Lokki on hieno lintu. Se elää ylpeänä muitten kustannuksella, varastaen ruokansa toisten pöydästä, kädestä tai suusta. Lokki on toiselle lokille lokki, lokittaen kaverin varastaman saalin, jos vaan pystyy. Upea lintu.
Saaristossamme on monenlaisia lokkeja. Toiset lentää ylväänä sinitaivaalla, pa$koen onnettomien urpojen niskaan, toiset kiitää vetten päällä, ja pa$koo urpojen satamanpitäjien huusseihin. Yhteistä näille on se, että omaa panosta ei laiteta kekoon, otetaan vaan hyöty irti. Upeita saariston lokkeja molemmat.
Viime kesänä tuli useampaan otteeseen todistettua, kuinka saariston lokit toimii. Jäädään ankkuriin laiturin läheisyyteen. Maissa käydään jollan kanssa seuraavissa askareissa: koiran pa$kotus, oma pa$kotus, roskien vienti, grillitulilla käynti, veden haku. Säästettiin 7-10 euron satamamaksu. Saatiin kylläkin kaikki hyödyt, mutta halpaa oli, ihan ilmaista. Hienoa. Olette saariston lokit varmaan ylpeitä itsestänne. Upeita ihmisiä.
Ja sitten hetken päästä ihmetellään, kun taas joku pienen peruspalvelujen pitäjä jossain syrjäisellä saarella heittää hanskat tiskiin.
Saariston Lokit
8
286
Vastaukset
- sammaa po svedskaja
حکایتی است در قالب رمان کوتاه که ریچارد باخ آن را نوشته است. این رمان در سال ۱۹۷۰ منتشر شده است. این داستان روایتگر یک مرغ نوروزی است که در مورد زندگی و پرواز میآموزد.
- 23+33
Minusta se on lähinnä surullista, jos joutuu satamaan SOUTAMAAN. Ei minua haittaa yhtään, esim Maarianhaminassa, monet evat halua maksaa kallista satamamaksua ja ovat ankkurissa, mutta meidän porukka haluaa saunaan ja risteilylle.
- Kirjoitat asiaa
Lokin kirkuminen ylittää usein muut äänet.
Samoin mainitsemiesi saariston lokkien valitus huonosta palvelusta. - Näin meillä
Muistetaan myös kuinka täällä on leveilty että kaikki juomat ostetaan lidlistä ettei vaan joudu maksamaan 50c saaristolaiselle ylimääräistä jaffapullosta. Viinit ja oluet tuodaan tietysti Virosta. Ravintolaan pöllähdetään 15m ennen sukemisaikaa isolla porukalla ja haukutaan paikka lyttyyn kun ei saa enää ruokaa. Ennen ravintolaa on tietysti juotu halpaa pussiviiniä pohjalle että ravintolassa voi ottaa vain vettä jonka senkin pitää tietysti olla ilmaista.
- Ensinnäkään
Ei kannata laittaa ravintolaa sinne missä sitä ei kaivata.
- konseptit sekaisin
Yksinkertaisilla ja edullisilla palveluilla varustettu paikka kuten Gulkrona oli olisikin menestys ja vieraita riittäisi laiturien täydeltä keväästä syksyyn. Ei tarvitsisi harmitella ravintolan pihejä asiakkaita ja varmaan jäisi suuremmat tulot kaudesta.
- Nemp
Lokit on yhtä arvokkaita lintuja kuin muutkin. Siinä suhteessa kirjoitus on alusta alkaen soopaa. Ihminen on lintuihin ja eläimiin verrattuna riistäjä. Purjeveneen omistava ihminen riistää luontoa ja kehitysmaiden ihmisiä, puhumattakaan eläimistä, varmaan suhteettoman paljon. Ei sitä tee hurskaammaksi se, maksaako jonkun satamamaksun vai ei.
- luonnonlinnut
Kertoo vaan siitä että veneilijöiden keskuudessa saaristomerellä kaivataan enemmänkin yleisiä saunoja kuin gourmet-ravintoloita. Yrittäminen on nihkeätä kun tuote on väärä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913178Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729621Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h959113Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k207746Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386724Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486148Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri153124En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3911199Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71154YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl84990