sähköä ei tule

eli meillä on sellainen ongelma, että alakerrassa toimii kaikki töpselit ja valot mutta yläkerrassa yhtäkkiä ei toiminutkaan joku hassu pistorasia mutta ei valot. ennen on toiminut joten missä vika?
5120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ja lamput on vaihdettu ja sulakkeet mutta ei

Äänestä

pääsulake palanut yksi kolmesta löytyy mittauskeskukselta tai jostain esim. talon päädystä liittymäjohdosta

Äänestä
  • Joko tuo että yksi kolmesta pääsulakkeesta on palanut tai sitten kyse on jostain vakavemmasta viasta mikä vaatii ammattilaisen tarkistamaan.
    Pääsulakkeissahan on blommit kaiketi vieläkin, tosin en tiedä kuinka tarkkaan sähköyhtiöt niistä enää nykypäivänä välittävät.

    Äänestä

  • 7+6 kirjoitti:

    Joko tuo että yksi kolmesta pääsulakkeesta on palanut tai sitten kyse on jostain vakavemmasta viasta mikä vaatii ammattilaisen tarkistamaan.
    Pääsulakkeissahan on blommit kaiketi vieläkin, tosin en tiedä kuinka tarkkaan sähköyhtiöt niistä enää nykypäivänä välittävät.

    Joillakin sähköyhtiöillä pääsulakkeet on tosiaan sinetöity, mutta väittäisin että suurimmalla osalla ei ole.

    Äänestä

Vie ne toimivat töpselit yläkertaan. Tai hae kaupasta uudet töpselit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fdtjcj kirjoitti:

eli meillä on sellainen ongelma, että alakerrassa toimii kaikki töpselit ja valot mutta yläkerrassa yhtäkkiä ei toiminutkaan joku hassu pistorasia mutta ei valot. ennen on toiminut joten missä vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu