Ennusteet kävivät toteen,pahimmat ennusteet.Pahimmat mitä kukaan ,-paitsi luontoaktivistit mm.Hyvönen kummpanit meille jo aikoja sitten toitotti, kiitos heille.
Pyytetöntä työtä heiltä luonnon ja etenkin meidän ja meidän lapsiemme puolesta.
Parempi konkurssi kuin peruutamaton ympäristön turmeleminen elyjen siunaamina .
Siivotkaa elyn päätäjät itse.
Pyytetöntä työtä heiltä luonnon ja etenkin meidän ja meidän lapsiemme puolesta.
Parempi konkurssi kuin peruutamaton ympäristön turmeleminen elyjen siunaamina .
Siivotkaa elyn päätäjät itse.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Toivottavasti ei tule konkurssia. Toivottavasti rahoitusta löytyy, nyt tarvitaan sisua ja uutta rehellistä työtä:
Uusia rahoittajia - yksityisiä firmoja (ulkomailta?)
Talvivaaran johtoon uusia ammattitaitoisia ja vastuuntuntoisia tekijöitä
Ely keskuksen ylijohtaja erotkoon ja kunnon asiantuntija ja vastuunkantaja tilalle.
Onko uraanin keräys lupaa? Siitä saisi lisätuloa!
Luvitus on ihan läpihuutojuttu. Uraanilaitos ja uraanialtaat jo valmiina. Mauno Koivisto teki Mitterandin kanssa sopimuksen 2viikkoa ennen tsernobhyl räjähdystä. Sovittiin että Suomen uraani kuuluu Arevalle. Cameco rahoitti Talvivaaran uraanilaitoksen ja uraanialtaat. Camecon omistaa Areva.
Juon konjakit kun Paskavaara kaatuu. Mun puolesta sonkajärveläiset saisivat pitää paskalaitoksensa, jollei paska valuisi vesistöjen mukana muitten iloksi. Ja edellyttäen, että tappioita ei katettaisi valtion kassasta. Kyllä oli taas oikeita asiantuntijoita paikallisissa haastateltavana TV uutisissa eilen. Sotkamosta ei tule mitään muuta hyvää, kuin Huovisen alkupään tuotanto.
Minkä merkkistä konjakkia olet varannut H hetkeen ?
Cordon Bleu pullon olen säästänyt kyseistä H- hetkeä varten. Ja Don Perignon- sikari syttyy samalla.
Erinomainen valinta. Kyllä moisilla laatumerkeillä voi mitä mainioimmin H-hetken viettää.
Kun konkurssi uutinen tulee ja toiminta loppuu, niin mahtaa Sotkamon ja Kajaanin alkoista loppua konjakki. Niin monta on vit..tuuntunutta myrkyttäjä yhtiö Talvivaaraan.
Chivas Royal Salute 21 Years Old on odottanut kaapissani riittävän juhlallista tapahtumaa 33 vuotta... ei taida sisältö viettää 55-vuotispäiviään...
Olisihan se nyt peräti perceleellistä, jos yritys selviäsisi rahoitus-, tuotanto- ja ympäristöongelmistaan. Mihin peruskateellinen kainuulainen silloin vahingonilonsa purkaisi? Silloin infarktitaajuus Kainuussa nousisi aivan enennäkemättömiin lukemiin. Tosin parantaisi sekin osaltaan työllisyyttä.
Talvivaaran kaatajat voi viedä konjakkinsa kellariin vuosikertakonjakiksi. Voi käydä niinkin, että konjakit jää jomatta ja siirtyvät tulevien sukupolvien juotavaksi perinnön kautta. Talvivaara ei tule kaatumaan, se jatkaa toimintaa muodossa tai toisessa. Omistaja tosin voi vaihtua, mutta se onkin sitten jo toinen juttu..
Saattaahan siihen uusi toimija tulla koittamaan. Vaikka nikkelivaranto on laaja, niin nikkelipitoisuus on kuitenkin niin vähäinen, ettei toiminta tule kannattamaan velattomassakaan yrityksessä. Jos kuitenkin toiminta jatkuu jonkun toisen toimesta, on uuden yrittäjän jollakin keinoin saatava paskavedet pois altaasta ja rakennettava uudet altaat tilalle (vaadittava luvassa).Lamallekkaan ei näy loppua, kulutus Kiinassakin on laskussa koko ajan. Maapallo ei kestä nykymenoa ja elintaso voi romahtaa jollekin 70- luvun tasolle, näin on ennustettu.
Venäjältä on löytynyt yhteistyö kumppani, lisäksi oakeanti tuulee turvaamaan tulevat vuodet, kotitaloudet luottavat Talvivaaraaan. Tämä tieto on varmasta lähteestä.
Onko ko. lähde puhjennut esiin kipsisakka-altaan läheisyydessä?
http://www.kaltio.fi/uusin/jutila513
Aamulla klo 10 kurssi 0.20 euroo
"Venäjältä on löytynyt yhteistyö kumppani, lisäksi oakeanti tuulee turvaamaan tulevat vuodet, kotitaloudet luottavat Talvivaaraaan. Tämä tieto on varmasta lähteestä. "
Näitkö unen vai kävitkö lähibaarissa tiedustelemassa? Taidat olla sisäpiiriläisiä.
Keskiviikko 13.11 samat tiedot tulevat uusisista.
Mistä uusisista, et kyllä vaikuta sellaiselta, jolle kerrotaan yrityksen sisäisistä asioista. Jospa sulla on myös kuulemisenymmärrysongelmia.
No Sotkamon Einstein, missä uusisissa mainitsemasi tiedot olivat. Vai olitko niin humalassa, ettet muista eilisestä mitään. Paskanpuhujia Sotkamossa riittää.
Tänään eduskunnassa viisaat päättivät ottaaa Valtion roolin suuremmaksi yhtiössä ja nimittää uuden pääjohtajaan joka niitetään huomenna 14.11
Mauri Pekkarinen on yksi varteentettava nimi.
http://www.hs.fi/talous/a1384237224218?jako=8df56786a30442d1c0361744f6e51c1c
http://www.hs.fi/kotimaa/a1384309227421?jako=6d41293ac4ffdef832c5f71a8363f5af
http://www.epressi.com/media/userfiles/10773/1384248067/avoinkirje-talvivaara-11112013.pdf
Roll n ja muut apinat. Asia ei ole ollut käsittelyssä eduskunnassa. Ministeriön kokouksessa päättivät eilen , että eivät sijoita enää penniäkään veronmaksajien rahoja tähän paskaan. Sinne meni sijoittajaidioottien maat ja mannut.
Helsingin Sanomat 14.11.2013:
"Talvivaaran aliurakoitsijat keskeyttivät työnsä rahoitussotkujen vuoksi"
http://www.hs.fi/kotimaa/a1384400798877?jako=ea783b2c9c6775da4b6f0bc50330469b
Kaivosalan seminaarissa 14.11.2013 eduskunnan ympäristövaliokunnan jäseniltä julkisesti kysyttyä:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/64070-poliitikot-rahoittaisivat-vain-pakon-edessa-toivon-etta-talvivaara-pystyy-siihen
Talvivaarasta tehty useita suuria tarjouksia niin USA kuin VENÄJÄ . RANSKALAISET, ETTÄ NYT VENYY HIEMAN PÄÄTÖKSET.
Konkurssi selvä, aliurakoitsijatkin ymmärtivät lähteä. Ymmärrä piensioittaja myydä NYT.
Kipsisaalle on haettu patentti, nyt se myydään nikkeliä kovempaan hintaan maailmalle josta Amerikan catepillarit tulevat sen itse noutamaan, näinollen ei enää tarvita aliurakotsijita näin suureen bisnekseen.
2 tunnin videointi eduskunnan ympäristövaliokunnan avoimesta kokouksesta, (kaivostoiminnan ympäristö- ja talousvaikutteista) 14.11.2013:
http://verkkolahetys.eduskunta.fi/webtv.case#c=2394758&v=32720544&p=7125573&l=fi&t=0
Lyhyitä kommentteja osallistuneilta:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/64070-poliitikot-rahoittaisivat-vain-pakon-edessa-toivon-etta-talvivaara-pystyy-siihen
Kelle jäi Musta Pekka ,kelle jäi,lottoajalle, sotkamon kansalle , jäi, metsärahat arvokkaat sijoitettu turhaan, perättömään huijaus - talvivaaran murhaan.
Talvivaara saa lisäaikaa, valtion on pakko vaikka yksin tukea toimintaa ja kainuulaisten työpaikat ja hyvinointi. Kun peliin on menty se pitää kestää, kyllä lopultahyvä tulee.
Minulla ihan jo mülkku tykyttää!
30% tänään kurssinousua
Monenneksiko suurin velkoja listalla on Talvivaara Management Oy?
Mitä muita velkojia on kehitelty viime tipassa mahdollisen saaliin jaolle?
Mitä kiinteitä omaisuuksia ja irtaintakin on aikojen kuluessa siirrelty voudin näppien ulottumattomiin? Ensimmäisenä tulee mieleen maa ja vesiomaisuudet niin valtausalueella kuin sen välittömässä läheisyydessä.
Kainuun jannulle jää vain känsiä käpälään Talvivaaran osakkeista. Jannu pisti kaikki papan perintörahat kiinni Perän kaivokseen. Lipevä Lontoon pankkijannu myi osakkeet huipulla taukille jannulle hintaan 7€ per zipbale. Myhäillen odottelee konkkailmotusta ja ostaa sitten pesästä pilkkahintaan kaivoksen.
Kainuun jannu tirauttaa kännipäissään kyyneleen.
Pankkijannu korkkaa konjamiini pulloa.
Talvivaarassa kasa hyöyryää.
Pitäisi ehkä myydä koko Kainuu venäläisille oligarkeille.
Luuleeko viherhiipparit tosissaan että Talvivaaraan pannaan pönkkä ovelle ja kasat maisemoidaan? Ja miljardeilla rakenettu infra jätettään ruostumaan?
Ehei veikkoset, joku monikansallinen kaivosjätti ostaa konkurssipesän pilkkahinnalla ja meno jatkuu entistä villinpänä.
Ja Stop Talvivaara-liike profeettoineen ja pappeineen saa haistaa pitkän...
Bullerot voivat vielä vuosienkin päästä mennä katsomaan sitä ja samalla miettiä että: mikä minulle oikein tuli kun annoin itseäni näin jymäyttää.
Miten näille Perän opetuslapsille saisi järkeä päähän?
Tällekin:
http://www.iltalehti.fi/talous/2013112117749097_ta.shtml
Tarjoan myyntiin TV:n osakkeita isomman erän hintaan puoli senttiä kappale.
Pösssissähän sitä osakekauppaa käydään eikä Suomi24 sivuilla.
Kertoo vain että sulla mitää osakkeita oo. Vain tuulen huuhtoma takapuoli.
http://www.arcticfinland.fi/news/Pahtavaaran-kaivoksen-omistaja-hakeutuu-konkurssiin/lq50vtxl/405b6508-6d1f-4db8-9e0f-989963595085
http://www.lapinkansa.fi/Lappi/1194889592560/artikkeli/pahtavaaran kaivoksen emoyhtio konkurssiin.html
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2014/03/31/pahtavaaran-kaivoksen-omistaja-hakeutuu-konkurssiin/20144570/12?pos=tuoreimmat
Samanlaista historiaa kuin Talvivaaralla...
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2013121117820769_uu.shtml
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2013121117820770_uu.shtml
mitä ne on nu bullerot, eikai se tarkoita edes mitään???
http://www.tekniikkatalous.fi/viihde/talvivaara sittenkin mukaan fennovoiman tulevaisuus turvattu/a978675
joko tykyttää?
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/talvivaara-viittaa-konkurssin-mahdollisuuteen/661252/
Toiminnasta vastaavaa viranomaista kysytään velan takaajaksi, heh... mitä vielä keksitään Tv:ssa?
Peku se on vikkelä poika, ei uskois niin pulskasta pojasta.
Konkurssi on vielä kaukana.
Kainuun elyhän "lupasi" jo aiemmin teettää uudet puhdistuslaitoshankinnat ja lisäaltaiden teot valtion rahoituksella ja ympäristöministeriön kansliapäällikkö Pokka ilmoitti ministeriön tukevan suunnitelmia.
Kulutkin olivat sopivasti tiedossa, 6-8 miljoonaa euroa.
Kaiken huipuksi valmistui Ruraalia-instituutin selvitys Talvivaaran välttämättömyydestä Kainuulle, monine asiavirheineen, mutta kuitenkin...
Talvivaaralle ajetaan yhteiskunnan pelastusrahoitusta valtiovallan toimesta juuri sopivasti, sillä Talvivaaran pitää antaa siirretty pörssitiedote 11.4.2014.
Vielä kun lukaisee Maaseudun Tulevaisuuden jutun tältä päivältä, niin on pakko uskoa Talvivaara-farssin jatkuvan vielä pitkään.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/tutkijat-näkevät-talvivaarassa-toivoa-1.60175
P.S.
Huomasitteko muuten että Kainuun valtamedian vanhoille uutissivuistoile pääsy loppui viime yönä?
Siinäkin suhteessa Talvivaara pääsee aloittamaan "puhtaalta pöydältä".
Putinian malli on hyväksi havaittu siis meiläkin.
kohta mennään..
Mitä tuo hyvönen tekee työkseen?
KVG!
Tuntuu sieltä miljoonia lohkevan valtion kassasta. Menevät uuteen konkurripesään ja aivan hukkaan nekin rahat.
Paskanpulju kiinni vaan.
Ja ne miljoonat sairaiden,vanhusten ja vammaisten hoitoon, rakennustyömaille, tiukilla olevien pienyrittäjien verohelpotuksiin ja tylntekijöiden palkkaamiseen.
Niin kuin ei muita työllistämisen muotoja enää tässä maassa olisi kuin tuo epäonnistunut kaivos.
Kaiken huippu minusta on se, että tuota systeemiä on kehitelty Kuopiossa geologian tutkimuslaitoksella ja sieltä tulee kaveri mukamas valvomaan sitä hökötystä. Täysin epäuskottavaa puuhastelua.
Kepukonnat suunnittelivat pyrimidihuijauksensa huolella ja syöttivät pallon myöhemmin kokoomuslaisille ja nyt korruptointivuorossa ovat demarit.
Jos huijaus saa jatkua, niin kepu voi päästä taas sisävuoroon ja pelättävissä on takalaittomia, joilla syntyy kunnareita tutun tuomarin avustuksella.
Pitkäänköhän yleisö jaksaa nauttia pelistä?
On se hyvä tuo Talvivaaran Nuasjärveeen johtava purkuputki. Nyt saa höläyttää suoraan järveen kaikki myrkyt ja vielä enempi naurattaa kun joku yrittää myydä mökkiään/tonttiaan myrkkyjärven rannalta. Mahtaa olla ostajista pula vaikka myisi koko tontin eurolla. Korvauksiakin kuulemma myrkkypäästöistä saa kympin tai satasen hyvässä lykyssä.
Tervemenoa huijaus jossa Perä vakuuttelee tyhmille että kohta päästään tavoiteeseen, 50t nikkeliä. Ei koskaan pääseet, aina vaan satoi tai paistoi liikaa..
Pekka Perä, perättömien puheiden mestari.
Kestävän kehityksen johtaja saa johtaa loppuun asti valitsemallaan tiellä?
http://www.hs.fi/kotimaa/a1414039168814?jako=80eac5f3ca101721eb6430f82699b360
Lopullinen valinta tehtiin esittelymuistion mukaan Nykäsen ja Ruokosen välillä.
Ruokonen toimii nyt Talvivaaran kaivosyhtiössä kestävän kehityksen johtajana.
Loppuiko rahat Talvivaarassa porvareilta, kun valtion pitäisi hyvää bisnestä alkaa sosialisoimaan?
http://tinyurl.com/q9ay9u5
Ee lopu rahat, ne on siirrelty paremman koron pankkeihin, lämpimämpiin maihin.
Aina vaan Perä vakuutti että 50000 tonnia nikkeliä saadaan, hyväkun 20000 tonnia. Katsokaa Perää kun hän valehtelee, tosin myöhäistä nyt.