Löytyykö paikasta uudempaa tietoa? Vanhan keskustelun löysin, mutta kiinnostaisi tuoreemmat kokemukset kyseisestä paikasta.
Jussin perhekoti haukipudas
9
1149
Vastaukset
- No mitäs siellä..
No mitäs siellä: siellä säilötään kaikenmaailman paskaperseiden vahingot, kun se heidän avioliitonhan piti kestää ja "Ripe" on nyt muuttunut mies, kun siitä tulee isä.
- Kiinnostunut
Niin, kyselin niitä kokemuksia enkä tuollaisia asiattomia kommentteja.
Lähinnä, minkälaiset hoitajat siellä, millainen kuri, rangaistukset, onko suljettu paikka, vai voiko sieltä nuori poistua esim. vierailulle sukulaisiin yms.
Te jotka paikasta tiedätte oikeata faktaa, niin pyytäisin kirjoittamaan.
- Isä Haukiputaalta
Fakta: Jos on vaihtoehtoja, niin sijoittakaa jonnekkin muualle.
- tarkistuksia
ei anakaan ouluun iiriskotin jos kyseessä on nuori ihminen siis kehitysvammainen.iiriskodissa siis vanhai nkodissa vain passiivista huoneessa olemista ja muulloin telkkarin kattomista ja aikaisin nukkumaan.selitellä kyllä osataan ,että kaikkea kivaa tehdään,mutta käytäntö on mitä on.rahastushommaa vaan
- ex jussi
riippuu onko hakusessa sille "hellanteltulle" kuri ja kunniallinen elämä vai mahdollisuus jatkaa törttöilyä samalla kun vanhemmat saa jatkaa uraputkessa lapsensa unohtaen muiden harteille.. jos ensimmäinen vaihtoehto mielessä niin sinne siis.
- Soita ja kysy!
En tiedä mitään paikasta, mutta Suomessa laki määrää laitoksessa työskentelevien työntekijöiden vähimmäismäärän ja koulutuksen. Sosiaalityöntekijä päättää minne lapsi/nuori pääsee vierailemaan ja kuinka pitkäksi aikaa. Rangaistuksia ja seuraamuksia saa laitoksessa antaa. Riippuu lapsen/nuoren käytöksestä ja muista törttöilyistä.
- niinettä
laki on laki,mutta käytäntö eri asia vaikka laki mitä määräis.
- ota selvää
älä höpötä tuommoista
- nimimerkki
Kauan sitten, yli kymmenen vuotta siitä jo, on olin eräässä koulutuksessa, jossa Jussin kotien työntekijä kertoi heidän toiminnastaan. Kummastelin silloin sitä, kun kertoivat, että Jussin koti tarjoaa kaikille asukkailleen tupakat rahaa vastaan :)
Toivottavasti eivät enää tupakkakauppaa tee siellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083336Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882