itse porin alueella ja sorsakanta aika heikko
hanhiakin huonommin kuin viimme vuonna
muuttolintujahti ainoa ....
kertokaa hanhi ja sorsa tilanteista....koko suomi
4
786
Vastaukset
- Jönssi
viime viikolla näkyi hanhia kohtuullisesti semmosia 15-30 parvia lenteli melkein joka päivä. onnistuin vielä saaman yhdestä parvesta yhden hanhen.
sorsia on aika hyvin joka reissulla on nähty sorsia mut mitään isompia parvia ei ole paljon näkyny.
on niitä sitten jokusia saatukin.
odottele pohjois tuulta niin silloin sorsia ja hanhia tulee. - Jahtimies
Kaverin kans ollaan oltu hanhijahdissa parikymmentäkertaa, ja joka kerralla on nähty hanhia ja yks on saatukin ja ollaan päästy aika lähellekkin hiippailemaan. Sillon aina niitä näkyy paljon ku ei ole kiivääriä mukana, mutta heti ku on kivväri olalla niin ne lentää ja kaukaa ohi! suurin parvi oli semmonen 50 hanhea, siitä saatiin yks alas..
- Jahtimies
ne hanhet saapuvat aina tismalleen samaan aikaan joka päivä sinn suolle missä me ollaan ne nähty!
- pöpi
syksyll en palio hanheja nähnyt mutta päästiin kuitenkin kerran kaverin kans mälläämään ja ammuttiin 11kertaa ohitse!!!!
paras sorsa parvi oli n.300kpl ja sinä päivänä saatiin 5kplsorsia ja panoksia meni 100kpl =((((
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604923Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121489
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211401Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71129Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40957Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278739