Halpaa ajoa Fiatilla

hiivatin viiatti

Täytyy aivan laittaa tänne nettiin kokemuksiani Fiat Stilosta. Ostin sen tuulilasi rikkinäisenä, koska kuvittelin, että se oli sen takia joutunut vaihtoon. Mutta siinä erehdyin. Koeajossa oli pientä kolinaa, mutta moottori, kytkin ja vaihteet toimivat hienosti. Sitten se rahan meno alkoi. Takajarrut uusittiin ja jakohihna ja vesipumppu. Sitten alkoi pirullinen piipitys, jota ei saa mistään menusta pois. Vaihdoin sisäilmansuodattimet, ilmaputsarin ja tilasin Hongkongista EL327 vikakoodin lukulaitteen. Oli sytytysvikaa ja lambda vikaa. Uusin pari sytytyspuolaa j lambdan. Rahaa oli mennyt jotain 1500 euroa. Nyt huomasin, että auton arvo on just tuo 1500 euroa, että en sitä voi myydäkään. No, ruosteeton se on ja aika mukavan näköinen. Mutta elektroniikka on surkea eikä edes korjaamokirjaa löydy netistä, kaikki on googlattava tai katsottava Fiat.forumista. Vaikka olisi kuinka pieni vika tahansa se piipittää mm jäävaroituksia, polttimovikoja, tietenkin moottorivikaa. Jos tämä auto jää tontille, niin ainakin puran kojelaudan ja murskaan pihdeillä tuon piipityskaiuttimen.
Täytyy katsella seuraavaksi joku vanha kiesi, jossa ei ole EOBD systeemiä.
Tämän auton vetokoukun hinnalla saa jo katsastetun auton, jossa on vetokoukku valmiina.

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta miksi ostit Fiatin? Olisit ostanut vaikka vanhemman premium-merkin niin saisit rahoillesi edes jotain vastinetta. Kaikki rahathan autoiluun kyllä saa menemään, mutta laitan itse ne mielummin mersun kyytiin kuin fiatiin tärisevään kyytiin.

    • Onko Fiudesi sökö

      Fiat Stilo on vikaherkimpiä autoja, mitä ikinä on laskettu liikenteeseen, joten tuommoisen ostaminen ei oikein ole järkevää. Ja 1500 eurolla ei oikein tahdo saada varmaa ajopeliä, vaan aina jonkin asteisen "projektin", tai "harrastuksen".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      139
      7687
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      28
      2952
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      333
      1863
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      271
      1514
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      121
      1319
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1179
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1082
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      986
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      962
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      941
    Aihe