Kysymys verkkokiintolevystä

Paska maailma

Eli oon aatellu hommata isomman kiintolevyn musaa varten, mut en oo varma et onko verkkokiintolevy se oikee tapa edetä, oon aatellu tätä:

http://www.verkkokauppa.com/fi/product/48141/cmhtx/Buffalo-LinkStation-Duo-4TB-NAS-verkkotallennuslaite#tab-product-description

Pitääkö tuossa olla kone myös raid tilassa? En käytä verkko-ominaisuuksia varmaan koskaan mutta se on hyvä olemassa joka tapauksessa jos kumminkin tarviin sitä joskus (varmaan tulen tarviimaan).

Mitä mieltä ootte tuosta ulkosesta, hyvä vai huono? Konees on usb 3.0 portti et se maksimois kyllä siirtonopeudet ja kone on ahci tilassa ssd levyn vuoksi.

10

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paska maailma

      Ja onko suositeltavaa ostaa verkkokiintolevy jos on vaan mokkula käytössä, ei siis adls yhteyksiä nyt eikä koskaan.

      Olisko noku koko parempi, ja onko nas-järjestelmä tehokkaampi?

      Sori mut nää voi olla tyhmiä kysymyksiä mut en oo koskaan hirveemmin tutustunut ulkoisiin kovoihin, kaikki ominaisuudet on mulle vähän uusia.

      • Paska maailma

        Sori muutama kirjotusvirhe....


      • Paska maailma

        Kiitos vastauksesta, olisko kumminkin fiksumpaa ostaa tavallinen ulkonen kovo eikä verkkokovoa, vai onko tuo nas-järjestelmä niin paljon tehokkaampi kun noku kovo?

        Sori jos toi kuulosti tyhmältä kyssäriltä.

        Onko vieläkin tehokkaampia ja parempia kovoja olemassa missä ei ole verkko ominaisuuksia?


    • y8f9shiod

      Minkä takia sen nyt pitää niin hirmuisen tehokas olla? Yleensä noita käytetään vain ja ainoastaan datan varastointiin ja varmuuskopiointiin, ei sinne ohjelmia asenneta. Kapasiteeetti ja liitännän nopeus ovat mielestäni oleelliset asiat.

    • fdghgfhj

      Yleensä verkkokiintolevyissä, kuten tuossa aloituksen linkin laitteessa, usb liittimet on sisäänmenoliittimiä. Nehän on itsessään tietokoneita.
      Gigasella lähiverkolla saa ihan hyvät nopeudet,

      Usb käytttöön on sitten nuo ulkoiset kiintolevyt

      • jhjhkkjl

        What devices can I connect to the LinkStation Duo's USB ports?

        The USB port supports three types of devices:

        1) USB storage devices - a USB storage device can be added to store data backups of the LinkStation Duo or to be used as an additional data share.
        2) USB Printers - a USB printer can be added and shared through the LinkStation Duo, providing entire home or office access to a printer over the network. LinkStation Duo only supports one-way communication and provides printing but not advanced scanning and faxing functionality.
        3) UPS Devices - A support UPS or battery backup device can be added and connected via the USB port. When using the USB port, the UPS device can signal when it is running low on battery and perform a safe shutdown, and it will also turn the LinkStation Duo back on when power has been restored.


      • tuossa

        on ilmeisesti vain yksi kovalevy sisällä eikä mitään raidia. Tiedätkö millaisen poru aiheutuu kun se ainoa kova levy kilahtaa? Kaik mänt, iha kaik. Suosittelen aina käyttämään raid1:stä vaikka kapasiteetti puoliintuukin.


    • Mainitaan nyt vielä ennenkuin valitset. Tuo ensimmäinen buffalo drivestation tukee raidia mutta se ei ole verkkokiintolevy vaan ihan tavallinen ulkoinen kovalevy usb liittimellä (erona siis se että se on "kotelo" jossa on sisässä kaksi kiintolevyä, jotka on helppo vaihtaakin.

      raidin avulla saa varmuuskopioitua "kloonina" sen toisen kiintolevyn. Tällöin tallennustila olisi vain puolet. Tai sitten käyttää normaalisti eli koko kapasiteetti ilman raidia. Mikä omasta mielestä on paljon järkevämpää.

      Buffalon verkkokiintolevyt käyttää nimiä Buffalo LinkStation (Ei siis drivestation) !
      Tuskin kannattaa ostaa verkkolevyä. Ainoastaan jos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1925
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      100
      957
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      727
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      564
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      203
      481
    Aihe