Kahden tontin osto/ yhdistäminen

MTS

Löytyykö hyviä neuvoja, mitä kaikkea pitäisi ottaa huomioon, kun ollaan harkitsemassa kaava-alueelta kahden vierekkäisen tontin ostoa. Ajatuksena on, että toiselle sijoitettaisiin talo, ja tämän tontin talousrakennuksen rakennusoikeus voitaisin käyttää silloin myös taloon. Autotalli voitaiin sitten sijoittaa toiselle tontille.
Tonttien "virallinen" yhdistäminen ei ainakaan onnistu (kysytty kaupungilta). Mutta onko käytännössä mitään estettä /saattaisiko tulla hankaluuksia jos näin muuten menettelisi. Kiinteistöveroon se tietysti vaikuttaa, ja on myös mahdollista, mutta erittäin epätodennäkööistä, että tulisi rakentamiskehoitus tälle toiselle tonitlle, jossa olisi vain autotallit. Lisäksi vesiliittymät on molemmille tonteille otettava erikseen, se on selvitetty (se ei kuitenkaan ole kovin iso kustannus).

Onko kokemuksia tai hyviä neuvoja, mitä pitäisi ottaa huomioon?

4

4746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhdistettyä

      Me ostimme kaksi tonttia ja yhdistimme. Koitimme tuota asuinrakennus toiselle, autotalli toiselle-systeemiä. Rakennusvalvonta tyrmäsi ajatuksen. Kaava ei salli pelkän talousrakennuksen rakentamista. Yhdistäminen meni läpi kaava-osastolla. Kahden liittymän ostamisella peloteltiin, mutta ei sitäkään lopulta tarvinnut tehdä.

    • peukku

      eli ostettiin perikunnalta talo ja tyhjä tontti oli vieressä kaupan myös. meidän kunnassa vaan ilmoitettiin heti että viiden vuoden sisällä ostosta on alettava rakentaa tai lunastetaan pois koska tontti keskeisellä asuntoalueella.

      jos tontilla on jokin muu kuin asuinrakennus ja se on kaavoitettu asumiseen voi kiinteistövero olla rakentamattomasta tontista tupla (kunnasta kiinni). vesiliittymät yms on aina sovittavissa ko yhtiön kanssa jos halua löytyy koska hehän saavat rajattua liittymän yhdelle asuinkiinteistölle ja sen talousrakennuksille tms eli silloin samalla liittymällä ei voi olla kahta käyttäjää vaikka tontteja olisikin pari!

      lopulta olet kunnan armoilla; rakennuslupaa ei välttämättä tule kuin asunnolle jos kaava määrää asuintontiksi. tonttien yhdistäminen kaavamuutoksella selkiyttäisi tilannetta kaikilta osin, mutta onko siihen edellytyksiä? siis monasti siihen ei suostuta koska tonteista on kunnassa pulaa varsinkin kun on kyse alueesta jolla jo kunnallistekniikka on valmiina. sanoit ettei kunta suostu tähän yhdistämiseen ja silloin se on kyllä vaikeaa käytännössä millään konstilla.

      jos kyse on rakennusoikeuden nostamisesta eikä tontin koon kasvattamisesta niin eikö tämä onnistu kaavamuutoksella? et kuitenkaan voi käyttää kenenkään muun rakennusoikeutta taloosi eli sen naapuritontin sehän olisi vähän sama kuin saisit rakennusoikeutta kadun toiselta puolelta jos heillä sitä jäi yli..

    • qwe

      Rakentaisit autotallin yhteyteen yksiön, joko omaan käyttöön tai vaikka vuokrattavaksi. Eikö se olisi sitten asuinrakennus, jos tontille ei kerran pelkkää autotallia hyväksytä. Asuinrakennuksen kokoa varsinaisella asuintontillasi et taida saada kasvatettua ilman poikkeuslupaa vaikka ns. siirtäisitkin talous/autotalli rakennuksen tontilta pois. Rakennusvalvonta myös edellyttänee että sille ns asuintontillesi järjestät autopaikan, ei ne nyt katosta tai mitään sellaista voine kuitenkaan vaatia.

    • Anssi

      Tonttien yhdistämistä kannattaa kokeilla. Mistä tiedät että se ei onnistuisi? Ne ihmiset, joiden kanssa olet asiasta jo keskustellut, ei siitä kuitenkaan päätä, ei ainakaan yksin.

      Tontit on oletettavasti tarkoitettu asumiskäyttöön, joten pelkkä autotalli tuskin saa lupaa. Tonteissa voi myös olla minimiraja, jota pienempää taloa ei saa rakentaa, joten pahimmassa tapauksessa joudut vetämään läpi kaksi erillistä rakennushanketta. Siitä tallirakennuksesta voi tulla pakosta tarpeettoman suuri ja joudut ottamaan sienne oman veden ja viemärin.

      Eli kokeile nyt ensin sitä virallista yhdistämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3210
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      157
      1257
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe