Pystyiskö joku kertomaan miten ja mistä ruuveista ks moottorin peräöljyt vaihdetaan ja miten? Jos kuvan saisi liitettyä niin aina parempi.
Johnson 20 -92
Jonssonisti
380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Alempi on heti evän yläpuolella tasakantanen ruuvvi ja toinen samanlainen ehkä parikymmentä senttiä ylempänä,en ihan tarkkaan muista.Siinä ylemmässä voi lukea oil level.Joissain ainakin lukee.Avaat molemmat ja lasket vanhat pois.Uudet laitat alemmasta reiästä ja kun ylemmästä alkaa öljy tulemaan lyöt ruuvin kiinni.Ne ruuvien tiiviste prikat kannattaa uusia.Siinä se.Niin ja moottori tietysti pystyssä kun teet homman.
Laitat ylemmän ruuvin ensin kiinni, ennenkuin irroitat täyttöpumpun suuttimen alareijästä. Näintehden ei öljyä ehdi valua paljoa pois, kun irroitat suuttimen ja suljet alaruuvin.
Täyttöpumpun voit ostaa esim Bilteemasta, Motonetista tai myös jostakin venetarvike liikkeistä muutamalla eurolla
Jos alemman ruuvin vieressä on ristipääruuvi, niin älä avaa sitä. Se on vaihteiden
siirtäjän akseli, ja pahimmassa tapauksessa sen saa takaisin vain koko vaihteiston
purkuoperaation jälkeen.