Päivän aforismi

"Onni ei ole ottamista ja saamista, vaan luomista ja antamista." Maria Jotuni
18108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Niinpä. Sitä olen koittanut omassa elämässäni soveltaa.

Äänestä
  • on joskus varmaan kiva myös vastaanottaa, eikö?

    Äänestä

  • huomiota kirjoitti:

    on joskus varmaan kiva myös vastaanottaa, eikö?

    Totta kai. Noissa tilanteissa sitä kyllä sitten saakin :).

    Äänestä

Rahalla saa !

Äänestä
  • Ja hevosella pääsee.

    Äänestä

on myös toinen toisillensa muusana olemista, että kumpikin löytäisi elämästä uusia ulottuvuuksia ja elämän salaisuuksien ymmärtämistä tulee turvallinen olo kun huomaa että kaikella on tarkoitus olemassa ja huomaa pieniää merkkejä polkunsa varrella jotka osoittaa olevansa oikealla polulla rakkaans kaa
ei jää epäilyksille sijaa voi luottavaisesti elää elämäänsä vähän niinkuin olisi herännyt ikiunest tai tollee ihmettelee miten on jaksanut elää siinä sumuisella suolla puolet elämästään yksin kuin zompii

teetä ja sympatiiaa anna stiina tähtinen

Äänestä

Luomista ja antamista ei sillä hetkellä voi harrastaa, jos takki on puristettu tyhjäksi.
Silloin pitää osata ottaa. Aikaa itselle. Saada parantaa olonsa rauhassa, jos haluaa.
Muuten kyllä ilon tuottaminen läheisille tekee hyvän olon itsellekin.

Äänestä
  • Kai sitä kaikkea yhdistää vilpittömyys.

    Äänestä

  • Totta. Mulla on takki tyhjä, vaikka omaishoitajuudesta on jo parisen vuotta, niin yhä tuntuu ettei jaksa mitään tai saa otetta mistään. Masennus pahentui, kun menin tyhmyyttäni yhteen koulutukseen, oli ulkopuolinen olo koko ajan ja koin ett olin liian vanhakin siihen porukkaan ja siihen alalle muutenkin. Ei tullut hyvä olo, tuli paha olo. Kunpa en olisi mennyt sinne, olisin ehkä henkisesti paremmassa kunnossa kuin nyt olen. Nyt olen ottanut etäisyyttä tuohon kokemukseen, ei ollut mitään hyötyä mulle, ei auttanut mua millään tavalla elämässä eteenpäin, turhaa ajanhaaskausta mun osalta.
    En mä nyt tiedä olenko tuottanut iloa läheisille, ehkä joskus muinoin, koin hyvän mielen, kun laitoin jotain lahjaksi läheiselle ja hän oli vilpittömästi ilahtunut lahjastaan. Mulla on kestänyt toipua omaisten poismenoistakin, ei tapahdu hetkessä niinkuin ehkä joillakin muilla.

    Äänestä

Hienosti on M.J. ajatellut. Antaisin ja loisi kyllä minäkin. :)

Äänestä

Tähänjatkoksi totuus: Ihmisellä on hyvä olla, kun ei ole paha olla.

Äänestä

Pahan pistit.

Äänestä

Jaa

Äänestä

Kiitos, on kaunis!

Äänestä

Näin on

Äänestä

Elämän syvempi merkitys

Äänestä

Jos me näkisimme mitä me olemme, niin emme enää olisikaan sitä mitä me olemme"
Maria Jotuni

Äänestä

Ihana ja niin totta ❤

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tekijä tuntematon kirjoitti:

"Onni ei ole ottamista ja saamista, vaan luomista ja antamista." Maria Jotuni

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu