Olen 17-vuotias lukiolainen. Olen asunut pari vuotta isäni kanssa, mutta olen muuttamassa äitini omistamaan asuntoon vuokralle. Tällä hetkellä saan lähes täyden opintotuen, koska äitini tuloja ei oteta siinä huomioon sillä asun isäni luona. Jos muutan äitini omistamaan asuntoon, aletaanko tällöin äitini tulot ottamaan huomioon ja menetän opintotuen ja mahdollisuuden asumislisään?
Kinkkinen asumistuki/opintotuki tilanne
5
297
Vastaukset
- ...
"Jos asut vanhemmaltasi vuokratussa tai vanhempasi omistamassa asunnossa, asumislisäsi määrä on enintään 58,87 euroa kuukaudessa. Jos tällainen asunto on lisäksi samassa kiinteistössä kuin vanhempasi vakituinen asunto, opintorahasi on samansuuruinen kuin vanhemman luona asuvan opintoraha. Samalla kiinteistöllä tarkoitetaan samaa asunto-osakeyhtiötä tai tonttia."
Kela vastaa näin. - niklas petteri aho
Olen 17 vuotias nii suostuuko sossu maksaa mun asunon? ja paljon tulee asumislisää ?
- ksgoiekdgkdksgdj
Ei sossu maksa yhtään mitään, vaan sun elättäminen alaikäisenä on sun vanhempien asia. Asumislisää et myöskään saa, vaan oletus on, että vanhemmat maksavat, kun olet alaikäinen. Jos olet opiskelija, siihen on omat säännöt ja rajoitukset ja vanhempien tulot otetaan huomioon vuokranmaksussa kun olet 2. asteen opiskelija ja alle 18-v. Sossu ei maksa mitään automaattisesti eikä pidäkään vain sen takia, että teinit tahtovat elää "itsenäistä elämää" toisten kustannuksella.
- pimpom
vanhempien tulot otetaan huomioon toisella asteella opiskellessa siihen asti kunnes täytät 20. vaikka asuisit kuinka pitkällä ja omassa kämpässä. Kokemuksen rintaäänellä puhun, sillä menin lukion jälkeen hetkeksi amikseen pyörimään enkä saanut asumistuen lisäksi mitään tukia ennenkuin täytin sen 20-v. vaikka asuin yli 200 km päässä vanhemmista. Onneksi vanhemmat autto sen verran, että maksoivat vuokrasta sen mitä ja asumislisän jälkeen maksettavaksi. Ruuat ostin siis edellisen kesän kesätyörahoilla, mistään muusta oli turha haaveillakaan.
- kannattaa anoa
Ylläolevat höpinät ei pidä paikkaansa. Aloittajalla on oikeus myös toimeentulotukeen. Teet anomuksen ja toimitat tulotietosi sossuun. Aina kannattaa anoa etenkin jos on opiskelija. Alaikäisiä ei voida velvoittaa ottamaan opintolainaa, siitä on kho:n ennakkopäätös olemassa, finlexistä löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3345309Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212686Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141571
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181533seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241454Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413