saksanpaimenkoira unelma koira?

tv häämää(kö)

Monet ihmisethän muistavat susikoira roin ja sen seikkailut. Sitten myöhemmin 200 luvulla pyöri viellä hurmaavampi koira, poliisikoira rex. Itse kun olin mukula, olin ihan lääpällään saejaan ja sitä mukaa rakastuin koirarotuun.

Sillon tosi tietämättömänä kirppuna kelasin, et "olisi ihanaa omistaa tuollainen koira joka osaa mitä vain ja jekkuja' eihän sitä tullut ajatelleeksi et joku on sen kouluttanukkin. Mutta onko se koiran temput ja taidot/koulutus ihan oikeita mitä ohjelmassa annetaan ymmärtää? Eli feikkii vai totta?

Itse katsonut netistä niitä vähäisiä kohtauksia mitä ei saejassa näytetä, eli näin tehtiin, ja kyllä siinä oli miten ne käsitteli ja koulutti koiraa, mut mikä on se koko totuus? Ei se varmasti ole ihmeellinen, mut jos pysytään koira aiheessa, ni varmasti se on niin, että tämä koirarotu pystyy tekemään kaikkea mutta se vaatii pirun hyvää koulutusta.


Ainoa inhottava oli ja oli muittenkin mielestä tämän murinat ja vinkumiset sarjan aikana et oli aika eloisa. Ne äänet oli kyllä suurimmaksi osaksi mixattuja ohjelmaan. Tästäkin tulee mieleen kysymys, murajteleeko ja äänteleekö saksaei muka oikeesti noin paljon.

11

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tv hämää(kö)

      Sarjassa ei saejassa.

    • Temppudogi

      No murisee ne ainakin ihan oikeesti,eikä tarvi olla Rexikään... :)
      Mutta luulen että onhan siellä kuvauksissa aika paljon feikkiä,vaikkakin sakun saa kyllä tekemään melkoisia asioita ;)

    • Ei murahtele

      poliisikoira rex oli kiva sarja ja se vähän koukuttikin kyllä:) Muistan kyllä lukeneeni,montako eri koiraa siinä sarjassa käytettiin,mutta en uskalla sanoa määrää,jotten syyllisty valehteluun.Mutta useita kumminkin.Kauniita koiria joka tapauksessa olivat.Oma koirani ei murahtele,mutta oikein innostuessaan voi vähän kurlata.

      • tv hämää(kö)

        Miten sä kuvittelet syyllistyväs valehteluun jos et muista. Sanoo suoraan et about sen ja sen verran. Haloo, jos jotkut luulee et oot joku ainstain ni niitten kallost o tippunu ruuvi jos toinenii


    • Temppudogi

      Meidän "ukko" kyllä murahtaa ihan kuuluvasti, jos toinen uros tulee ns. "iholle"
      Muulloin ei urraile. Saku omistajalleen ihanin koira

    • tvhämää(kö)

      Googlettamalla jokainen voi etsiä poliisikoirien määrän, mut se mitä itse muistan ilman lunttaamatta, ni niitä on 3-4. Alex poliisikomissarion aikana oli eri kuin moserin aikana, sitten kun siirryttiin 2010 puolelle oli koira nimeltä henry. Muillahan on nimet mitkä pitäs muistaa mut ne oli enempi sakannimisiä ni ei niitä muista.

    • Flick/Pasila

      Flick tekee mitä vain temppuja, mutta vain omistajan käskyn alla. Pasilassakin tunnetaan koirakko asiallisesta käytöksestään.
      Mm. viime kesänä koirakko vahti koko puistoa ja hälytti aina tarvittaessa poliisipartion tai pelastuslaitoksen paikanpäälle havaitessaan lainrikkomuksellista käytöstä.

    • Waldo

      WAU!

    • Ei voi olla totta

      On se.Taas....

    • totta on

      :) Katotaan vaan kuka provosoituu ja kellä on hyvä hermot.:)

    • tiiaxx96

      Mun ukko murisee vaan puolustaessaan perhettä/omaa ihmistä tai jos kokee itsensä uhatuksi (esimerkiksi pimeellä jos vastaan tulee mies henkilö humalassa niin alkaa sellainen hampaiden näyttely että ei kukaan oo uskaltanu vielä tulla kokeilemaan saanko hampaan kuvat). Haukahtaa kerran kun ovikello soi tai kuulee että joku oven takana (koira opetettu siihen tarkoituksella) koska yläkertaan esimerkiksi ei ovikello kuulu ja toinen syy että tuo turvaa kaikenmailman hihhuleilta jotka yrittävät sisälle tulla ilman lupia ja ei kovin moni yhtään järkevä ihminen halua kokeilla ottaa matsia tollaisen koiran kanssa :D Ainut ärsyttävä puoli meidän pojan ääntelyssä on piippaus!ja sehän on aika yleistä sakemanneilla.. meidän koiralta ei olla saatu sitä piippailua pois ja piippaulu ilmenee esim aina jos haluaa huomioa tai tulee koira lenkillä vastaan. Toki sitten pitää innostuessaan ääniä esim suloisia innostus haukahteluja niinkun kaikki koirat :3 mutta aika hiljainen siis toi meidän elukka on :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      26
      5291
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4647
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      146
      1601
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1436
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1260
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1064
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      201
      965
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      903
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      829
    Aihe