En voi kun ihailla niitä jotka jaksavat tehdä siivoustyötä vuodesta toiseen. Osaksi jaksamisessa auttaa varmasti, että on kouluttautunut alalle eikä tarvitse olla epävarma tekemisissään (osaa oikeat työasennot ja tietää välineet yms).
Harmittaa vain siistijien puolesta huono palkka. Olen itse ollut siivousalalla enkä ikipäivänä jaksaisi tehdä muuta kuin kevyttä toimistosiivousta 8 h/pv.
Tsemppiä kaikille siistijöille - teette arvoksta työtä!!
Siivoustyö on raskasta
17
2781
Vastaukset
- -------
Ei tää kyllä mitään raskasta ole. Mitoituksestahan se riippuu tietysti. Itsellä löysä kohde. Kolme tuntia päivästä vierähtää työntekoa näytellen ja kahvilla istuen. 1400€ käteen kuussa. Pieni palkka mutta niin on murheetkin.
- Elämä on Espoota
Niin, löysä kohde, löysä ihminen. Jos hankkisit tehokkaamman ammatin tai
alkaisit yrittäjäksi niin se kapinen kunnan korsukämppä Korsosta vois muuttuu suloiseksi sviitiksi Suvisaaristosta...mut ei ku tää on hyvä näin, no jääpähä enemmän jaettavaa meille muille...- --------;
Miksi ihmeessä haluaisin muuttaa pääkaupunkiseudulle? Asun pienessä kaupungissa ja tyytyväinen täällä. Vielä pari kuukautta sitten olin eläkkeellä mielenterveysongelmien takia ja nyt olen päässyt takaisin töihin. Mä olen sentään saavuttanut jotain tärkeämpää kuin kämpän jossain tuntemattomassa lähiössä paikassa jossa en voisi puhua aidosta elintasosta.
paitsi että ei se toimistosiivouskaan aina ole kevyttä.
yhdellä siivousalueella niitä toimistoja voi olla satoja,
viikkosiivouspäivinä siivottavana n. 100 toimistoa päivässä plus kaikki päivittäiset eli vessat, pukuhuoneet, käytävät, neuvotteluhuoneet...
roskiksia joka toimistohuoneessa keskimäärin kolme kappaletta, ne tyhjennetään kahdesti viikossa ja paperinkeräysastiat, pysyy jalka- ja pakaralihakset kuosissa kun niitä jokaista kyykistyy ottamaan.. sit selkä vääränä saa kantaa isoja säkillisiä roskaa ja keräyspaperia ulos monta kertaa päivässä. yksi paperiarkki ei paljon paina, mut ootas kun niitä on säkillinen..
ja askeleita kertyy.. viikkosiivouskierrokset, roskiskierrokset, rappuja ylös, rappuja alas, käytävien moppaukset, yhdistelmäkoneen perässä kävely, siirtyminen talosta toiseen, kävelyä, reipasta tahtia, aina ja kaikkialle..
pysyn ainakin hoikkana, söin mitä tahansa.- ressaaja
sulla on joku salaisuus. mä en pysynyt hoikkana paino nous kokoajan, mutta oli se lähiesimiehen sairas stressi kokojan asiakkaaseen ja solliin nähden. ihan mieletön ressi.
- tyttöpä hyvinkin
Onko lastentarhassa raskasta siivota, minulla on haastattelu viikon päästä.
Miten siellä yleensä siivotaan onko tarkkaa.
Olen ollut siivoojana vajaan vuoden- 3+1
On raskas. Niin henkisesti kuin fyysisestikin. Olen kahdessa tarhassa ollut töissä. Kummassakin liikaa töitä ja työpaikkakiusaamista.
- tyttöpä hyvinkin
3+1 kirjoitti:
On raskas. Niin henkisesti kuin fyysisestikin. Olen kahdessa tarhassa ollut töissä. Kummassakin liikaa töitä ja työpaikkakiusaamista.
3 1Kerro tarkemmin miksi siellä on raskasta ja millaista se työpaikka kiusaaminen oli
- 3+1
tyttöpä hyvinkin kirjoitti:
3 1Kerro tarkemmin miksi siellä on raskasta ja millaista se työpaikka kiusaaminen oli
Kohteet mitoitettu pieleen. Työntekijöiden alentava käytös ja kiusaaminen. Esim " tiedätkö mikä tämä on" kysymykset laitoshuoltajalta esim levykehyksestä ja käytettyjen siivouspyyhkeiden kaivaminen likaisena pesukoneesta ja huutaminen syystä että käyttää niitä liikaa. Toisessa paikassa pomo kävi päälle ja raahasi ympäri päiväkotia ja huusi ja haukkui kaikkien kuullen kun löysi pölypallon eteisestä kaapin alta. Lisäksi minulla sai olla vain yksi tauko ja vaikka oli kuntapuolen tes niin en saanut pitää yhtään lyhennyksiä. Tauko piti pitää eri aikaan kuin muut ja muutenkin olisi pitänyt olla näkymätön. Kun lähdin koeajalla niin pomo vielä yritti estää että täältä ei niin vaan lähdetä ym.ym...
- hohhelis
3+1 kirjoitti:
Kohteet mitoitettu pieleen. Työntekijöiden alentava käytös ja kiusaaminen. Esim " tiedätkö mikä tämä on" kysymykset laitoshuoltajalta esim levykehyksestä ja käytettyjen siivouspyyhkeiden kaivaminen likaisena pesukoneesta ja huutaminen syystä että käyttää niitä liikaa. Toisessa paikassa pomo kävi päälle ja raahasi ympäri päiväkotia ja huusi ja haukkui kaikkien kuullen kun löysi pölypallon eteisestä kaapin alta. Lisäksi minulla sai olla vain yksi tauko ja vaikka oli kuntapuolen tes niin en saanut pitää yhtään lyhennyksiä. Tauko piti pitää eri aikaan kuin muut ja muutenkin olisi pitänyt olla näkymätön. Kun lähdin koeajalla niin pomo vielä yritti estää että täältä ei niin vaan lähdetä ym.ym...
paha fiilis sun puolesta. toi on just tota akkavaltasilla aloilla ja jos vielä joku nössö katsoo olevansa parempi on se homma sitt siinä. muistan kun aikoinani menin päiväkotiin työvoimatoimiston lähetteellä-eli työnantajalle ilmaistyövimana. olin siinä haastattelussa ollut ja kertonut pitäväni lapsista kun olin jo aiemmin toiminut perhepäivähoitajana. ekänä päivänä menin sitt siihen ryhmään, jossa mun piti olla, siellä joku lastentarhanopettaja "opetti" lapsille miten tehdään sellanen perhonen paperista leikkaamalla. ja tulin sitt siihen ja sanoin nätisti lapsille että tehkääpä näin tämän, ettei tule vaan puolikasta perhosta. se lastentarhanopettaja oli todella "syösty nurkkaan" tms mitä en käsittäny ja sano, ett se ja se kertoo mulle mitä mä teen, eli se oli siivous homma, vaikka apulaista oli haettu. ihan ihmedorkia akat, kun saavat vähän jotain esimiesasemaa, vaikkei mun esimies ollutkaan. niin ja se vielä, että kun laitoin lapsille ulkoilua varten vaatteet päälle se akka tuli kattomaan, että pikkuväellä oli oikeet sukat jalassa....anna mun kaikki kestää.
- fufufufufufu
Raskasta voi joskus olla.
Pääosin olen tyytyväinen. Paskan fiiliksenhän siitä saa kun saa valituksia asioista, joita minun ei edes kuulu tehdä. Vaikkapa paperikorit, jotka on sovittu selkeästi henkilökunnan itsensä tyhjennettäviksi.
Pomo fiksuna mennyt lupaamaan, että hoituu kyllä.
Tyhjennäppä siinä sitten 100 hengen ~2-10 kiloa painavat paperiastiat isompiin astoihin kerroksissa kerran viikossa saamatta minuuttiakaan lisää työaikaa. - siivoojatar22
Oon siivooja mut omaa koti ei jaksa kyl pitää tip top kunnossa. Pitäs saada joku siivoamaan omaa kotia kun haluaisi edes viikonloppuna nauttia viikonlopusta ilman siivoamista.
- minävain............
ihan sama homma, joku ammattisairaus. menin hotelliin siivosmaan ja siihen loppu oman sängyn petaus.:)
- gygy
Siivoustyö on monella tapaa rankkaa ja vaatii lujuutta että jaksaa. Hatunnosto heille jotka sitä jaksavat vuosikymmenet tehdä. Suurin osa ei edes ymmärrä mitä siivoustyö on. Ei se ole samaa kuin mitä kotona tehdään. Kiire painaa, odotukset ahdistaa, tms. Lisäksi työ voi olla tylsää jolloin mielenterveys kärsii.
- ei ylimääräisä
jätä fufufufu ne paperiastioiden tyhjennykset jollekin tietyille päivälle..Jos kysyt pomolta, että saatko lisäaikaa tyhjennyksiin, saat todennäköisesti kieltävän vastauksen. Mutta laita niistä erillinen aika ylös ja merkintä työstä. Jos ne ei kuulu normaaliin siivoukseen, se on lisätyö ja saat siitä palkan.
- maratoonri
Siivoustyön raskaus riippuu paljolti kohteista ja niihin annetusta ajasta. Ja ne taasen vaihtelevat työnantajan ja siivouspalveluksen tilaajan, eli asiakkaiden mukaan. Mutta kyllä siivousala, niinkuin moni muukin palveluala on kilpailutettu jo piloille. En ole koskaan työurani aikana törmännyt yhtälöön "kevyttä ja hyvin palkattua". Alaa ei arvosteta, koska luullaan virheellisesti, että kuka vain pystyy tähän työhön. Työterveyslaitoksen teettämät tutkimukset antavat siivoustyöstä kuvan, että siivoojan pitää olla fyysisesti huippukunnossa selvitäkseen pidempään alalla. On annettu siivoojille syke- ja askelmittarit ja työterveysfysioterapeutit ovat seuranneet siivoojien työpäivää. Tulosten mukaan rasitus vastaa kevyttä jalkapallopeliä. Erotuksena oikeasta palloiluottelusta, mikä kestää harvemmin tuntia pidempään. Kun taas siivoojan syke on koholla koko kahdeksan tuntia viitenä päivänä viikossa. Jopa ammattimaratoonarin ylläpitotreeni (ei siis kisakauden) on kevyempää! Etenkin hissittömät talot vaativat kovaa kestävyyskuntoa. On aika erikoista, että siivoustyöläiset eivät saa samanlaista glooriaa, kuin esim. palomiehet. Ja ergonomisten ja turvallisten työskentelyasentojen omaksuminen vie aikaa. Väsyneenä loppupäivästä kokenutkin siivooja saattaa kompastua tai muuten teloa itsensä. Ja työnantaja voi syyttää työntekijää huolimattomuudesta. Sillä siivoojathan ovat koneita, ei ihmisiä..
- LeviHeichou
Siivoaminen on mukavaa. Varsinkaan, kun ei ole penikoita ympärillä. Tch...sotkevat joka paikan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004373
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631703
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706