax 55 n. 3 vuotta.
      Koneen terä leikkaa hyvin puuta, eikä terää tarvitse teroitella. Terän leikkuuteho on huomattavasti parempi kuin meikäläisellä aiemmin ollut sirkkelin terä ,jossa ei ollut kovapaloja.
      Sensijaan ruuvihalkaisijassa olisi vielä kehitettävää. Ruuvin alapuolella oleva halkaisukiila on pultattu runkoon, mikä ei mielestäni ole loppuun ajateltu.
      Kun ruuvilla halkaisee kuivia ja oksaisia kuusikeloja halkaisukiila liikahtaa helposti ja ottaa kiinni ruuviin, pitäen paha kirskunnan.
      Meikäläisellä onkin aina työmaalla pajavasara käden ulottuvilla kiilan liikauttamista varten. Kun kiilam ottaa kiinni ruuviin, lyön vasaralla kiilan perään alapuolelta, jolloi halkaisukiila liikahtaa ja kirskuva ääni lakkaa. en edes pysäytä konetta lyönnin ajaksi.
      Työn järkeistämisellä pystyy myös välttämään kiilan liikkumisen. Kun tarjoo halkaistavaa puuta ruuviin oksakiehkura ruuvin yläpuolella, niin puussa olevat poikkioksat eivät pääsee kiilaa liikuttamaan.
      Olen koittanut kiristellä kiilaa kiinni pitäviä muttereita, mutta niin kireälle en ole kiilaa saanut etteikö se pääsisi liikahtamaan.

    • fiskars.

      Jussilla ei taida olla kaikki klapit liiterissä

    • Joku vaan

      Hyvä kone. Muutaman vuoden olen tuolla klapeja tehnyt ja siinä samalla katsellut onko koneessa jokin suunnittelumoka, mutta en ole sellaista löytänyt. Pätkiessä on joskus puu päässyt kampeamaan terää, ja lämpörele on lauennut. En ole kuitenkaan vielä porannut releen kuittausreikää käynnistyskotelon kanteen.

    • VMJ

      Olen tämän vuoden käyttänyt vastaavaa polttomoottorikäyttöisenä. Valitsin sen siksi että voimavirtaroikan virittely pitkälle matkalle (yli 50m) ei innostanut ja olisi se kunnon roikkakin maksanut koneiden hintaeron verran.

      Havaintoja: rangan ei oikeasti kärsi olla juurikaan yli 3 metrinen, kone kippaa tai syöttöteline on sen verran lyhyt että puu kippaa. Parempi olisi jos olisi kahdet syöttörullat yhden sijasta. Maksimi puunpaksuus on aika pieni (20cm) mutta eipä siihen käsin jaksa sitä paksumpia nostaakaan. Optimipolttopuu, noin 10 senttinen koivuranka on todella kätevä ja nopea käsitellä.

      Eilen teräkotelosta pilkistii yksi hihna täysin hajonneena, pitänee käydä remmikaupalla. Sahaus kuitenkin jatkui kun toinen hihna tuntuu olevan kunnossa.

      Kovapalaterä hiukan kärsi kun purkulaudoista löytyikin nauloja. pari palaa irtosi ja muutama murtui. Ei kuitenkaan tunnu terän syöntiä heikentäneen joten teräkaupoille ei vielä ole asiaa.

      Sahattujen puiden keruukaukaloa voisi hiukan kehittää, suuremmaksi? Nyt pätkät putoavat herkästi kaukalon ja syöttöpöydän väliin ja kaukaloon ei sovi yhden rangan kaikkia pätkiä. Halkaisu voisi olla parempi vielä paksummalla ruuvilla, irrottaisi klapit toisistaan paremmin. Halkaisun syöttöteline on varsin toimiva ja kätevä.

      Olen lyhyet klapit säkittänyt säkitystelineellä verkkopusseihin, se on oikeasti kätevä systeemi, sitten vain säkki kerrallaan sisälle käyttöön.

    • Pinomotti ja palax

      Kiitos asiallisista vastauksista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2490
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      200
      1181
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1091
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      911
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      91
      867
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      56
      803
    Aihe