Jimpan muistikirja huutokaupassa.

Morris on

Jim Morrisonin muistikirja huutokaupataan – hinta jopa yli 200 000 euroa

Rocklegenda Jim Morrisonin muistikirja huutokaupataan joulukuussa. Muistikirja sisältää The Doorsin laulajan mietteitä ja runoja hänen elämänsä viimeiseltä vuodelta. Morrison kuoli 27-vuotiaana heinäkuussa 1971.

Käsinkirjoitetun muistikirjan hinta nousee arviolta 200 000–300 000 dollariin (150 000–220 000 euroon). Muistikirja on peräisin muusikko Graham Nashin kokoelmista. Nash sai sen manageriltaan Bill Siddonsilta 1980-luvulla.

Huutokauppa pidetään 18. joulukuuta Kaliforniassa. Siihen voi osallistua myös internetissä.

Samassa huutokaupassa on myynnissä kitaristi Eddie Van Halenin käsintehty Kramer Frankenstrat -kitara, jota hän käytti Van Halenin tunnetuimman levyn 1984:n äänityksissä. Sen arvioitu hinta on 100 000–150 000 dollaria (74 000–111 000 euroa).
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194851099044/artikkeli/jim morrisonin muistikirja huutokaupataan hinta jopa yli 200 000 euroa.html

Olishan tuo pyhäinjäänne hieno omistaa, mutta kun ei ole rahaa. Ja toisaalta, sehän on vain viimeisen vuoden ajalta. Jos myynnissä olis sanotaan nyt vaikka päiväkirjat vuosilta 1964-68, niin sitten kannattais jo ottaa pankista lainaa ja huutaa ne pois.

0

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

        Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
        Ateismi
        25
        2538
      2. Kerro kaivattusi

        Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
        Ikävä
        58
        1903
      3. Saako kantaa asetta

        Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
        Ähtäri
        21
        1604
      4. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

        Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
        Tuusniemi
        16
        1188
      5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

        Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
        Maailman menoa
        301
        1149
      6. Toinen toista

        Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
        Ikävä
        259
        1012
      7. Rakastan sua

        Tiedäthän sen ❤️😢
        Ikävä
        63
        985
      8. Mikään ei ole ikuista

        Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
        Ikävä
        146
        913
      9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

        Etkö halua enää yrittääkään?
        Ikävä
        51
        892
      10. Mies mitä ajattelet naisista?

        Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
        Ikävä
        113
        847
      Aihe