Ei liity Turkuun, mutta kysyn silti. Kun avaa punaviinipullon ja siitä jää puolet käyttämättä, kauanko säilyy juomakelpoisena? Olen päättänyt, etten luovuta, ennenkuin löydän hyvältä maistuvan punaviinin, mut kitkeriä tuppaavat olemaan. Käytän punaviiniä myös ruuanlaitossa, siksi en viitseisi heittää juomatta jäänyttä viiniä heti pois.
Viinitietäjiä?
Kokkaajan pulma
353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sangre de toro on erittäin hyvää viiniä. Kannattaa kokeilla. En tiedä tieteellistä vastausta viinin säilymiseen. Itse olen huomannut että 8 päivän kuluttua pullon avaamisesta, maku alkaa jo hiukan muuttua etikkaiseksi.
Kiitos kovasti suosituksesta. Olen ihmetellyt, mistä löytyisi hyvänmakuinen punaviini, kun kaikissa on joku kitkerä maku taustalla. Kun on sellaisia ihmisiä, jotka oikein silminnähden nauttivat viineistä, niin haluaisin päästä tuohon maailmaan sisälle ja tuntea tuota samaa nautintoa.
Leffassa nimeltä Sideways puhuttiin paljon viineistä ja päähenkilöiden innostusta ja eläytymistä oli ihanaa katsella. En lannistu, kyllä mä varmasti vielä löydän sisään tuohon viinien maailmaan.
Se "kitkeryys" taitaa tulla viiniin lisätyistä sulfiiteista.
Pieni vispaus maitovaahdottimella, avaa aromeja ja parantaa makua.
Lisäaineettomia viinejä on muutama, mutta kaikista alkoista ei niitä löydy.