Tohtori Turmio: Tilanne on huonompi nyt kuin vuonna 2008
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2013/11/08/tohtori-turmio-tilanne-on-huonompi-nyt-kuin-vuonna-2008/201315612/12
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2013/11/08/tohtori-turmio-tilanne-on-huonompi-nyt-kuin-vuonna-2008/201315612/12
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11840554
"– Tämä päättyy huonosti. Kysymys on vain siitä, tuleeko ensin pieni talouskriisi ja sitten suuri talouselvytys vai joudummeko ensin inflaatiokierteeseen, Faber maalailee."
Jotain tällaista sitä odoteltavissa on joskin asiat voidaan onnistua hoitamaan niinkin että ei inflaatiota päästetä ryöstäytymään.
Se on huomionarvoinen juttu että tämä velkaantuminen on kasvanut myös Aasian nyttemmin vaurastumiskierteessä olleissa maissa kuten Kiinassa ja Singpore.
Mutta esim. Kiina voi helposti hoitaa velkansa yksinkertaisesti painamalla seteleitä ja kuittaamlla sen niillä sekä devalvoimalla valuuttansa. Kiinalla ei taida juurikaan olla ulkomaanvaluutassa otettuja velkoja, päinvastoin Kiina on massiivisesti lainoittanut USA:n kulutusta.
Meillä euron arvosta ja siitä päästetäänkö inflaatio ryöstäytymään päättää lähinnä Saksa joka on vahvan valuutan kannattaja.
"Jotain tällaista sitä odoteltavissa on joskin asiat voidaan onnistua hoitamaan niinkin että ei inflaatiota päästetä ryöstäytymään."
Pelkona taitaa nyt nimenomaan olla deflaation uhka.
"– Tämä päättyy huonosti. Kysymys on vain siitä, tuleeko ensin pieni talouskriisi ja sitten suuri talouselvytys vai joudummeko ensin inflaatiokierteeseen, Faber maalailee."
Faber ei nyt ole perillä asioista.
Ensinnäkin: Kapitalismi on konkurssissa sen emämaassa, usassa. Sielä on päällä SUURI talouskriisi, jota elvytetään 85 mrd joka kuukausi, näin velkakattopuheista huolimatta.
Inflaatiota ei näytä tulevan, vaikka rahaa pukataan velkana markkinoille. Deflaatio on todennäköisempi. Toki suomen pakko-piiloVEROTTAJAT ovat nostaneet hintojaan mutta muilla kusettajilla on tiukempaa. Hinnannostosta voi konkurssi olla seurauksena. Kepulaiset ovat nostaneet ruuan hintoja rajusti, mutta onneksi sitä voi tehdä itse ja tuoda paremmat raaka-aineet virosta huomattavasti edullisemmin.
Asuntojen hinnat ROMAHTAVAT, siitä pitävät koromannatsit eli pyramidihuijjarit ja jakamansa lopputilit huolta.
Heh, et sitten tullut ostaneeksi asuntoa kun noin kiukuttelet. Hinnathan jo tippuneet ja siksi vaihdoin kämppää toukokuussa. Tippui hinta yli 10%. Näin ainakin 4-500,000 euron taloissa.