olemme rakentamassa keväällä. mielessämme olisi hirsitalo. mitä muita toimittajia on kun lapponia, polar? onko kokemuksia näistä hirsityypeistä joihin tulee villat väliin - ovatko vain näöllisesti hirsitaloja. tuleeko tälläinen talo paljon hintavammaksi kuin "tavallinen" puutalo?
hirsitalopaketti
ipe
56770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
On hyviä kokemuksia niistä hirsitaloista, missä tulee villat väliin. Lämpötehot ovat kohtuullisia, sähköt saa upotetuksi seiniin. Seinät eivät painu. On vedoton ja hiljainen. Hengittää, mutta voi asentaa koneellisenkin niin että LTO toimii. Ei tuule nurkista sisään. Ja on aivan hirsitalon näköinen. Mutta ei tuollaista muuten kannata hankkia. Siitä puuttuu kaikki hirstalon luonnollisuus eli nuo edelliset käänteisenä. Myös kuura nurkista. Ja pölyävät lasivillariveet. Osta vaan heti kunnollinen extrem.
Ite tein kelo mökin avaimet käteen periaatteella semmoisesta firmasta kun finntree.fi
Hei,
kaikki avaimet käteen-mahdollisuudet kiinnostavat, joten olisi hienoa jos voisit kertoa hieman lisää millaisen mökin ja mitä maksoi?
Kiitos :)
Mä kans otin tolta firmalta kelomökin. Suosittelen ! kannattaa jättää niitten nettisivulta (finntree.fi)vähän dokumenttia minkälaista mökkiä haluaa jne.
Niin, jos villaa väliin työnnät, niin kyllä se lakkaa olemasta hirsitalo tai on sitä oikeastaan vaan näennäisesti. Kun hirsi on tarpeeksi paksu niin eristettä ei tarvitse ja kyllä nykypäivän laatuvaatimukset on sitä luokkaa, että nämä "sukat pyörii jalassa" ym. jutut ovat suoraan sota-ajalta. Ja höylähirsi painuu ihan samalla tavalla kun muukin hirsi. Mutta jollen itse olisi päätynyt paksuun lamellihirsitaloon, niin olisin kyllä tehnyt mieluummin perinteisen puutalon, jos vaihtoehtona olisi ollut höylähirsi lisäeristyksellä.