Kirjoittelen tänne Skoda palstalle suuressa hadässä.
Haluaisin tiedustella kohtalotovereilta skodan omistajilta kuinka toimia tässä epätoivoisessa tilanteessa. Nimittäin kävin skoda autoliikkeessä pelkästään uteliaisuuttani, ilman mitään ajatusta ostaa skodaa.
Ystävällinen skoda-myyjä antoi minulle pyynnöstäni auton koeajoon. Kulkuväline oli Octavia kaikilla herkuilla.Siinä autoa koe-ajaessani minulle syntyi ajatus, suorastaan polttava kiihko auton omistamisesta.
Tuumasta toimeen. Täytimme ystävällisen skoda-myyjän kanssa autosta kauppakijan, ja jatkoin matkaani kotiin tuliterällä Octavialla posket innosta punaa hehkuen.
Kotimatkalla olin ajatellut yllättää rakkaan vaimoni uudella skoda henkilöautolla.
Mutta..mutta, yllätys oli valtaisa; rakas vaimoni sai lievästi sanottuna raivokohtauksen hankinnastani johtuen. Vaimoni ilmoitti minulle silmät pyhää vihaa leiskuen ultimaattiumin: joko skoda- auto lähtee meiltä tai hän ottaa avioeron pitkän kolmenkymmenen onnellisen vuoden avioliiton jälkeen.
Tiedusteluuni miksi rakas vaimoni reagoi näinkin voimakkaasti ostokseeni, ilmoitti vaimoni jäätävästi ettei skoda sovi meidän perheemme imagoon.Octavia on kuulemma huonolaatuinen itä-auto.
Nyt kirjoittaessani tätä olen perinjuurin surullinen ja pettynyt. En todellakaan tiedä mihin ryhtyä.
Skodasta en haluasi luopua, mutta rakkaus vaimooni painaa vaakakupissa enemmän.
Näinollen haluaisin tiedustella teiltä rakkaat skoda kanssa-autoilijat, kuinka olette ratkaisseet dilemman, skodan hankinta ja vaimo?
Haluaisin tiedustella kohtalotovereilta skodan omistajilta kuinka toimia tässä epätoivoisessa tilanteessa. Nimittäin kävin skoda autoliikkeessä pelkästään uteliaisuuttani, ilman mitään ajatusta ostaa skodaa.
Ystävällinen skoda-myyjä antoi minulle pyynnöstäni auton koeajoon. Kulkuväline oli Octavia kaikilla herkuilla.Siinä autoa koe-ajaessani minulle syntyi ajatus, suorastaan polttava kiihko auton omistamisesta.
Tuumasta toimeen. Täytimme ystävällisen skoda-myyjän kanssa autosta kauppakijan, ja jatkoin matkaani kotiin tuliterällä Octavialla posket innosta punaa hehkuen.
Kotimatkalla olin ajatellut yllättää rakkaan vaimoni uudella skoda henkilöautolla.
Mutta..mutta, yllätys oli valtaisa; rakas vaimoni sai lievästi sanottuna raivokohtauksen hankinnastani johtuen. Vaimoni ilmoitti minulle silmät pyhää vihaa leiskuen ultimaattiumin: joko skoda- auto lähtee meiltä tai hän ottaa avioeron pitkän kolmenkymmenen onnellisen vuoden avioliiton jälkeen.
Tiedusteluuni miksi rakas vaimoni reagoi näinkin voimakkaasti ostokseeni, ilmoitti vaimoni jäätävästi ettei skoda sovi meidän perheemme imagoon.Octavia on kuulemma huonolaatuinen itä-auto.
Nyt kirjoittaessani tätä olen perinjuurin surullinen ja pettynyt. En todellakaan tiedä mihin ryhtyä.
Skodasta en haluasi luopua, mutta rakkaus vaimooni painaa vaakakupissa enemmän.
Näinollen haluaisin tiedustella teiltä rakkaat skoda kanssa-autoilijat, kuinka olette ratkaisseet dilemman, skodan hankinta ja vaimo?
Vastaukset 42
Vanhimmat
Nuoremmat dynaamiset ja yleensä hyvännäköiset naiset suorastaan pyytävät kyytiä ainakin Octavia RS:ssä. Tai ainakin minun RS:ssä. Eikä aina tarvitse ajaa kuin pieni lenkki ja aloittaa kyyditys.
Anna ilomielellä 30v ajetun eukkosi mennä ja ala kuljettaa notkeampia naisia. Siinä Sulle ratkaisu.
Nuorempia naisia on turha yrittää Skodalla. Se puree paremmin eläkeläiskalustoon.
Pieni lenkki Skodalla käy hyvin esileikistä, sopivan taajuista kovaa tärinää.
Meillä päin pidetään vanhat akat loppuun saakka. Kyllähän niillä vielä poikaset harjoittellee
Kiitos vastauksestasi.
Ilmoitan heti, ettei avioero ole vaihtoehto.
Keskusteltuani vaimoni kanssa Skoda Octavia Rs autosta tulimme siihen johtopäätökseen, että kyseessä on urheilullinen ja dynaaminen nuorisolle suunnattu automalli.
Kuitenkaan rakkaan vaimoni mielestä, se ei muuta sitä tosiasiaa, että kyseessä on itä-eurooppalainen tuote.
Vaimoni ehdotus ongelman ratkaisuksi olisi pikainen skoda-autosta luopuminen, sekä sen korvaaminen jollain premium merkillä.
Osta vaimollesi audi-lippis.
"Vaimoni ehdotus ongelman ratkaisuksi olisi pikainen skoda-autosta luopuminen, sekä sen korvaaminen jollain premium merkillä."
Olet selvästi raha- & laatulänsiautomiehiä. Auto (ja myös asunto) vaihtoon sekä sivusuhde hankintaan, koska testosteronia riittää. Eihän siinä avioeroa tarvita.
Meillä "leipäjonon lapsilla" ratkaisu on helppo: Käymme vaimon kanssa yhdessä Skoda-kaupoilla ja koeajolla. Ei meillä ole toivoakaan paremmasta. Vaimokin sen tietää. Voi meitä poloisia. :(
Hyvää elää Sinulle ja vaimollesi. Muista ostaa ruusuja!
PS: Et muuten kertonut, millä autolla saavuit Skoda-jälleenmyyjän pihaan, vai julkisillako ekologisesti tiedostavana vihreänä liikuit? Tämä on ainut epäselvä kohta muuten ihastuttavassa tarinassasi. No, mitäpä tuosta...
Kaapista ulos Skodalla saa hyvin miestä
Huono provo, ala-asteikäisen tasoinen tarina.
Skodaa paremman auton saadakseen joutuu laittamaan "tuplasti paalua tiskiin" - harmittaa monia näemmä.
ne tuplapaalut tarvitaan sinne marmoritiskille sitten kun se idän ihme alkaa kärsimään ensimmäistä syysflunssaa ätshihiii...
Höpö höpö ja samat koneet pikkuaudeissa, tietysti Skodan valmistamaan vuodesta 2013
Lisätään vielä että ylläpito- ja huoltokulut "premiumeissa" on selvästi kalliimpia erityisesti vanhemmiten. Eli huolloissakin tuplasti paalua tiskiin sääntö pätee, paitsi vanhemmissa premiumleimansa menettäneissä 4 v autoissa voi mennä jopa triplasti. Italian ym. Eksoottiset tuontilintat ovat vielä omassa sarjassaan.
Ei ole näkemä tämän palstan jormat päässeet henkisistä sairauksistaan eroon.
Jipi jipi jipi, pää on pipi....
Toisinaan meitä "leipäjonon Skodan lapsia" askarruttaa kysymys, millä kinnerillä nämä trolliveijot itse ajavat? Lieneekö käytössä sossun maksusitoumus Taksille. Tällöin saattaa päästä "vaimon kanssa" vaikka Skodan kyytiin. Ellei sitten lähetä pois ja vaadi länsiautoa tilalle. Joku raja. Tai sitten on ihan oma "rämä mutta maksettu" länsiauto. Eiku, se olikin uuden karhea premium. No, kaikilviisii. Avohoito on päivän sana...
Hyvää päivää kaikille.
Emme oikein ymmärrä rakkaan vaimoni kanssa, minkä johdosta keskustelu erinlaisista automerkeistä , sekä niiden hankinta herättää näinkin voimakkaita tunteita ja intohimoja ja jopa hyökkäyksiä kirjoittajan henkilöä kohtaan suuren yleisön parissa.
Onhan kuitenkin kysymyksessä vain ja ainoastaan ajoneuvo.
Erityisesti nimimerkki " Haave Oculandiasta?" voimakas arvostelu aloittajan perheen autovalinnoista sekä vihjaukset mielenterveyden järkkymiseen ovat outoja ja hämmentäviä.
Olemme vaimoni kanssa syvästi pahoittaneet mielemme yllämainituista ilkeämielisistä kirjoituksista.
Olisimme toivoneet enemmän rakentavaa keskustelua aiheen tiimoilta.
Hyvä Octaani-vitsi. Trollikirjoitusten tarkoitus on aiheuttaa mielipahaa ja ärsyyntymistä skodaurpojen keskuudessa. Hikeä pukkaa, kun kommarilootan kunniaa on loukattu. Niin kävi taaskin. Menimme lankaan. Tosin plussia aika niukasti sinne. Parhaiten palkitaan tarinat, jossa Skoda hajoaa korjauskelvottomaan kuntoon ja omistaja maksaa kaiken.
On kuitenkin yllättävää, että vaimosikin on tietoinen tästä "avunpyynnöstä". Ettei vain kyseessä olisi yhteinen seksuuaalisen kiihottumisen hakeminen trollikirjoittelun kautta sinne makuukammarin puolelle. No, kukin tavallaan.
"Mutta..mutta, yllätys oli valtaisa; rakas vaimoni sai lievästi sanottuna raivokohtauksen hankinnastani johtuen. Vaimoni ilmoitti minulle silmät pyhää vihaa leiskuen ultimaattiumin: joko skoda- auto lähtee meiltä tai hän ottaa avioeron pitkän kolmenkymmenen onnellisen vuoden avioliiton jälkeen."
Aika rajua reagointia, ottaen huomioon viimeisimmän huolettoman asenteen:
"Onhan kuitenkin kysymyksessä vain ja ainoastaan ajoneuvo."
Jos kuitenkin klikkaat sitä "Etsi sinkkuja"-mainosta...
Voimia ap: lle!
Antakaahan nyt mies-paralle mahdollisuus purkaa mieltään epäonnisessa autokaupassa.
Ootte kimpussa, kuin rakkikoirat.
Ex- oktavistille! Asiat järjestyy, ja vaimo leppyy.
Aikanaan.....
Juu. Leppyy. Ja kiima laskee. Ei taida Skoda-fetissi purra kuin kerran....
Todella "uskottavia" kirjoituksia joillakin. Työskentelen peruskoulussa ja siellä kuulee juuri tuon tasoisia juttuja. Lienekkö kirjoittelijat vielä peruskoulussa, vai onko henkinen taso jäänyt ko. asteelle?
Peruskoulun käyntiäkin sanotaan jo työskentelyksi.
Kuten jo englantilaisessa nuorisotutkimuksessa aikanaan todettiin, tärkeintä "että saa naurut". Mieluiten röhönaurut. Kaikkihan nauravat Skoda-urpoille. Ainakin ammattikoulun tupakkapaikalla. Ehkä peruskoulu on jo jäänyt taakse...
Sähän saat kaupan peruttua kun selvität tilanteen,toki tuhansiahan siinä häviää mutta aivan sama jos pitää hävittää.
Ja toimi kanssa nopeasti heti miten.
Älä naurata, ei kauppiaat mitään kauppoja peru.
Mutta voihan ukko myydä tai vaihtaa kotteronsa.
oli muuten jälleen vanhan uusintaa tämäkin lapsellinen aloitus.
lapset eivät vielä tiedä ettei uutta autoa saa heti alleen vaikka rahaa tyrkyttäisi, noloa.
Eikö esittelyautoja myydä heti? Minä olen aina saanut auton kun olen rahat lyötyt pöydälle.
Monella iäkkäämmällä naisella samoja harhoja. Muistavat vain vanhan Skodan, joka oli itä-euroopan tuote. MIehet tietävät mikä auto on kysessä nykyisin. Itselläni uusi ocu combi (viikon vajha) kaikilla herkuilla ja olen todella tyytyväinen NAINEN. Eikä ole ihan eka auto millä ajelen ja ajanut olen jo 30v.
Hienoa ettei vaimosi ole kommunisti, vaan aito kansallissosialisti kuten minäkin:)
Tosin Gorbatshovin ansiosta itäblokki on loppunut kaksi vuosikymmentä sitten ja "itä" on siirtynyt Kiinaan ja etenkin Pohjois-Koreaan.
Ai että mistä tietää ettäkyseessä provo? No ainakin siitä että "tuliterää Octaviaa" ei yleensä ajeta suoraan koeajosta kotiin.
Mä ymmärrän sun vaimoasi.
Hyvä trolli tämäkin. Harvemmin spontaanisti saa ostettua uutta Octaviaa liikkeestä saman tien käyttöön.
Mutta pidä Octavia. Siinä on paljon vähemmän ajokilometrejä kuin ilmeisen luonnehäiriöisessä 30v avioliitossa ajetussa vaimossasi.
Käy vaikka maksullisissa naisissa jos on semmoista tarvetta. Tulee halvemmaksi kuin avioliitossa eläminen.
Avaa silmäsi. VW ja Skodaliikkeet oikein pursuilee näitä "HETI LUOVUTUKSEEN" autoja. Ei tarvise kuin katsella vähän nettiä.
Tökkiikö kauppa kun jää nuo ylivuotiset käsiin.
Katselet vaimokullan kanssa vähän euroopan karttaa. Tarkistelette leveyspiirejä ja tulette siihen tulokseen, että täällä Suomessa ollaan enemmän idässä kuin Skodan tehtaat Tsekissä ja Slovakiassa.
Meillä on kotona hiukan samanlainen tilanne kuin ap.llä. Ostin skodan ja emäntä on kovastikin vastaan.
Kertoi että lapsuudenkodissa oli ollut huonoja kokemuksia sokotista.Oli jäänyt kuulemma traumoja kun isänsä oli kuljettanut kouluun.
Muut koulussa olivat pilkanneet itä- autosta, jopa niin paljon, että isä oli joutunut jättämään hänet pois kyydistä jo paljon ennen koulua, etteivät muut olisi nähneet.
Oli esiintynyt koulukiusaamista ja sen sellaista.
Vaimo haluaisi välttää vastaavaa omien lasten kohdalla.
On sulla vanha akka.Siitä on ainakin 50 vuotta,kun skodalla
lapsia kuljetettiin kouluun.
Vaihda muijaa,ei se saa enää lapsia.
Juurikin näin, lapsen osaavat olla julmia toisilleen.
Eihän Skodalla lapsia saa kuskata. Pitää vähän hei ajatella lasten tulevaisuuttakin. Ne saa ikuisen trauman. Ja jos kaverit näkee.
Pappa-auto vain papoille herranjumala.
Järkevä pointti, lapset ovat hiomattomia timantteja.
Varhaisteini-iässä aiheutetut traumat seuraavat läpi elämän.
Meidän aikuisten tulee tehdä kaikkemme, jotta lapsemme välttyisivät niiltä.
Voimme osaltamme myös autovalintojen kautta edsauttaa lastemme kehitystä ja hyvinvointia.
Kasvattja puhuu asiaa.
meillä emäntä uhkasi lähteä jos en osta skodaa
Oisit antanut mennä
kyllä mä ostin skodan molemmilla on hyvä ajella