Teräväpiirto (HD) lähetysten katsominen vaikeaa?

rautumatti

Ostimme LG:n uuden LED- television 47 LM620T.

Television digivirittimen kautta tuleva normaali kuva on erittäin hyvä.
Myös HD-lähetysten katsominen onnistuu hyvin, kun televisio on kytketty antennijohdolla suoraan seinäpistorasiaan.

HD-lähetys ei kuitenkaan näy, jos antenni kierrätetään Topfield TF 500 PVRt digiboksin ja Sony HXD870 DVD- soittimen kautta televisioon!

HD-lähetys ei myöskään näy, jos televisio kytketään antennijohdolla suoraan antennijakajan kautta seinäpistorasiaan.

Tallennamme TV- ohjelmia digiboksin ja DVD- soittimen kiintolevylle ja katsomme niitä sieltä. Katsomme välillä HD- lähetyksiä, mutta katsomiseen tarvittava kahden antennijohdon jatkuva irrotus televisiosta ja seinäpistorasiasta ei tunnu oikealta!

Miten välttyisimme kahden eri antennijohdon jatkuvasta irrotuksesta?

Ystävällisiä neuvoja odottaen,
Kiitos!

14

1200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin ja missä asutte? Kerrostalossa vai omakotitalossa? Saattaa antennisignaali olla liian heikkoa. Antennirasian vaihto voisi auttaa. Voisi myös kokeilla antennivahvistinta. Varmista, että johdot ovat kunnossa, erityisesti se Topfieldin välikaapeli. Onhan ne johdot kytketty oikein? Millaista jakajaa käytit? Ei kai vain mitään valkoista muovikuorista. Ne ovat onnettomia.

    • pitäs näkyä.

      Miksi se antennipiuha täytyy sen Sonyn kautta kierrättää? Eikö voi tallentaa vain Topfieldiin?
      No, enivei, antennisignaali on senverran heikko ettei kestä 2 laitteen läpi kierrätystä.

      Voit kytkeä telkkarin suoraan seinään, ja katsoa LG signaalin voimakkuuksia HD kanavalla, poikkeaako esim YLE1 signaalista.

    • USB-tallennus on ok

      Miksi tallennat jollekin ulkoiselle tallentimelle? Television USB-tallennuksella saat talteen myös HD-tasoista kuvaa, sillä noille ulkoisille tallentimille saat vain scartin kautta SD-laatua olevaa materiaalia talteen. Omaan televisiooni laitoin ulkoisen USB-kiintolevyn, ja sen jälkeen tallentava digiboksi on ollut vain hätävarana.

      Sonyn tallentimessa ei ole kuin analogia-ajan viritin, joten se ei kaipaa antennisignaalia. Irroita ainakin sen antennikaapelit pois kytkennästäsi. Ongelmana näissä ulkoisissa laitteissa on, miten antennipiiri käyttäytyy laitteen ollessa sähkötön, valmiustilassa tai aktiivisena. Joudut pitämään nyt koko laite-arsenaalia vähintään valmiustilassa, jotta antennisignaali menee tv:lle. Digiboksin mallista päätellen olet antenniverkon katsoja.

      Suosittelen, että teet osan tallennuksista TV:n USB:llä muistitikulle tai vaikkapa teraiselle USB-kiintolevylle, niin saat laadukkaampaa kuvaa talteen, kuin mihin digiboksi tai videotallennin pystyy.

      • kaksiterainen miekka

        Voiko sillä television USB-tallennuksella tallentaa muutakin kanavaa kuin sitä, mitä katsotaan? Joka tapauksessa sillä voi tallentaa vai yhtä kanavaa kerrallaan, vai?


      • USB-tallennus on ok
        kaksiterainen miekka kirjoitti:

        Voiko sillä television USB-tallennuksella tallentaa muutakin kanavaa kuin sitä, mitä katsotaan? Joka tapauksessa sillä voi tallentaa vai yhtä kanavaa kerrallaan, vai?

        USB:llä voi tallentaa vain sitä kanavaa mitä katsotaan, koska tv:ssä on vain yksi viritin. Itse käytän sitä lomareissun ajan tallennuksiin, jolloin se korvaa digiboksin. Kaapeliverkon HD-kanavilla on jokunen elokuva yöllä silloin tällöin tallennettavaksi, mikäli ei satu olemaan kopiosuojattu. Tv:ni ei tallenna elokuvaa, jos sille on laitettu kopiosuojaus päälle. Näitä osuu kohdalle silloin tällöin C More First HD -kanavalla.

        Himotallentajalle USB-tallennus ei kelpaa, mutta minunlaiselle satunnaiselle tallentajalle tv:n USB-tallennuskin riittää. Hyllyssä on kaksi tallentavaa digiboksia kuitenkin hätävarana;)


    • rautumatti

      Kiitoksia asiantuntevista neuvoista ja vastauksista!

      Asumme omakotitalossa n. 35 km etäisyydellä antenni- signaalin lähetysasemasta. Johdot ovat kunnossa ja ne on kytketty oikein. Käytin RST- jakajaa. HD- lähetys ei näy, vaikka käytimme kokeilumielessä sisäpuolista antennisignaalin vahvistinta RST- jakajan kautta!

      Sonissa on digivitin ja sen kiintolevylle on tallennettu "putkitelevision" aikaisia tallenteita, joita haluamme silloin tällöin katsoa. Topfieldista siirrämme tallenteita Soniin, jossa editoimme osan niistä ennen kopioimista DVD- levyille.
      LG:n signaalin voimakkuutta HD- kanavalla emme ole vielä katsoneet ja verranneet sitä YLE1:n signaaliin.

      Ulkoisen USB- kiintolevyn hankkiminen on hyvä idea HD- tasoisten ohjelmien tallentamiseen!

      Auttaako vesikatolle antenniin kiinnitetty ulkoinen vahvistin asiassa? Millainen sen täytyisi olla ja mitä se maksaisi?

      Jatkoneuvoista kiittäen!

      • Mitä on RST-jakaja? Jos panen sen googlen kuvahakuun saan lähinnä jotain kuvia astiakaapeista. Jos vain katsotte tallenteita ja kopioitte, niin ettet tarvitse antennikaapelia DVD:lle.Kokeile lisätä ja vähentää laitteita, kunnes voit eristää sen vian. Miten totesit antennikaapelien kunnon?


      • USB-tallennus on ok

        Tuosta USB-kiintolevystä. Omassa tv:ssä laitoin sen takaseinään tarrateipillä kiinni. Se saa sähkönsä tv:n HDD:lle varatusta USB:stä, sillä se antaa virtaa riittävästi kiintolevylle. Koska HD-tallenteen pitää olla salattua, niin tv "rekisteröi" kiintolevyn, jolloin se ei kelpaa sellaisenaan enää pc-käyttöön. Kun kiintolevy palautetaan normaaliin käyttöön, niin "rekisteröinti" puretaan tv:llä ja samalla tuhotaan levyllä olevat tallenteet. Oma kiintolevy on terainen Buffalon USB 3.0, joten nopeutta riittää.

        Levykapasiteettia kuluu, sillä teraiselle levylle mahtuu reilut 200 tuntia HD-elokuvia. Pitää varmaan ostaa seuraavaksi 2TB:n kiintolevy, sillä se on maksimi, mitä tv tunnistaa;)

        http://www.satshop.fi/jakelu/jakaja-1-iec-naaras-2-iec-uros-5-1000mhz-metallikotelo.html tyylinen metallikuorinen jakaja sovittaa lähtevät signaalin haarat, kun taas muovikuorinen markettimalli vastaa lähinnä rautalangan pätkää. Tästä on esimerkkejä http://www.mattikaki.fi/antennit/elexi.htm

        Jakaja aiheuttaa tietenkin signaalia jakaessaan 3,5-4 dB:n tason vaimennuksen, mutta siihen pitäisi olla järjestelmässä varaa.

        35 km on etäisyytenä sellainen, että hyvät antennit ja mahdollisesti mastovahvistin on tarpeen. Jos teillä on VHF- ja UHF-antennit erikseen, niin ne varmaan kytketään samaan alastulo kaapeliin yhdyssuotimella. Passiivinen yhdyssuodin korvataan mallilla, jossa on säädettävät vahvistimet ja niiden tarvitsema käyttösähkö syötetään sopivasta kohtaa vaikkapa olohuoneesta alastulo kaapelin kautta.

        http://www.verkkokauppa.com/fi/product/13499/dbkns/Konig-mastovahvistin-ja-virtalahde-ulkoantennille on yksi edullisesta päästä, jos innostutte näitä kokeilemaan. Jos lähellä on kännykkäverkon tukiasema, niin kannattaa valita vahvistinmalli, jossa ylärajataajuus on 790 MHz. Mobiiliverkot valtaavat alueen k61-k69, joten vahvistin yliohjautuu helposti LTE -tukiaseman lähetteen takia.

        http://www.sant.fi/doc/oppaat/Antenniopas_paivitetty_2_2013_netti.pdf kannattaa tutustua ja muistaa samalla, että 800 MHz alueen huutokauppa on päättynyt ja alue tulee varmaan jo ensi vuonna laajakaistaverkkojen käyttöön.


    • et se siitä joo

      Miten on antenni/antennit suunnattu, kun tuota HD kuvaa ei juurikaan antenniverkossa liiku, ainoa lähetin taitaa olla DNA puhelinmastot, ja ne ei normi UHF antennilla näy, eikä ne ole samassa suunnassa kun normi tv lähetykset. Mutta jos on logaritmi antenni, ja DNA masto sattuu samaan suuntaan, sitten voi näkyä HD lähetykset. Vilkaise katolle miten antennit on asennettu. Myös omakotitalossa voi olla kaapeli, tulee vain mieleen.

    • rautumatti

      Kommentit ja vastaukset nimimerkkien ohjeisiin ja neuvoihin:

      "OKARO"
      - RST- jakajalla tarkoitin ruostumattomasta teräksestä valmistettua metallikuorista jakajaa (5-900MHz).
      - Poistin ohjeesi mukaan antennikaapelin kierrätyksen DVD:n kautta. Antennikaapeli kiertää nyt digiboksin kautta TV:n. HD- lähetykset näkyvät nyt, mutta kuvassa on paljon häiriöitä.
      - Antennikaapeleiksi valitsin sellaiset "mustat" kaapelit, joiden kautta HD-kuva näkyi suoralla kytkennällä terävänä TV:ssa.

      "USB-tallennus on OK"
      - USB-tallennus esittämälläsi tavalla riittää myös minulle.
      - Käytössäni oleva metallikuorinen 5-900 MHz:n jakaja poikkeaa vähän linkissä olevasta "satshop"-jakajasta. Onko tällä merkitystä.
      - Kokeilen verkkokaupan "Konig-mastonvahvistin-virtalähdettä" ulkoantennille, jos riittävää sisä-antenniin asennettavaa vahvistinta ei löydy markkinoilta.

      "et se siitä joo"
      - Ulkoantennin suuntaus lienee oikea, koska suoralla antennikaapelin kytkennällä TV:sta seinäpistorasiaan HD- kuva on hyvä.

      "kaksiterainen miekka"
      - TV:n omalla digivirittimellä voi tallentaa vain sitä kanavaa, jota katsotaan.

      Lopuksi omia "havukka-ahon" ajatuksia kysymyksineen:
      - HD- lähetykset alkoivat "kiikun-kaakun" näkyä, kun poistin antennikaapelin kierrätyksen DVD:n kautta. Digiboksin kautta kierrätys on tarpeellinen.
      Mikä ratkaisu olisi paras, jotta riitävä vahvistus antennisignaaliin saadaan?
      - Onko tarpeellista liittää erillinen vahvistuskaapeli seinäpistorasiasta digiboksiin ja toinen vahvistuskaapeli digiboksista TV:n?

      Jatkoneuvoista kiittäen!

      • USB-tallennus on ok

        http://www2.dna.fi/antenniverkon-nakyvyysalueet kartasta voit tarkistaa, millä suunnalla DNA:n lähetinasema sijaitsee. Tarvitset UHF-antennin Digitan lähetinaseman suuntaan (=entinen antenni) ja jos DNA:n aseman suunta poikkeaa tästä, niin tarvitset joko VHF-antennin suunnan tarkistusta. Jos pienikokoisella VHF-antennilla on ikää, niin se kannattaa uusia tehokkaammaksi. Tunnetusti lukitusruuvit katkeaa, kun vanhaa antennia yrittää suunnata uudelleen.

        Metallikuoriset jakajat on OK, sillä niissä on huolehdittu lähtöjen sovituksista. Esim. Elexin muovikuorisessa jakajassa haaroitus on tehty langanpätkillä, jotka sekoittavat sovitukset ja tuloksena on turhia heijastuksia. Digiaikana se näkyy signaalin laadussa, kun taas analogisella aikakaudella nähtiin tämä epäsovitus haamukuvina.

        Kun signaalia vahvistetaan, niin paras paikka vahvistimelle on se, jossa on jotain mitä vahvistaa. Antennien läheisyyteen asennettu mastovahvistin on paras paikka, mutta sen asennus ja säätö varsinkin talvella on ikävää. Siten kannattaa kokeilla ensin sisätiloihin tarkoitettua säädettävää vahvistinta.

        Antennisignaalin taso on ilmeisesti riittävä antennirasialla, joten voinet kokeilla siihen jakovahvistinta: Vahvistimen yhteen lähtöön kytket tv:n ja toiseen haaraan digiboksin, jne. Esimerkkinä olkoon vaikkapa http://www.satshop.fi/vahvistus/antennivahvistimet/hq-antennilinjavahvistin-4-ulostuloa.html jonka eri lähtöihin voit kytkeä vaikka jokaisen laitteesi erikseen;) Vahvistimen on hyvä olla säädettävä, jotta ei yliohjata vastaanottimia.


      • rautumatti
        USB-tallennus on ok kirjoitti:

        http://www2.dna.fi/antenniverkon-nakyvyysalueet kartasta voit tarkistaa, millä suunnalla DNA:n lähetinasema sijaitsee. Tarvitset UHF-antennin Digitan lähetinaseman suuntaan (=entinen antenni) ja jos DNA:n aseman suunta poikkeaa tästä, niin tarvitset joko VHF-antennin suunnan tarkistusta. Jos pienikokoisella VHF-antennilla on ikää, niin se kannattaa uusia tehokkaammaksi. Tunnetusti lukitusruuvit katkeaa, kun vanhaa antennia yrittää suunnata uudelleen.

        Metallikuoriset jakajat on OK, sillä niissä on huolehdittu lähtöjen sovituksista. Esim. Elexin muovikuorisessa jakajassa haaroitus on tehty langanpätkillä, jotka sekoittavat sovitukset ja tuloksena on turhia heijastuksia. Digiaikana se näkyy signaalin laadussa, kun taas analogisella aikakaudella nähtiin tämä epäsovitus haamukuvina.

        Kun signaalia vahvistetaan, niin paras paikka vahvistimelle on se, jossa on jotain mitä vahvistaa. Antennien läheisyyteen asennettu mastovahvistin on paras paikka, mutta sen asennus ja säätö varsinkin talvella on ikävää. Siten kannattaa kokeilla ensin sisätiloihin tarkoitettua säädettävää vahvistinta.

        Antennisignaalin taso on ilmeisesti riittävä antennirasialla, joten voinet kokeilla siihen jakovahvistinta: Vahvistimen yhteen lähtöön kytket tv:n ja toiseen haaraan digiboksin, jne. Esimerkkinä olkoon vaikkapa http://www.satshop.fi/vahvistus/antennivahvistimet/hq-antennilinjavahvistin-4-ulostuloa.html jonka eri lähtöihin voit kytkeä vaikka jokaisen laitteesi erikseen;) Vahvistimen on hyvä olla säädettävä, jotta ei yliohjata vastaanottimia.

        Kiitoksia hyvistä ja esimerkillisistä neuvoista!

        HD-lähetykset näkyvät hyvälaatuisina, kun liitän TV:n antennikaapelilla suoraan seinäpistorasiaan.

        Normaalisti antenni kiertää digiboksin kautta TV:n. Näin pystyn tallentamaan digiboksilla TV-ohjelmia ja katsomaan niitä.
        Digiboksin valmiustilassa HD-lähetykset näkyvät, mutta kuvassa on paljon häiriöitä.
        Digiboksin toimintatilassa HD-lähetykset eivät näy.

        Auttaisiko digiboksin valmiustilassa antennisignaalin vahvistin, 5-862 MHz, 18 dB, 5 V. www.satshop.fi/vahvistus/antennivahvistimet/ ?

        Digiboksissa voi laittaa antennisyöttö 5 V päälle, jolloin antennin vahvistin saa enintään 100 milliampeeria virtaa.

        Toimiiko antennisyöttö digiboksin ollessa valmiustilassa?


      • Halpa kokeiltava...
        rautumatti kirjoitti:

        Kiitoksia hyvistä ja esimerkillisistä neuvoista!

        HD-lähetykset näkyvät hyvälaatuisina, kun liitän TV:n antennikaapelilla suoraan seinäpistorasiaan.

        Normaalisti antenni kiertää digiboksin kautta TV:n. Näin pystyn tallentamaan digiboksilla TV-ohjelmia ja katsomaan niitä.
        Digiboksin valmiustilassa HD-lähetykset näkyvät, mutta kuvassa on paljon häiriöitä.
        Digiboksin toimintatilassa HD-lähetykset eivät näy.

        Auttaisiko digiboksin valmiustilassa antennisignaalin vahvistin, 5-862 MHz, 18 dB, 5 V. www.satshop.fi/vahvistus/antennivahvistimet/ ?

        Digiboksissa voi laittaa antennisyöttö 5 V päälle, jolloin antennin vahvistin saa enintään 100 milliampeeria virtaa.

        Toimiiko antennisyöttö digiboksin ollessa valmiustilassa?

        Tuon kaapeliin liitettävän vahvistimen lisäys on helppoa, ja sähkönsyöttö hoituu digiboksilla, mutta se on varustettu F-liittimin. Jos kaapelilinjasta löytyy kohta, johon F-liitin käy suoraan, niin kokeilu on helppoa ja se on nimenomaan suunniteltu käyttämään digiboksin kanssa.

        Lainaus nettisivulta ko. tuotteen kohdalta:
        Huom! Laitteessa on F-liittimet. Jotta saat liitettyä tavallisen antennivälikaapelin (IEC-liittimet), tarvitsee kaapeliin vaihtaa päähän F-liitin tai käyttää sovitinta. Katso yhteensopivat tuotteet vierestä.


    • ne näkyy....

      HD lähetys on niin heikko tasoinen että ei siedä muuta kun sen suoran piuhan telkkariin tai boksiin. Antennisyöttö toimii boksin valmiustilassa, mutta heikkenee matkalla. Mitä HD kanavia näet? Pitää muistaa myös että tuo boksisi ei näytä HD kanavia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5836
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      3842
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3333
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      12
      2778
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2242
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2197
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1906
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      18
      1535
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1372
    10. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      25
      1263
    Aihe