"Naisten asema on arabimaista kurjin Egyptissä, kertoo tuore selvitys.
Thomson Reuters -säätiön kyselyssä yli 300 asiantuntijaa 21 arabimaasta arvioi, miten naisten oikeudet toteutuvat heidän maissaan. Egypti sai kyselyssä huonon tuloksen joka saralla.
Asiantuntijat ovat huolissaan erityisesti naisiin kohdistuvasta seksuaalisesta ahdistelusta ja häirinnästä, joka on Egyptissä jokapäiväistä. Keväällä julkaistun YK-raportin mukaan egyptiläisistä naisista ja tytöistä 99,3 prosenttia oli joutunut seksuaalisen häirinnän kohteeksi.
Islamistit ovat vahvistuneet kevään 2011 kansannousun jälkeen, mikä on ollut takaisku naisten oikeuksille.
Armeija syrjäytti islamistipresidentti Mohamed Mursin kesällä, mutta asiantuntijoiden mukaan sillä ei ole ollut huomattavaa vaikutusta naisten asemaan.
Kyselyssä kärkisijalle nousi piskuinen Komorien saarivaltio. Maa sai kiitosta muun muassa siitä, että se tukee ehkäisyä ja avioerotilanteissa omaisuus määrätään yleensä naisille. "
lisättävää, mitäpä tuohon lisättävää
2
130
Vastaukset
- 28x...
Mitä helvattia, mieleeni jäi vain nimim. Ei paljon viimeinen lause Komorien valtion avioerolaeista. Täällä suomessa olen ollut kahdesti aviossa ja 2 x omaisuuteni on viety. Lisäksi olen tehnyt 3 konkurssia eli yhteenlaskien minulta on viety 5 omaisuutta. Jos tämä on valtioiden paremmuusjärjestyksen ensi kriteeri niin täytyisihän siellä silloin keikkua Suomi!
Muuten nuo antamasi tilastot voivat olla oikeellisia; oikean tilanteen näkee vasta paikan päällä. Naisen asema on yhtä alistettu tai vielä huonompi kaikissa islamistisissa valtioissa.
Pistää oikein vihaksi joskus kun ämmät(anteeksi) puolustelevat jonkun arabimaan ihanuutta ja ihmisten(miesten) ystävällisyyttä. He eivät näe mitä kotiverhon takana on. Insestiä, pahoinpitelyjä, raiskauksia oman perheväen kesken yms; ja se kaikki on täysin laillista.
Monissa arabimaissa virallinen naima-ikä on 12 v, joissain vielä alempi.
Ajatelkaa näitä asiota ennenkuin matkustatte tukemaan tätä uskontonsa varjolla kulkevaa hirmuvaltaa.- Ei suksi luista eiei
Ei taida olla kaikki inkkarit kanootissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856483
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2905454Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984151- 522900
- 272874
- 1202093
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472030Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991767- 721301
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591151