Jos ajonvakautus puuttuu autosta.
Eikö se kerro aika paljon siitä miten huono valinta muutenkin talvikeleihin on kitka?
Miksi takseillakin nastarenkaat? Nehän on ammattikuskeja?
Eikö se kerro aika paljon siitä miten huono valinta muutenkin talvikeleihin on kitka?
Miksi takseillakin nastarenkaat? Nehän on ammattikuskeja?
Vastaukset 18
Vanhimmat
ja poliiseilla, ambulansseissa ja yleensäkkin kaikissa ammattiautoissa ja autolijoilla.
Mockaperseet ja metelöivät autot houkutaa huonompien renkaiden käyttöön, ei mikään muu.
Ei minun autossani ollut edes vetoluistonestoa eikä kitkoilla ajaminen tuottanut sen enempää murhetta kuin aiemmin nastoilla.
Se suositus on niille joilla ei ole hölkäisen pöläyksen käsitystä miten auto toimii, ja että saman vaikutuksen saa ajamalla hieman hitaammin. Kytkin pohjaan jos pitoa on liian vähän.
Ei paljon auta liukkaalla risteysalueella ajonsekoittimet eikä kytkimen painamiset pysähtymisnopeuteen ja -matkaan...
siinä vaiheessa on jo kontrilli ja hallinta menetetty.
http://www.taloussanomat.fi/autot/2013/11/05/yli-puolet-kuskeista-voi-viela-unohtaa-kitkarenkaat/201315416/304?ref=tf1
Asialinja...
Varmaan kriteereinä voisi olla turvavälin pitäminen, tai jarruttaako yleensä kameratolpan kohdalla. Mutta jos pitää ihmisiä lähtökohtaisesti tyhmänä voi laittaa vastuun tekniikan osalle ja antaa ihmisen olla jatkossakin tietämätön.
Toisaalta vanhat nastarenkaat ovat liukkaat, olen itse kerran ajanut kaverin autoa (hänen perheensä oli kyydissä) ja yllättynyt kun Mondeon sai sutimaan @80km/h pienellä kiihdytyksellä. Kun kysyin renkaista sanoi hän "nastarenkaat". Eikä hän mikään filosofi ollut, tekniikka oli tuttua.
Jaa mitenkähän olisi kitkoilla käynyt kun ajelin mäkisiä jäisiä sivuteitä?
Oja olis tullut tutuksi kun nastoillakin piti olla tarkkana.
Eihän se ajonvakautuskaan auta jarrutustilanteessa liukkaalla joka on kitkarenkaan pahin ongelma. Tämänkin syksyn rengastestissä todettiin että parhaalla kitkalla on yli 32% pitempi jarrutusmatka parhaaseen nastaan verrattuna. Eli ajonvakautuksen lisäksi kitkoille pitäisi olla myös alemmat nopeusrajoitukset, esim. 80-lätkä talvisin kitka-autoille ei olisi mikään huono idea. Rengastestit kertovat kuitenkin karun totuuden.
Anteeksi provosoitumiseni mutta onko autoissa nykyään joku mittari mistä näkee kuinka lähellä toisen hanuria voi roikkua jos on 32% lyhyempi jarrutusmatka?
Entä onko niissä kaikissa joku kitkamittari mistä näkee näkee mikä se tilanne kulloinkin on renkaan ja tien välissä?
En tiedä mistä johtuu vaan vallankin kalliimmissa autoissa (maybe työsuhde/leasing) renkaat on aina sakkorajalla olkoon sitten kesä- tai talvirenkaat.
Miksei se nastarenkailla ajava vilkuta kääntyessään? Miksi se hoipertelee kaistalla kännykkä korvalla? Miksi se ohittaa lievää ylinopeutta ajavan sata metriä ennen punaista liikennevaloa?
Samoja asioita varmaan tekevät kitkoillakin ajavat mutta miksi nastarengas-autoilijat, heillehän liikenneturvallisuus on elämän johtotähti.
Sitten vielä se viimeinen värssy: on asuttu maalla ja taajamassa, on jääpolannetta ja lumipöykkyä ja kyllä - kitkoilla on päjätty.
Omakokemus paras kun jäälle menee kitkoilla ajeleen.
Suosittelen kokeilemaan ..
Ajatteletko niin, että kitkasankareille on ikäänkuin sallitumpaa töpeksiä liikenteessä kun heille ei turvallisuus ole se ykköasia renkaitakaan hankittaessa?
Jääkeleihin vaimo ja lapset kitkoilla ajeleen?
Enpä ekana ajattelis noin...
Miten on muilla?
Ammattikoululaiset ja muut vähälahjaiset voi hankkia seutulipun tai jokun muun joukkoliikenteen kulkuluvan.
Ei joukkoliikenteellä uskalla matkustaa. Junat törmäilevät ja bussitkin kulkevat talvella enemmän pientareita pitkin.
http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1194859371893/artikkeli/kitkarenkaat suistivat bussin ojaan.html
Linja-autojen ulosajoja sattuu jatkuvalla syötöllä. Busseihin pitäisi saada nastarenkaat pakollisiksi. Kyseessä pahimmillaan kuitenkin useiden kymmenien henki.
http://ts.fi/uutiset/kotimaa/571167/Bussi liukasteli ojaan Tortinmaessa
Taas meni joukkoliikenne ojaan. Nastarenkailla ei olisi tätäkään tapahtunut.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194861006202/artikkeli/tie peilijaassa koulubussi liukui ojaan.html
On se kumma, kun isommat autot eivät pysy nastattomilla renkailla tiellä. Lainsäädäntöön pitäisi tehdä pieni fiksaus. Liikenneturvallisuus pitää asettaa kuitenkin aina etusijalle.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194862329961/artikkeli/virtain koulubussin onnettomuuden taustalta paljastui uskomaton epaonni.html