Haluaisin kouluttautua levyseppähitsaajaksi. Nyt olen ollut opiskelemassa perustutkintoa herttoniemessä, mutta täällä on kaikki niin rempallaan. Pari viikkoa sitten kävi työsuojeluviranomaset ja laittoivat hitsaamot käyttökieltoon. Ilmanvaihto ei pelaa.
Ammatti pitäisi saada ja mieluiten sitä kävisi opinnot sellasessa paikassa, että oppisi jotain tekemäänkin.
Mikä olisi hyvä oppilaitos? Aikuiskoulutuskin olisi ihan jees koska ikääkin on jo 26. Jakakaa kokemuksia, hyviä opiskelupaikkoja tai sitten mihin ei kannata ainakaan mennä.
Missä kouluttautua hitsariksi?
8
586
Vastaukset
- Pro hitsi IW
Kouluttaudu IW-hitsaajaksi, jos OSAAT hitsata muutakin kuin alapienan. Eli hakeudu aikuiskoulutuspuolelle opiskelemaan IW (internationall welder) Ammattitukinto.
Jos on hyvät hermot, pitkäjännitteisyyttä ja motivaatiota, suosittelen. Jos ei ole pitkäjänteisyyttä, tai liian suuret luulot itsestä, unohda koko homma.
Hitsattavaa nimittäin on aika reilusti. Kaikkiaan useita liitoksia eri asennoissa, joista osa röntgen kuvataan, osalle tehdään pelkkä silmämääräinen / murtokoe testi.
Tähän sisältyy, MIG/MAG, MMA ja TIG hitsaus kahdelle eri materiaaliryhmälle, kaikki asennot. Lisäks oppii paljon muutakin, jos vaan on halua opiskella.
Yhdellä prosessilla hitsataan putkitasolle asti kaikki (pienat, päittäislevyt, päittäisputket)
Toisella prosessilla levytasolle (pienat, päittäislevyt)
Kolmannelle pienat.
Tähän ei ihan pelkkä halu riitä, vaatii hermoja ja jonkinasteista hulluuttakin kai.
Jos turhautuu helposti, tulee olemaan vaikeeta. Olen nähnyt, moni on luovuttanut.
SHY:ltä ainakin voi tiedustella lisää, elikkäs Suomen hitsausteknilliseltä yhdistykseltä. - Hitarix
Kävin tuon koulutuksen aikanaan Ammatti instituutissa nykään Amiedu EW ? mikä vi**un IW? anyway paprut tuli,,,totta kuitenkin että eipä ole "luokka" hitsaus ihan helppo laji 30 aloittaneesta paprut sai vissiin 3-4.
Hurme otti kyllä lesoilijoilta luulot pois 5 minuutissa ,myös ammattihitsareilta ;)
Kun äijjän oppi tuntemaan niin viimoisenpäälle mukava ukkeli, siellä meuhkaamisen takaa löytyi ;)
Terkkuja vaan- .....
Ennen EW, nykyään IW, jos on jo EW / IW hitsaaja, mun tietääkseni ainakin on mahdollista tehdä siihen kylkeen lisäks se levytekniikan ammattiosa..
Mutta jos luokat on menny vanhaks, joudut todennäköisesti hitsaamaan levysepille vaadittavat palikat uusiks, eli pienat ( putki/levy pystyyn ja yläpiena), sekä päittäislevyt.
Kannattaa kysyä taholta, joka koulutusta järjestää.
Joo, luulot otetaan pois ja hyvä niin..
- iws1
AEL kouluttaa kans hitsariks..
- hitsariksi
Oletteko menneet ilman sen kummempaa kokemusta tuohon IW-koulutukseen?
En ole vielä kovin paljon maskin takana aikaa viettänyt. Ehkä levyseppähitsaajan perustutkinto ensin? Ja eikö noiden ammattitutkintojen opiskelu usein vaadi jonkin työpaikan ja toteutetaan oppisopimuksena?
Sen verran olen kerennyt hitsausta kokeilemaan että tiedän sen vaativan hyviä hermoja ja paljon harjotusta. Kova olisi hinku päästä tekemään ja oppimaan.. pitäisi vaan metsästää joku parempi opiskelupaikka jostain. - 131212
kannattaa muista että levyseppä hitsaaja on alinarvoinen koulutuslinja kouluissa
- persus persua
Niin, se ei ole ammattitutkinto, vaan perustutkinto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443