Meillä on kuusi (4 urosta, 2 narttua) kolmeviikkoista suomenlapinkoiranpentua. Nyt kun alamme totuttaa niitä kiinteään ruokaan, voiko kuivamuonaa turvottaa emonmaidonvastikkeeseen? Lisäksi tietysti annetaan jauhelihaa yms. Emo kyllä imettää pentuja vielä, mutta ei kovin mielellään. Helpottaisiko tämä emon taakkaa? Lisäksi yksi pennuista on yli puolet muita pienempi (narttu). Kehittyy kuitenkin normaalisti, syö ja on virkeä. Kuinka tavallista tämä on? Hengissä on pysynyt, kun ollaan valvottu syöttöjä, että pieninkin saa osansa.
Kysymyksiä 3vkoa vanhoista pennuista
3
93
Vastaukset
- entajuaen
Miksi kukaan ruokkii kuivamuonalla? Onko tosiaan niin laiska jos ei kehtaa kunnon ruoalla ruokkia!`? Itse antaisin raakaa lihaa, eli jauhelihaa johon hieman kermaviiliä sekaan. Raksuja jos antaa niin ne pitää turvottaa ja hienontaa muussiksi emänmaidonvastikkeeseen tai veteen sitten myöhemmin.
En kerta kaikkiaan tajua näitä raksuilla koiriaan ruokkivia, ja vielä pienet koiralapsetkin altistetaan kaikenmaailman sonnalle.- Suomenlapinkoirien omist
Anteeksi vain mutta ihan pakko vastata,
ENTAJUAEN nimimerkille, pentuja kannattaa ehdottomasti ruokkia turvotetulla kuivamuonalla heti kun mahdollista/tarpeellista ja painottaakseni LAADUKKAALLA kuivamuonalla itse lähtien jahti & vahti penturuuasta ylöspäin ei mitään markettimössöä. Acanaa suosittelen, on erittäin luonnonmukainen valmiste ja kuten eläinlääkärikin minulle sanoi että kannattaa keskittyä laadukkaaseen kuivaruokaan etenkin pentuaikana kun kasvu ja kehitys tapahtuu. Itse ruokin laadukkaalla ruualla ihan koiranläpielämän. Samaa mieltä olen että barfaus eli raakaruokinta on koiran ominta ja erittäin hyvä vaihtoehto, muttei ihan pennusta saakka. Raaka naudanlihaa kannattaa totuttaa pennulle jo kun siirrytään kiinteään ruokaan.
Huomaan että olet hyvin ärtynyt ja kirjoittelet tuota samaa myös muihin kirjoituspalstoihin, voikunpa tämäkin saataisiin asialliseksi.
Kirjoitan siksi koska minulla on valitettavasti ollut yksi pentu jonka jalat on pilattu kun on syötetty liikaa lihaa liian pienenä eli liikaa proteiinia. ja se siitä kärsi etenkin pentu kipuineen ja jatkuvan lääkityksen vuoksi että myös mina omistajana. Luomu ja kotiruokinta myös hyvä jos osaa laskea pitoisuudet vitamiinit yms.
- suomenlapinkoiran omista
Tämä on huono paikka kysyä neuvoa kuten jo huomasit kun entajuaen vastasi sinulle, kannattaa kysyä eläinlääkärilta, kasvattajilta tms.
Toivottavasti olet saanut jo vastauksen, onnea sinulle ja pennuillesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562921
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541739Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461714Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1541521- 751479
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3301346The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201228Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m751149- 1581052
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251005