"TABUSJUKDOMAR ".

blöjtant

Man kan berätta åt folk att man har hjärtfel,högt blodtryck,magsår m.m....att meddela att du lider av svår depression tex...det fordrar råg i ryggen ..som du inte har.INGEN tor att du inte på tre veckor har orkat tvätta håret,byta kläder elller läsa en bok...efter fem sidor måste du gå tillbaks,du kommer inte ihåg vad du har läst.Man får så goda råd..det är bara att ta sig i nacken fast..kyllä se siitä....Inte vågar man heller berätta om prostataproblem,eller att du har kronisk diarre,eller kissar i byxorna om du skrattar..vi har så mycket som är så "skämmigt ".

2

254

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • relativt frisk idag

      Jag insjuknade för några år sedan i svår depression.När jag tillfrisknade och slutade upp att skämmas för att jag "hade fel i huvudet ",och öppet vågade berätta om min sjukdom så märkte jag att många andra också led av olika psyk.sjukdomar men man vågar inte tala om den....jag har åtminstone märkt att det är utmärkt terapi om man bara vågar "komma ur skåpet ".

    • Malin

      Det är synd att så många skäms för sina problem och gör det mångdubbelt värre för sig på det sättet. Modellen kommer ofta hemifrån, att hålla fasaden. Man kan själv besluta för att bli mer öppen. Ingen annan förväntar sig felfrihet av oss, vi gör det själv. Jag har svårt med detta och lider av att inte våga vara mer öppen och lita på att få förståelse av andra. Litar man inte, går man miste om mycket.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      98
      1745
    2. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      85
      1429
    3. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      81
      1385
    4. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      68
      978
    5. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      164
      915
    6. Mustikanpoimintaa

      Raskasta ja hidasta hommaa on vaikka kyllä pääsisi ihan hyville tuntipalkoille jos ämpärin tunnissa ehtisi hyvältä paika
      Maailman menoa
      93
      874
    7. Festivaaliko?

      Ei kunnon valoja tai mitään rakenteita, amatöörien puuhastelua äänentoistoa myöten.Yksi soittotaitonen bändi! Luisia kyl
      Kuhmo
      45
      847
    8. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      58
      750
    9. Mies viimeinen viestisi..

      Minkä verran panostit? Oliko jotain kokreettista. Pyysitkö treffeille? Ilmoititko halusta tavata? Epämääräisiin ei mon
      Ikävä
      133
      709
    10. Ammoniakkivuoto

      Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu
      Suomussalmi
      23
      680
    Aihe