Voiko nuorilla olla dementiaa?

kalkaros-fani

Olen 18v tyttö ja mun muisti alkoi heikentyä jo 17 vuotiaana, ja 17 vuotiaana käytin Risperidonia, ja sit mulle annettiin Peratsin lääkettä mutta lopetin Peratsinin käytön elokuussa koska se ei ollut hyvä lääke mulle ja Peratsinista mulle tuli unettomuutta ja huono visualisointi ja Peratsin puudutti mun tunteitani, ja nyt mulla on Zeldox lääke mun äkkipikaisuuteen ja pakko-oireisiin, mutta Zeldox myös auttaa mua keskittymään ja muistamaan asioita enemmän. Risperidon aiheutti mulle huonon muistin, mutta sit ku mulle annettiin Peratsin, niin Peratsinin aikana mulla oli hyvä muisti, ja ennen Peratsiniakin mulla oli Zeldox mutta Zeldox tuli kun lopetettiin Risperidonin käytön mutta en tiedä miksi Zeldox lopetettiin ennen Peratsiniä. Ja Syyskuussa mun muisti alkoi heikentyä tosi paljon, unohdan asioita ihan parissa minuutissakin että mitä pitii tehdä, ja mä sain Ketipinorin unilääkkeeksi silloin heinäkuussa. Voiko nämä Risperidon ja Ketipinor aiheuttaa muistin heikentymistä tai dementiaa? Kuulin että Risperidon ja Ketipinor aiheuttaa jotain aivovaurioita. Ja mitenköhän Zeldox auttaa muistamaan ja keskittymään vaikka Zeldox on myös ihan tavallinen mielenterveyslääke eikä mikään luontaislääke? Mun muisti ei oo parantunut niin paljon vielä muuten koska aloitin Zeldoxin lokakuun puolivälissä tai lopulla.

4

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?=)

      Kuule,kysy ihan lääkäriltä!

    • vastaus.

      Minun muistini alkoi heikentyä ensimmäisen mielialalääkkeen aloittamisen jälkeen jolloin olin 23-vuotias. Nyt kun olen 46 v on alkanut tulla muistihäiriöitä enemmän, pohjimmiltaan omaan tavallista paremman muistikapasiteetin kuin ihmiset yleensä, onneksi. SSRI-lääkettä olen syönyt 15 vuotta, koska se on ainut lääke joka helpottaa jonkin verran vaikeata ocd-oireistoa.

    • se vaan

      Jopas olet dupattu lääkkeillä nuoreksi naiseksi.Pyri eroon tai ainakin sellaisiin mitkä eivät "puuduta" aivojasi jähmeiksi.Ei ihme jos muisti temppuilee.Pyydä lääkäriä vaihtamaan lääkkeitä.Risperidonkaan ei sovi kaikille

    • OMAKOHTAINEN KOKEMUS

      Minulla muisti alkoi huonontua 23-vuotiaana ensimmäisen kerran mielialalääkkeitä kokeiltuani, nyt olen 46 v, oman tavallista paremman muistikapasiteetin onnekseni mutta tosiaan huomasin jo heti ensimmäistä kertaa lääkkeitä kokeiltuani muistini huonontuneen. Kokeilin kaikki mahdolliset lääkitykset mistään ei ole ollut mitään apua paitsi fluoksetiinista vaikeaan OCD-häiriöön. Neurelepteista saan jo pienimmällä mahdollisella annoksella vaikeita somaattisia oireita. Bentsot vievät nykyisin muistin pariksi päIväksi lähes kokonaan ihan pienellä annoksella ja kaikki käytännön rutiinit jäävät hoitamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1209
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe