mihin uskontoon kuuluisit jos kristinuskontoa ei olisi?
jos kristinuskoa ei olisi, mihin uskoisit?
11
69
Vastaukset
- Marza2
Historiallisesti katsottuna olisin silloin kait Juutalainen tai muslimi. Olisi nämä uskonnot levinneet eurooppaan jos kristinusko ei olisi levinnyt ensimmäisenä ja vallannut eurooppalaisten ajatusmaailmaa.
- Marza2
Historiallisesti katsottuna olisin silloin kait Juutalainen tai muslimi. Olisi nämä uskonnot levinneet eurooppaan jos kristinusko ei olisi levinnyt ensimmäisenä ja vallannut eurooppalaisten ajatusmaailmaa.
Uskoisin varman suunnilleen samoihin asioihin kuin nytkin. Kristinusko ei suoraan vaikuta mun uskomusmaailmaan tälläkään hetkellä, joten sen puuttuminen ei aiheuttaisi mitään koloa mun uskomusten kokonaisuuteen.
Sitä voisi pohdiskella, millainen maailma olisi ilman kristinuskoa ja se on vaikeampaa. Olisiko islam levinnyt Suomeen? Mutta olisiko nykyisen kaltaista islamiakaan olemassa ilman kristinuskoa, joka oli kuitenkin aikaisempi ilmiö ja vaikutti ainakin jollain tavalla myös islamin syntyyn?- 20 + 3
Jos jos sanaa ei olisi, niin täti olisi setä ja lehmätkin lentäisi...mot
- 5+6
Jumalusko ja uskontoon liittäminen ovat kaksi eri asiaa. En oikein ymmärrä mitä aloituksellasi haet. Miksi uskoisin mihinkään uskomukseen vaikka kristinuskoa ei olisikaan. Enhän nytkään usko.
Ei vaikuttaisi mitenkään minun uskoon, jos kristinuskoa ei olisikaan. Islamia ei välttämättä olisi tuossa muodossa kuin se nyt on...Eikä voisi ollakkaan, kun kristinusko kuitenkin vaikutti siihen. Olisiko siitä toisesta islamista tullut sitten moraalisempi, kun kristityt eivät olisi päässeet tuhoamaan heidän menestyvää kulttuuriaan ristiretkien muodossa. Muslimithan olivat edistyksen kärjessä, kunnes kristityt päättivät vähän tasoiteilla tilanteita. Tuli valtatyhjiöitä ja islamilaiset maat putosivat kulttuuriltansa kivikauteen. Euroopassahan oli paljon uskontoja ennen kuin kristityt tuhosivat kaiken altansa. Siellä olisi ollut lukuisia ehdokkaita kristinuskon sijaan olemaan. Ehkä se olisi ollut paras vaihtoehto, niin uskonsotia ei olisi niin paljon ollut....tai vainoja "oikeaoppisuuden" vuoksi.
Olisin edelleen ateisti.
Toki toivoisin, että hinduismia sairaine kastioppeineen ei olisi koskaan keksitty.
Kristinuskon olemattomuus tulisi jossain toivelistan puolivälissä, kaiketi.- kenpä tietäis sen
Mistäpä tuon tietäisi. Jos kristinuskoa ei olisi, maailma olisi todennäköisesti paljon primitiivisempi kuin se nyt on. Ei olisi kristinuskon hedelmöittämää länsimaista kulttuuria ja elämänmuotoa, joka on jo vaikuttanut koko maailman kehitykseen.
Ehkä me täällä syrjäisessä pohjolassa uskottaisiin edelleen Ukkoon ja Tapioon ja Ahtiin. - *Faith*
"jos kristinuskoa ei olisi, mihin uskoisit?"
Ilman Jeesusta ja kristinuskoa ihmiskuntaa ei olisi enää olemassakaan. Ihminen olisi jo onnistunut aiheuttamaan täystuhon tai Jumala olisi pistänyt pelin jossain vaiheessa poikki.Ja millähän perusteella? Kiinalaiset ja intialaiset on hengissä, vaikka eivät olekkaan kristittyjä. Eivätkä hekään ole keksineet lähteä tappamaan muita. vaikka "kristinusko" ei ole heitä rajoittanut. Kristitythän ne on tunnetusti lähtenyt muita lahtaamaan.
- atte343434
Kristitythän tuhosi Amerikan alkuperäisväestön ja Raamatulla takoi päähän mm. intiaaneja..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23114889
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m212257Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381883- 1691353
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes971277- 281169
- 122938
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30902Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81754Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80708