Lidl Ulvilaan halutaan!

alle 3000e kk tienaa

Miksiköhän sitä Saksan Siwaa emme saaneet Ulvilaan?. Voiko sitä jotenkin anoa tänne? Käyn nyt Porissa ostoksilla ja joka ajo sinne kyllä kannattaa taloudellisti, mutta olis se kiva kun vois tehdä ostoksensa kaupungissa jossa asuu.

28

1068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köyhempi

      Saan 600kk ja käyn Siwassa..

    • ruoka kallista

      Liiteri ulvilaan myös.Vois hinnat alentua muuallakin kun tulis kilpailua.Siwahinnat on aina olleet "siwallettuja" yläviistoon.

      • Samaa mieltä

        onhan Lidl tosi tervetullut Ulvilaan ja täällähän on jo oma tonttikin heillä.Auttaisiko jos otettaisi joukolla yhteyttä asiakaspalveluun?n.0800-0-5435


    • liiteriulvilaan

      Lidl löytyy tosiaan jo esim. Harjavallasta, Kokemäeltä ja Huittisista, jotka kaikki ovat pienempiä paikkakuntia asukasluvultaan kuin Ulvila. Toki Pori on täällä lähempänä, mutta Lidlin olemassa oleva tontti Ulvilassa olisi aivan täydellinen paikka Lidlille. Eipä tarvitsisi sen jälkeen enää astua jalallakaan Hansaan.

      • teorioitsija

        Täytyypi ottaa myös huomioon seikka, että Harjavallan, Kokemäen ja Huittisten myymälöissä käy myös muilla paikkakunnilla asuvia ihmisiä. Esimerkiksi euralaiset käynevät Harjavallassa, varsinkin jos sattuu asumaan Euran keskustassa tai entisen Kiukaisten alueella. Kokemäellä ja varsinkin Huittisissa olettaisin säkyläläisten ja köyliöläisten käyvän melko usein. Tämä tekee näiden kolmen Lidl-myymälän olemassaolon kannattavaksi.

        Euran ns virallisessa keskustassa, ja sen vieressä olevalla Kauttualla on asukkaita yhteensä noin 6700, ainakin jos uskotaan Wikipedian tällä hetkellä olevaa tietoa. Viimeisenä päivänä, kun Kiukainen oli itsenäinen kunta, siellä asui 3290. Jos oletetaan, että kaikki nämä vajaa 10 000 asukasta käyvät Harjavallan myymälässä, kasvaa kyseisen Liiterin kannattavuus. Olettaen, että harjavaltalaisista ainakin jotkut käyttävät paikkakuntansa Lidliä.

        Köyliössä asuu Wikipedian tällä hetkellä tarjoaman tiedon mukaan 2711 asukasta. Vastaavalla hetkellä Säkylässä asuu 4589 asukasta. Jos kuvitellaan, että vajaa puolet näin saadusta vajaasta 8000 ihmisestä käy Kokemäellä ja vajaa puolet Huittisissa, on tätä kautta näidenkin myymälöiden olemassaolot kannattavia. Kun oletetaan, että ainakin osa kokemäkeläisistä ja huittislaisista käyvät näissä myymälöissä.

        Näin ulkopuolisena uskaltaisin väittää, että Porin läheisyys tekee Lidlin tulosta Ulvilaan hankalaksi. Poristakin löytynee kaksikin Lidliä?


    • Liiterissäkävijä
      • Olavi_51

        Tuota kehitystä tuskin tulee tapahtumaan. Joku muu syy lienee Lidlillä. Toivoisin todellakin, että Lidl tulisi Ulvilaan. Ovat varman itsekin huomanneet, miten ällistyttävää hintatasoa paikallinen kauppias pitää. Toki Mäksällä js Siwalla on hieman halvempaa, mutta Lidl olisi enemmän kuin tervetullut Ulvilaan!!! Meidän perheestä saisi ainakin vakkari asiakkaan.


    • juurinäintäällä

      Syy on varmasti Hansan. Kauppias pelännyt kilpailua ja laittanut kampoihin ja maksanut suuret summat jottei lidl-hanke päässyt ikinä toteutumaan.

    • SimoK

      Uskon että Cimcorp on estänyt Lidlin tulon Ulvilaan. Grafenwalder ei ole hyvää ja siksi sitä ei osteta corpille vaikka hansasta kyllä ostetaan karhua vaikak se ei enää olekkaan porilaista. Ulvila kuitenkin ei ole pori joten vähän kyllä ihmetyttää.

    • perhemies

      LIDL tänne ja heti!
      Lupaan asioida siellä päivittäin!

    • ulvilanpikkuhitler

      Kyllä jossain on vika, kun porin myymälät ovat aamuin illoin aivan tukossa, ja vieläkään ei ulvilaan saada omaa myymälää.

      Sokeakin näkee että kyllä kävijöitä riittäisi.

      Nyt on lidlin hallinnossa ammattitaidottomia analyytikkoja jos eivät näe markkinoita.

    • köyhäilijä

      Joo, mutta porilaisilla on rahaa.

    • Tietoja

      Syyskuussa 2014 aletaan rakentamaan Ulvilaan Lidliä. Oli jossakin lehdessä ku sivusilmällä luin :)

      • varma diedo?

        Mikä firma tulee rakentamaan? Kiinnostaa kovasti kun voisi päästä töihin rakentamaan sitä.


      • teorioitsija

        Ja mihin päin Ulvilaa se on tulossa? Onko näin tarkkaa tietoa vielä julkistettu? Meinaan, että jos on mielenkiintoses paikas, vois tul joskus käymää putiikis, ku on valmis ja siin kunnos et vois tul käymää.


      • jiajsijidja
        teorioitsija kirjoitti:

        Ja mihin päin Ulvilaa se on tulossa? Onko näin tarkkaa tietoa vielä julkistettu? Meinaan, että jos on mielenkiintoses paikas, vois tul joskus käymää putiikis, ku on valmis ja siin kunnos et vois tul käymää.

        joo älä sinä tule ollenkaan minnekään.ota nappeja ja viinaa lisää.


      • teorioitsija
        jiajsijidja kirjoitti:

        joo älä sinä tule ollenkaan minnekään.ota nappeja ja viinaa lisää.

        Oho! Porin perämettis osataa ol ulospäin suuntautuneit! Mut älä enempää kerro elämästäs, ettei mahollisii muksujas pelota, eikä vanhempies tart hävet sua sen enempää ku nyt jo häpeevät.


      • pompeiji kuninkas
        varma diedo? kirjoitti:

        Mikä firma tulee rakentamaan? Kiinnostaa kovasti kun voisi päästä töihin rakentamaan sitä.

        Kato sivusilmäl lehrest.


      • eiootullu

        eipä oo tullu


      • eiootullu

        ei oo tullu


    • händimän

      Snakehands MC pelotti aikoinaan lidlin johtajat kun alkoivat kiristää joten se hanke kariutui siihen.

    • autotyttö

      Ei kai mopopojat voi sellasta tehdä

    • kiltti mopo

      VALE!!!!!!!!!!

    • komodosääh

      penii dasdfokaosd!!!

    • gabi

      tuli iso jytky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • pökälejytky

        Ehditkö sentään vessaan vai pääsikö jytky housuun?


      • Swen Ulvilalainen
        pökälejytky kirjoitti:

        Ehditkö sentään vessaan vai pääsikö jytky housuun?

        Jag har stor jytky i min byksor.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2993
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe