Uuutisissa oli juttua YLEssä. Nyt isyyden tunnustaminen tehdään helpommaksi, mielyttävämmäksi, vähemmillä utelemisilla. uutrisessa sanottiin typerästi että isä menee todistamaan isyytensä, kun tosiasiassa tunnustaa ei todista isyyttään, voi tunnustaa vaikka ei ole varmuutta onko isä. Se on ok.
Jo 40% lapsista syntyy avion ulkopuolella jos olisi uskis sanoisin heitä päriksi, en ole joten en sano, jätetään se tuomitseville ydinperheharhassa eläville, tosiasioita tunnustamattomille.
Kahden naisen liitosta ja heidän perheensä lapsesta lakiehdotuksessa ei puhuta mitään, mutkikas adoptiopelleily ainoa mahis. Oikeusministeri Baja-Maja Henriksson. peruskonservatiivikristitty, taas ajastaan jäljessä ja pihalla ku lumiukko, niin aina, kas kun ei yllätä. Ja sateenkaariperheasiantuntijoita ei tietty kuunnella, tai ei uskota.
Eräs isyyden tunnustanut sanoikin hyvin että laki saisi olla edistyksellisempi, ei isyyslaki vaan vanhemmuuslaki.
Ihan sama juttu.ku ei pitäis olla usk.vap.lakia vaan vakaumuksenvapauslaki, se jo nimellään kattaisi kaikki vakaumukset, niin järkeen kuin mielikuvitusolennopalvontaan pohjaavat,. yhdenvertaisesti.
Isyyden tunnustamisesta
10
52
Vastaukset
- ei hättäillä, vielä
KYllä se sieltä tulee hitaasti mutta varmasti.
"Työryhmä katsoo mahdolliseksi kehittää lainsäädäntöä siten, että jos naispari on hankkinut lapsen yhteisymmärryksessä hedelmöityshoidoilla eikä siittiöiden luovuttajaa voida vahvistaa lapsen isäksi, lapsen äidin kumppani voitaisiin vahvistaa lapsen toiseksi vanhemmaksi."
http://valtioneuvosto.fi/ajankohtaista/tiedotteet/tiedote/fi.jsp?oid=399550- vgjhklö
Kas kehitys kehittyy sittenkin.
- lainsäätäjä
Kannattais kääntyä ajoissa,eikä mennä syvemmälle suohon.
Dna-testit jokaiselle lapselle ja oletetulle vanhemmille. Ei tehdä mitään keskiaikaisia kuulusteluja " panitko tuota akkaa", vaan tehdään testit. Aletaan pitämään DNA-rekisteriä, johon tulee lopulta kaikkien tiedot. Vttuun yksityissuojat tuollaisissa tapauksissa. Rikollisilla ja vastuuta pakoilevilla on ainoastaan syytä pelätä tuollaisia rekistereitä.
- Nasse.
Tehtyjen DNA otantojen perusteella n. 10% tapauksissa isä on joku muu kuin oletettu tai virallinen puoliso.
Eli aika moni elättää käenpoikaa :)
Arvatenkin tuo osuus on krisseleissä suurempi koska heille seksi ja avoimemmat suhteet on suuri tabu. - Kristityillä
Nasse. kirjoitti:
Tehtyjen DNA otantojen perusteella n. 10% tapauksissa isä on joku muu kuin oletettu tai virallinen puoliso.
Eli aika moni elättää käenpoikaa :)
Arvatenkin tuo osuus on krisseleissä suurempi koska heille seksi ja avoimemmat suhteet on suuri tabu.Äidin aviomies, jos sellainen on olemassa, on lapsen isä.
- 4+8
Kristityillä kirjoitti:
Äidin aviomies, jos sellainen on olemassa, on lapsen isä.
Juridisesti, mutta ei välttämättä biologisesti.
- Kristityillä
4+8 kirjoitti:
Juridisesti, mutta ei välttämättä biologisesti.
Tarkoitin, että sosiaalisesti, rakkaudellisesti ja vastuullisesti ja ihmissuhteellisesti aviomies on lapsen isä. Vielä toistaiseksi myös juridisesti, mutta se varmaan pyyhitään pian pois niin kuin muutkin kristilliset Suomen lait.
Kohta varmaan vauvat pakkotestataan yhteiskunnan toimesta biologisen isyyden selvittämiseksi. Siinäpä on taas yksi kätevä keino murentaa avioliiton asemaa yhteiskunnassa.. - Nasse.
Kristityillä kirjoitti:
Tarkoitin, että sosiaalisesti, rakkaudellisesti ja vastuullisesti ja ihmissuhteellisesti aviomies on lapsen isä. Vielä toistaiseksi myös juridisesti, mutta se varmaan pyyhitään pian pois niin kuin muutkin kristilliset Suomen lait.
Kohta varmaan vauvat pakkotestataan yhteiskunnan toimesta biologisen isyyden selvittämiseksi. Siinäpä on taas yksi kätevä keino murentaa avioliiton asemaa yhteiskunnassa..Vajakkia ei haittaa että hänen lapsensa on joku toinen siittänyt, koska avioliitto.
- 4+8
Kristityillä kirjoitti:
Tarkoitin, että sosiaalisesti, rakkaudellisesti ja vastuullisesti ja ihmissuhteellisesti aviomies on lapsen isä. Vielä toistaiseksi myös juridisesti, mutta se varmaan pyyhitään pian pois niin kuin muutkin kristilliset Suomen lait.
Kohta varmaan vauvat pakkotestataan yhteiskunnan toimesta biologisen isyyden selvittämiseksi. Siinäpä on taas yksi kätevä keino murentaa avioliiton asemaa yhteiskunnassa..Mitä sinä sekoilet?
"Vielä toistaiseksi myös juridisesti, mutta se varmaan pyyhitään pian pois niin kuin muutkin kristilliset Suomen lait."
Onko aviomiehen isyysolettama mielestäsi kristillinen laki?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21114774
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182170Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853- 1371232
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951220- 221100
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30882- 73765
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80703Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80698