Eli viime viikolla hyytyi kotipihaan n.30km ajon jälkeen. valot himmeni, lopulta rupesi palamaan abs valo ja sitte sammu koko auto. Hetken kun ootteli sai käyntii ja siirrettyä oikeelle paikalle ja siihen simahti.
Akku vaihdettii, laturin hihna on kiristetty. Toimii ok, mutta mittariston valot, radio ym. valot pumppaa himmeäksi ja kirkkaaksi vuoronperään ei kuitenkaan radikaalisti. Muuten ajossa huomaa, että pyyhkimet rupeaa käymään hitaalla ja samalla valot himmenee. Tänään valot himmeni ja joutui pysähtymään valoihin, mutta kun polkasi vähän tyhjäkäynnillä valot kirkastu ja pääs kotia asti ilman ongelmia. Mutta aikaisemmin ei ole siis ollut tuota valojen pumppaus ym. ongelmaa. Onko laturi menossa kokonaan vai mitä? Ei tietoa kuinka vanha laturi kyseessä.
Primera P10 1.6 -94 laturiongelma?
OptimusPrime
3
345
Vastaukset
- nissanisti
Yleismittarilla mittaat lataako primera, mulla oli samansuuntaisia ongelmia. laturi oli sökö..
- OptimusPrime
Jännitteensäädin meni vaihtoon..
- npp10
Itellä kanssa valot vilkkuu (jännitteet heittelee 13.6volttia-15.8volttia) ja jännitteensäädin on uusittu, akku maadotettu uusiks, laturi maadotettu uusiks ja moottorin maadotuskin uusitttu, laturilta on myös kokeiltu uutta virtakaapelia akulle mutta sillä ei ollu mitää vaikutusta. Kellää tietoa missä vika vai onko laturi muuten vaa hajoomassa????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20111831- 298208
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586246Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1725174- 514938
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474492Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164398- 1183880
- 813373
- 511887