Tulon Nollasääntö

InnerRetard

Eli mitä tällä oikein lasketaan/mihin tätä voi käyttää, koska kerrottiin että tällä voi laskea yhtälön lyhyemmin, mutta kun yritin laskea yhtälön: (x 3)(x-2)=0 sain sillä vastaukseksi x=-3 tai x=2, mutta ongelma tulee siinä että kun lasken sen ''perinteiseen'' tyyliin ssan aivan eri vastauksen:
(x 3)(x-2)=0
x(^2)-2x 3x-6=0
x(^2) x=6
2x=sqrt(6)
x=2:2,5
x=( -)1,25
Eli mitäs helvettiä on menosssa? Mitä mä en tajua tästä vai olenko hajottanu matikan?

3

1439

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EhjäOnVielä

      Olisiko vaikka niin, että x^2 x = 6:stä ei voi x:n ratkaisemiseksi ihan suoraan ottaa neliöjuurta.

    • Suuret luulot, piene

      Tulon nollasäännön mukaan tulo on nolla jos jompi kumpi tai molemmat tulon jäsenistä ovat nollia.
      eli a*b=0 vain jos a=0 tai b=0
      Tuossa esimerkkisi tapauksessa (x 3)(x-2)=0 eli tulo on nolla kun x 3=0 => x=-3 tai x-2=0 => x=2 eli nuo pyydetyt vastaukset x=-3 tai x=2.

      Tehtävä on myös mahdollista ratkaista toisenasteen ratkaisukaavalla, jolloin aluksi on laskettava tulolauseke auki ja käytettävä ratkaisukaavaa. Tuloksena tulee samat tulokset kuin tulon nollasäännön avulla. Se, että sinulla tuli eri tulokset tarkoittaa vain sitä, että olet tehnyt virheen, jossakin kohtaan ratkaisukaavaa.

    • neliöjuuri

      Kolme ekaa riviä ok. Sitten otat puolittain neliöjuuren. Mutta vasemmalla puolella menee pieleen (x-toiseen x ):n neliöjuuri ei ole 2x.

      Toisen asteen yhtälö on ratkaistava ratkaisukaavalla tai lyhyemmin tulon nollasäännöllä, jos sattuu kohille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      264
      842
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      39
      626
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      548
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      50
      454
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      434
    7. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    8. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      426
    9. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      29
      417
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      397
    Aihe