Kuinka suuri osa kirkon ulkomaan avun rahoituksesta tulee kirkolta ja erityisesti kuinka paljon kirkko ohjaa KUAlle kirkollisverotuotosta, joka on liki miljardi euroa vuodessa, siis liki 1000 miljoonaa euroa? Oma veikkaukseni on puoli palanutta puupenniä.
YLE Uutisissa haastateltiin SPRn, poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton avustus järj., ja KUAn, uskonnollisesti sitoutunut kristillinen peitelähetys/käännytys järj., edustajia Filippiinien tuhon tiimoilta. SPRn edustaja kertoi auliisti että valtio, UM, oli antanut sille sievoisen suman fillippiinojen avustamista varten.
KUAn edustaja ei kertonut että KUAn kaikesta rahoituksesta tulee liki puolet valtiolta, siis myös ateistein maksamista veroista ja loput lahjoituksina enimmäkseen muilta kuin leimallisesti kristillisiltä tahoilta.
Kirkko auttaa vain jos joku muu, kirkon ulkopuolinen, maksaa viulut. Kirkko ei koskaan tee mitään hyvää hyvyyttään ilmaiseksi tai edes ns. asevelihintaan, eleensä kinuu ylihintaa ja saa koska pöydän toisella puolella sopimassa on sen omia kätyreietä, kirkon jäseniä, tai jopa kirkon kanssa läheisemminssä väleissä, suorastaan naimisissa sen kanssa, olevia poliitikkojan ja virkamiehiä.
KIrkkojakaa mieluusti muiden keräämää apua ja otaa välikätenä, jakelijana kunnian itsellee muka suurena filantrooppina.
Kirkonrahoitusosuus KUAn menoista?
22
72
Vastaukset
Kirkon ulkomaanavun toiminnasta löytyy tietoa heidän nettisivuiltaan, www.kua.fi Talouden osalta siellä kerrotaan näin http://www.kirkonulkomaanapu.fi/fi/kirkon_ulkomaanapu/talous/?id=27 :
"Avustustyöhön käytettyjen varojen perusteella Kirkon Ulkomaanapu on Suomen suurin kehitysyhteistyöjärjestö ja toiseksi suurin katastrofiavun antaja. Teemme työtä kymmenissä maissa Aasiassa, Afrikassa, Euroopassa, Latinalaisessa Amerikassa ja Lähi-idässä.
Kirkon Ulkomaanavun tuotot vuonna 2012 olivat 32,8 miljoonaa euroa, ja ne kasvoivat 8 prosenttia edellisvuodesta.
Käytimme vuonna 2012 avustustyöhön ja muuhun toimintaan yhteensä 33,1 miljoonaa euroa. Kasvua edellisestä vuodesta oli 6,7 prosenttia.
Avustustoimintaan käytettiin 27,4 miljoonaa euroa. Toimintoihin kotimaassa ja yleishallintokuluihin käytettiin 5,7 miljoonaa euroa. Toiminnot kotimaassa sisältävät varainhankinnan, viestinnän ja koulutuksen. Yleishallinto sisältää johtajan toimiston, taloustoimiston sekä yleiskulut.
Avustustoiminnan painopiste oli edelleen Afrikassa, mihin käytettiin yli kolmannes kaikista toimintamenoista, 13,2 miljoonaa euroa. Aasian ja Lähi-idän ohjelmiin käytimme 5,3 miljoonaa euroa. Latinalaisen Amerikan osuus oli 3,1 miljoonaa euroa.
Valtion tuki oli 40,2 prosenttia. Seurakunnilta saatiin tuesta vajaa kolmannes ja yksityisten ihmisten ja yhteisöjen lahjoitusten osuus tuloistamme oli 31,4 prosenttia."
Verkkosivulta löytyy myös erilaisia taloudenhoitoon liittyviä dokumentteja.
KUA tekee siis kehitysyhteistyötä ja näihin projekteihin se saa valtiolta rahoitusta niin kuin muutkin kehitysyhteistyöjärjestöt. Valtiolta saatua tukea ei käytetä uskonnolliseen julistustyöhön. KUA ei ole siis lähetysjärjestö.
Aija-pappi- dtyujty
Kiitos vaivannäöstäsi Aija!
Terv. ketjun aloittaja. - dfgsfgu
On se peitelty lähetys/käännytysjärj. Ette pidä vakan alla kynttilää, teette selväksi keneltä apu tulee hyviltä keristityiltä.
- kuis on
"Valtion tuki oli 40,2 prosenttia. Seurakunnilta saatiin tuesta vajaa kolmannes ja yksityisten ihmisten ja yhteisöjen lahjoitusten osuus tuloistamme oli 31,4 prosenttia."
40,2 31,4 = 71,6
100 - 71,6 = 28,4 eli vähän yli neljännes ja senkin keräävät seurakuntien vapaaehtoistyöntekijät ja lisäksi vähän kolehtirahoja.
Kysymys kuuluu .... antaako seurakunnat kirkollisverovaroja KUA:lle? Kirkon osuus on alle 15% budjetista. Sillä ei kata edes palkkakustannuksia. Kirkko kylläkin laittaa ihmisten laittamia lahjoituksia omiin nimiinsä ja pitää niitä kirkon antamana osuutena. Eihän se niin mene, jos ihmiset on antanut lahjoituksensa tietylle kohteelle. Kirkko ei maksa 32,8 miljoonan budjetista edes 5:ttä miljoonaa euroa.
kuis on kirjoitti:
"Valtion tuki oli 40,2 prosenttia. Seurakunnilta saatiin tuesta vajaa kolmannes ja yksityisten ihmisten ja yhteisöjen lahjoitusten osuus tuloistamme oli 31,4 prosenttia."
40,2 31,4 = 71,6
100 - 71,6 = 28,4 eli vähän yli neljännes ja senkin keräävät seurakuntien vapaaehtoistyöntekijät ja lisäksi vähän kolehtirahoja.
Kysymys kuuluu .... antaako seurakunnat kirkollisverovaroja KUA:lle?http://www.kirkonulkomaanapu.fi/filebank/6750-Tuotot_ja_menot_2012.pdf
Tuolta näkee tarkemmin ne kirkon oikeat osuudet budjetista. Ne on ihan toisenlaiset lukemat kuin tuossa tekstissä. Kirkko huijaa tuossakin ja esittäytyy suurempana hyväntekijänä kuin todellisuudessa onkaan.
- asiatoikein
Mikä on aloittajan tarkoitus aloituksellaan?
Hän unohtaa kokonaan ja tarkoituksella mainita, että yksikään avustusjärjestö ei voi jakaa ja antaa muuta kuin muilta saatua.
SPR tekee toki kunnioitettavaa työtä, mutta kyllä senkin jakama apu on muualta saatua.
Ihmettelen kyllä, mikä riivaa ihmistä, jonka täytyy vääntää kirkon piirissä tapahtuva avun jakaminenkin jotenkin vääräksi. Ei ole kaikki kotona sellaisella, ei.Tuohan onkin KIRKON ulkomaanapu. Nimestä voisi päätellä, että kirkko on siinä päämaksajana, mutta näin ei ole. Alle 1/6 osa on kirkon osuus tuosta budjetista, ja se on halpaa mainostamista kirkolle.
- ymmärsinkö oikein?
mave kirjoitti:
Tuohan onkin KIRKON ulkomaanapu. Nimestä voisi päätellä, että kirkko on siinä päämaksajana, mutta näin ei ole. Alle 1/6 osa on kirkon osuus tuosta budjetista, ja se on halpaa mainostamista kirkolle.
No, siinä olet oikeassa, että Kirkon Ulkomaanapu on HALPAA MAINOSTA. Työ on laadukasta ja tehokasta, keräys- ja hallintokulut pienet. Toiminta on laajaa ja monipuolista apua tarjoava.
Työn tulokset on siis mavenkin mielestä mainoksen arvoisia, muutenhan se ei olisi mainosta kirkon laajalle ulkomaanavulle!
Kiitos mavelle ilmaisesta mainostamisesta. ymmärsinkö oikein? kirjoitti:
No, siinä olet oikeassa, että Kirkon Ulkomaanapu on HALPAA MAINOSTA. Työ on laadukasta ja tehokasta, keräys- ja hallintokulut pienet. Toiminta on laajaa ja monipuolista apua tarjoava.
Työn tulokset on siis mavenkin mielestä mainoksen arvoisia, muutenhan se ei olisi mainosta kirkon laajalle ulkomaanavulle!
Kiitos mavelle ilmaisesta mainostamisesta.Niin...Nimenomaan kirkolle tuo on halpaa mainostamista. Muut maksajat eivät siitä mainostamisesta pystykkään nauttimaan. Enkä ottanut kantaa siihen, että onko tuo työ tehokasta ja mitä sillä oikeasti saadaan. Alle 5 miljoonaa on pieni raha Pr-työhön, jos yrityksen budjetti on yli miljardin.
- oikein ymmärretty
mave kirjoitti:
Niin...Nimenomaan kirkolle tuo on halpaa mainostamista. Muut maksajat eivät siitä mainostamisesta pystykkään nauttimaan. Enkä ottanut kantaa siihen, että onko tuo työ tehokasta ja mitä sillä oikeasti saadaan. Alle 5 miljoonaa on pieni raha Pr-työhön, jos yrityksen budjetti on yli miljardin.
Jos työ olisi tehotonta ja tuloksetonta, ei siitä mainokseksi olisi.
Toiseksi, koska mave ei tiedä, Kirkon ulkomaanapu on säätiömuotoinen järjestö, jolla on oma hallinto. Säätiö itse vastaa toiminnastaan ja taloudestaan, ei evl.kirkko.
mave siis tietämättömänä haukkuu aivan väärää puuta ja kehutkin menevät väärään osoitteeseen. oikein ymmärretty kirjoitti:
Jos työ olisi tehotonta ja tuloksetonta, ei siitä mainokseksi olisi.
Toiseksi, koska mave ei tiedä, Kirkon ulkomaanapu on säätiömuotoinen järjestö, jolla on oma hallinto. Säätiö itse vastaa toiminnastaan ja taloudestaan, ei evl.kirkko.
mave siis tietämättömänä haukkuu aivan väärää puuta ja kehutkin menevät väärään osoitteeseen.Niin. Sattumoisin sen säätiön nimenä on kirkon ulkomaanapu. Siksihän noi tehdään säätiöiksi ja yhdistykseksi, että saadaan valtionapua. Kirkolla on paljon noita peiteyrityksiä, joille se on jakanut tehtäviä ja voivat imuroida avustuksia valtiolta...ja patsastella sillä, että he tekee jotain hyvää.
- cghcgh
KIrkko voisi antaa omistaan, kirkollisverotuotosta, toki nekin tulee enimmäkseen muilta kuin kirkontyöntekijöikltä vaikka ainakin piispoilla on ökytulot ja suuret kirkollisverot absoluuttisesti ja suuret on luulotkin.
On se kumma jutta että mitä tahansa kirkon edustajien lausuntoja tutkii niin paljastuvat useimmiten valheeksi. - xfjxfg
oikein ymmärretty kirjoitti:
Jos työ olisi tehotonta ja tuloksetonta, ei siitä mainokseksi olisi.
Toiseksi, koska mave ei tiedä, Kirkon ulkomaanapu on säätiömuotoinen järjestö, jolla on oma hallinto. Säätiö itse vastaa toiminnastaan ja taloudestaan, ei evl.kirkko.
mave siis tietämättömänä haukkuu aivan väärää puuta ja kehutkin menevät väärään osoitteeseen.Siitä ei olisi mainokseksi jos kansa tietäis totuuden sen rahoituksesta ja laadusta.
- Ev. lut.
KUA on kunnioitettava avustusjärjestö. Se auttaa silloin kun apua tarvitaan, mutta ei käännytä ketään mihinkään, niin kuin fundamentalistiset lähetysjärjestöt joiden päätavoitteena on käännytystyö ja auttamistoiminta vain peitetoimintaa.
- hjfh
JOs kirkkoa kodetaisiin samoin kuin muita rahankerääjiä niin se olisi raastuvassa rahankeräysrikoksesta.
Kirkko maanittelee jäseniään pysymään jäseninä, eli maksamaa kirkkoveronsa, koska kirkko on muka "Suomen suurin hyväntkeväisyysjärjestö". Kuitenkin kirkkoveron tuotosta menne kirkon omien tilikirjojen mukaan diakonioaan vain 0,89%, 7Me liki 1000Me:sta!
Rahankeräyksiä, jotka tilittäneet kohteelleen selvästi enemmän kuin 0,89% on asetettu syytteeseen rahankeräyshuijauksesta.
Mutta eiväthän lait koske Suomessa e.l.kirkkoa. Se saa mainostaa bisnestään perättömillä markkinointiväittämillä, mm. ikuinen elämä Taivaallisessa paratiisissa palkkiona uskosta siihen yhteen ja ainoaa "oikeaan jumalaan", kristinuskon jumalaan, jonka luonteesta ja aivoituksista edes kristityt eivät pääse yhksimielisyyteen vaan ovat jakaantunee sadoiksi ellei tuhansiksi lahkoiksi, tuhannen pi..un päreiksi.
Muille bisneksille asetettaisiin uhkasakko, joka pannaan maksuun, jos harhaanjohtavia, todistamattomia väitteitä edelleen esitetään.
- Hevarilta
Parempi on auttaa SPR:n kautta. Samoin kohdennetusti Unicefin kautta.
Ja kotimaassa on monia erilaisia ei-uskonnollisia sosiaali- ja terveysalan järjestöjä hyväntekeväisyyteen.- oikein ymmärretty
Ihan sama, minkä järjestön kautta avun antaa. Meilläkin samat henkilöt ovat kirkon ja kaupungin hallintoelimissä ja vielä SPR:n ja KUA:n keräyksiä järjestelemässä. Samat kristityt niissä järjestöissä on vastuunkantajina. Heille suuri hatunnosto. He ovat niitä oikeita vastuunkantajia, koska eivät välitä katsomuksellisista raja-aidoista, vaan toimivat hädän lieventämiseksi kaikkialla maailmassa.
- ffhlf
oikein ymmärretty kirjoitti:
Ihan sama, minkä järjestön kautta avun antaa. Meilläkin samat henkilöt ovat kirkon ja kaupungin hallintoelimissä ja vielä SPR:n ja KUA:n keräyksiä järjestelemässä. Samat kristityt niissä järjestöissä on vastuunkantajina. Heille suuri hatunnosto. He ovat niitä oikeita vastuunkantajia, koska eivät välitä katsomuksellisista raja-aidoista, vaan toimivat hädän lieventämiseksi kaikkialla maailmassa.
Iaka läpinäkyvvä tekstiä sulta. voikun kirkko toimis yhtä läpinäkyvästi eikä salaa kahmis rahaan valtion ja kuntie kirstuista, kätyriensä avustuksella johon viittasia.
KIrkko toimii mafian kaltaisia keinoja käyttäen suosiota kalstaessaan, joka paikkaan se soluttaa kätyrinsä itseään suosimaan ja kyseealaisin keinoin hankituilla rahoilla auttaa tarvitsijoita, ja kerää kunnian itselleen muka suurena robin hoodina ja filantrooppina.
Mafialla on kannatusta aika paljon koska se auttaa ihmisiä, samoin terroristijärjestöillä, se on tehokasta PRää. Epätoivoisessa tilanteessa elävät ihmiset eivät välitä mitä auttajansa muuten tekee.
- Nasse.
Ateistit maksavat 20 miljoonaa euroa joka vuosi jotta jeesuslahko saisi pr:ää.....
Valtionkirkko on kiva asia. - vhjkfj
KUA=Kupparien ulkomaan apu?
Seurakunnilta vajaa kolmannes budjetista. Niiden kolehdeista ja muista keräyksistä, myyjäisistä jne.
Paljonko kirkollisverosta? Puoli palanutta puupenniä?
Ja kirkko kehtaa, KEHTAA bielä selittää että pysykää jäseninä ja makskaa kirkkoveronne koska kirkko tekee PALJON hyvää, ei ainakaan kirkolliveroilla tee, ei tee jos ei joku ulkopuolinen maksa viuluja.
Kirkko kyllä on innokas toimimaan välikäternä, muiden keräämän avun jakelijana ja kunnia siitä kerääjänä, suurena filantrooppina
Vale, emävale, kirkon tilasto
Jaetaanko kristillisesti vai tasan?
Stupid or lying?
Hyvät tekee hyvää, pahat pahaa, uskonto saa hyvätkin tekemään pahaa.- sdfhadf
Kynijien ulkomaan apu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20914410
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m172148Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381783Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941176- 1171133
- 221080
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30862Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80683- 64663