Yläasteen ope soittelee kotiin

tiukkapipo-ope

ilman mitään syytä.

On omituista, kun lapsi on käynyt koulua seitsemän vuotta ilman, että koulusta olisi _kertaakaan_ otettu puhelimitse yhteyttä ja paikalle purjehtii uusi opettaja, joka alkaa soittelemaan vaikka wilmakin on keksitty.
Kovasti vaatii tapaamisia, mutta sitten ei ole mitään asiaa. Kunhan tivaa ja tinkaa ja pomottaa.

Luulisi, että koulusta soitellaan ekaluokkalaisten perään eikä niin, että yläasteella aletaan käyttäytymään, kuin lapsi olisi ensimmäistä kertaa pois kotoa! Yläkouluikäiselle pitää antaa tilaa eikä kohdella pikkuvauvana.

Tästä sen näkee, että yksi opettaja pystyy kääntämään asiat nurinniskoin.

9

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiukka peppu

      Taitaa pipo olla tiukalla omassa päässäsi. Mitähän se ope oikein haluaa?

      GRHHHHHHH::::::::::::::::::::!
      Nyt lopeta tuo pelleily!

      • tiukkapipo-ope

        Virkaintoinen ilmeisesti.

        Eilen katsoin tv:stä ruotsalaista lastensuojelijatyöntekijöistä kertovaa ohjelmaa ja siellä sanottiin kahdesta väärästä työasenteesta: liiallinen eläytyminen ja virkaintoisuus. Pätee varmasti opettajiinkin.


      • tp-o
        tiukkapipo-ope kirjoitti:

        Virkaintoinen ilmeisesti.

        Eilen katsoin tv:stä ruotsalaista lastensuojelijatyöntekijöistä kertovaa ohjelmaa ja siellä sanottiin kahdesta väärästä työasenteesta: liiallinen eläytyminen ja virkaintoisuus. Pätee varmasti opettajiinkin.

        'lastensuojelija'


      • p.p.
        tiukkapipo-ope kirjoitti:

        Virkaintoinen ilmeisesti.

        Eilen katsoin tv:stä ruotsalaista lastensuojelijatyöntekijöistä kertovaa ohjelmaa ja siellä sanottiin kahdesta väärästä työasenteesta: liiallinen eläytyminen ja virkaintoisuus. Pätee varmasti opettajiinkin.

        Koskeeko vanhempia tiukkapeppuja? Hui mitä minä nyt kirjoitin. Hyvä ystäväni Reetta on opettaja ja hän kertoi, että vanhemmat ne vasta piukkapipoja ovatkin. Ja kyyliä.


    • piukka peppu

      Minäpätyttö vaan heiluttelen tiukkapeppuani näille tiukkapipoille. Kyllä se pipo siitä väljenee. Varmaan on.

    • Autonkuljettaja

      No onpas hyvä että opettaja soittaa kotiin, kun on asiaa kerran. Usein asiat selviävät parhaiten puhelimessa. Etenkin vaikeat asiat.

      Tsemppiä sille opettajalle.

    • opex

      Tajuatko, että soittelu ja tapaamiset ovat opettajalle työtä, josta hän ei saa yhtään lisäpalkkaa? Onhan meitä moneen junaan, mutta lienee hyvin harvinaista, että ope ihan vain huvikseen soittelee.

      Kotiin soittelu ja palaverointi ikävissä asioissa on ainakin minulle niitä kurjimpia asioita työssäni, varsinkin jos huoltajan asenne on tuollainen. Soitto tai tapaaminen on yleensä parempi kuin viesti, joka usein ymmärretään väärin. Useimmiten esimies kehottaa opettajaa mieluummin soittamaan kuin meilaamaan, jotta voisi syntyä aito keskustelu.

      Seiskaluokka on tärkeä nivelvaihe, jossa tilanteet voivat kääntyä reilusti huonompaan tai parempaan. Monta oppilasta on kannateltu alakoulussa niin paljon, että vaikeudet ovat jääneet kotona käsittämättä. Tai sitten oppilas reagoi epäkypsästi lisääntyneeseen vapauteen eikä enää tee mitään. Murrosikäkin tuo oman lisänsä. On myös mahdollista, ettei alakoulun luokanope ole ollut tehtäviensä tasalla tai sitten ope on vaihtunut niin usein, että lapsi on lipsahtunut verkkojen läpi ilman, että pulmiin on puututtu.

    • Apua saa

      Jos hänellä ei mielestäsi ole mitään asiaa niin mitä hän sitten tivaa ja tinkaa? Miten pomottaa? Eivät opettajat huvinvuoksi soittele kotiin;ehkäpä hän on huomannut lapsesi käytöksessä tai koulunkäynnissä jotakin sellaista mikä huolestuttaa ja koet sen asian selvittelyn pomottamisena?

      Minusta on hyvä jos opettajalla riittää kiinnostusta ja aikaa oppilasta kohtaan.

      Lapsellani oli vaikeuksia yhdessä oppiaineessa koko ala-asteen ajan mutta yksikään opettaja ei siitä kotiin mitään tiedottanut kunnes viidennellä luokalla vaihtui opettaja,joka otti asian tiimoilta yhteyttä. Kyllähän minä kotona huomasin että joskus tuon oppiaineen läksyjen tekeminen tuotti ongelmia mutta en tiennyt tai osannut kuvitella miten vaikeaa hänellä oli tunneilla kun jäi kelkasta pois.

      Lapsi alkoi saada tukiopetusta ja opettajan kanssa oltiin tiiviissä yhteydessä. Viidennen luokan keväällä tuon oppiaineen numero sitten nousi ja lapsen koulunkäynti sujui mielekkäämmin.

      • Apua saa

        Ja kuten opex kirjoitti,meilläkin lapsi "lipsahti verkkojen läpi" koska opettaja vaihtui joka vuosi :( Onneksi asia saatiin kuitenkin hoidettua ennen yläastetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe