9kk ei puhu/ääntele kuin mumisemalla samaa mmm-ääntä

sydänäiti

Meillä 9kk tyttö, hyvin kasvanut, syö hyvin, nukkuu hyvin, konttaa, nousee tukea vasten ja osaa laskeutua hyvin takas lattialle eli ei enää kaatuile kun seisoo.
Neuvolassa on aina kehuja vain tullut.
Itse vain ihmettelen kun tyttö ei puhu/ääntele oikeastaan mitenkään, joskus leikkiessä tai sängyssä ollessaan ääntää että mmmmm ei mitään muuta ääntä eikä ääntelyä tule eikös tässä vaiheessa pidä jo eri äänteitä tulla? Nauraa kyllä kun kutittelee ja hymyilee suu auki paljonkin.
8kk neuvola lääkäri ei sanonut mitään enkä silloin itsekään vielä miettinyt edes asiaa.

Syö sormiruokaa mutta silti ei tule vielä selvästi pinsettiotetta, tuleeko yleensä tämän ikäisillä...olen myös kuullu että tämän ikäiset osais taputtaa käsillään, meillä ei osata, pöytää ja lattiaa kyllä läpsitään.

Mutta eniten minua vaivaa tuo puhumattomuus, olisitteko itse huolissaan?
3v isoveli on kova puhumaan, ei kyllä ole hetkeäkään hiljaa ja muistelen että esikoinen kyllä jo 9kk iässä tapaili jotain sanoja että esimerkkiä ei ainakaan puutu.
Olen koittanut kovasti jutella tytölle ja kyselen häneltä kaikkea, mutta hiljaa vain katsoo minua ja välillä hymyilee.
Miten 9kk ikäistä voi oikein rohkaista puhumaan?

0

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 96
        1619
      2. Mitkä asiat

        tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
        Ikävä
        74
        1424
      3. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        50
        1347
      4. Miltä se tuntuu

        Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
        Ikävä
        104
        1238
      5. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        54
        1233
      6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        9
        965
      7. En mahda sille mitään

        Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
        Ikävä
        36
        827
      8. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        60
        761
      9. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        754
      10. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        735
      Aihe