Nyt olisi hyvät neuvot tarpeen.
Kone on åkerman h7mb vm83 ja ongelma on etu-akselin vakauttimet, ne ovat jumissa, eli akseli on jäykkä jatkuvasti.
Missä voisi olla vika ja miten ne saa vapautettua muuten kuin laskemalla öljyt ulos??
Vakaimille tulee öljynpaine.. kuinka paljon painetta pitäisi tulla?
Mikä virka on sillä jousikuormitetulla karalla mistä lähtee öljyputki seisontajarrulle ja vakauttimille?
Åkerman korjaajia
4
600
Vastaukset
- tuttu vika???
Lisäys vielä edellisee,
jos joltain löytyy korjaamo kirjaa tai käyttö manuaalia tai molemmat edellä mainittuun malliin niin olen kiinnostunut ostamaan.
myynti tarjouksia otetaan vastaan osoitteessa [email protected] - Jyrämane
Muistaakseni vanhemmissa åkerin pyöräalustaisissa oli istuimen alla mekaaninen kytkin :on /off jolla sai etuakselin joko vapautettua tai lukittua, kannattas tarkistaa ensin sen toiminta. Kytkin oli noin pyöreä kolme senttiä halkaisijaltaan ja 5 cm korkea. Hiukka uudemissa koneissa etuakseli meni lukkoon kun ylävaunu oli tietyn astemäärän sivussa alavaunusta.
- tuttu vika??
On siinä mekaaninen kytkin, sitä on avattu ja tutkittu et toimii, ja painetta tulee ja lähtee, mutta vakaimet on silti päällä. Tuossa meidän koneessa on myös se ominaisuus mistä sanoitkin, kun kääntää ylävauinua jonkin verran sivulle niin vakaimet lukkiutuu, tosin ovat nyt lukossa jatkuvasti. On kuitenkin sen verran vanhempaa mallia että kojelaudassa ei ole erillistä painonappia vakauttimien vapauttamiseksi.
Vakaimille menee 65 baaria painetta (esi-ohjauspaine) mut ne eivät aukea. Vaikaimien päissä on jonkinlaiset jousi kuormitetut kuula sulut... Ilmeisesti pitäis toimia samalla perjaatteella kuin "letkurikko sulut" mutta miksi ei toimi?
korjaantuiko se vika niillä osilla ? t: jake
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293285- 1181312
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101245- 711028
- 581021
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871006olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26947Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38921Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66900Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78855