Helsinki majoittaa huumausaineiden käyttäjiä kaupungin paraatipaikalla, jonne keskituloisella ei ole asiaa.
Tukeeko tukiasunnon tarjoaminen päihdepotilaille heidän toipumistaan vai edistääkö se pelkästään päihteiden käyttöä, kun sille tarjotaan sopivat puitteet. Ovatko kuntouttamisyritykset ylipäätänsä päihdekroonikoiden kohdalla rahan haaskausta?
Mielipiteitä?
Pitääkö yhteiskunnan tarjota asunto päihderiippuvaiselle?
6
202
Vastaukset
- Päihteetön
Pitää sitoutua ehtoihin tai kenkää tulee jos niitä rikkoo..mene pitkään päihdekuntoutukseen ensin ja sen jälkeen aloitat puhtaana puhtaalta pöydältä.
- uoi1
Tukiasunto on tukiasunto . Siellä asuvilla ei ole varaa juhlia.Pari keittoo ja kahvia saa päivässä .Omaa rahaa 7 euroa päivää kohti.
- fcit
ei todellakaan pidä, yhteiskunnan ei mielestäni pitäisi tarjota huumeriippuvaisille yhtään mitään tai minkäänlaista tukea.!!
- ensin holhous pois
Se edellyttäisi holhoavasta päihdelainsäädännöstä luopumista. Yhteiskunnalla on vastuu holhokeista (ei siis holhokeilla itsellään, jotka eivät saa edes valita käyttääkö alkoholia vai kannabista) ja yhteskunta on myös velvollinen tarjoamaan asunnot ja kalleimmat mahdolliset hoidot jne. Niin kauan kuin kaikkia huumekieltoja, sääntelyitä ja valmisteveroja ym. ei poisteta.
- Gokkgf
ensin holhous pois kirjoitti:
Se edellyttäisi holhoavasta päihdelainsäädännöstä luopumista. Yhteiskunnalla on vastuu holhokeista (ei siis holhokeilla itsellään, jotka eivät saa edes valita käyttääkö alkoholia vai kannabista) ja yhteskunta on myös velvollinen tarjoamaan asunnot ja kalleimmat mahdolliset hoidot jne. Niin kauan kuin kaikkia huumekieltoja, sääntelyitä ja valmisteveroja ym. ei poisteta.
Sivistynyt yhteiskunta tukee ja auttaa kaikkia jäseniään, myös niitä ongelmaisia. Kenenkään ongelmat ei ole täysin itseaiheutettuja: Geenit, lapsuus, kasvatus, yhteiskunnan vääryydet.. Moni asia vaikuttaa. Sodan aikaan oli paljon heroiiniriippuvaisia ja tutkimusten mukaan kaikki ihmisen toiminta muokkaa perimää. Osa ongelmista juontuu kaukaa historiasta.
- holhous liian kallista
Gokkgf kirjoitti:
Sivistynyt yhteiskunta tukee ja auttaa kaikkia jäseniään, myös niitä ongelmaisia. Kenenkään ongelmat ei ole täysin itseaiheutettuja: Geenit, lapsuus, kasvatus, yhteiskunnan vääryydet.. Moni asia vaikuttaa. Sodan aikaan oli paljon heroiiniriippuvaisia ja tutkimusten mukaan kaikki ihmisen toiminta muokkaa perimää. Osa ongelmista juontuu kaukaa historiasta.
Yksi vaihtoehto olisi, että esim. alkoholiriippuvaisille annettaisiin erityislupa hankkia teollisuusetanolia 50 senttiä/litra (jota käytetään Sinolin raaka-aineena, mutta on paljon halvempaa kun sitä ei ole denaturoitu). Sitä voisi laimentaa esim. omenamehuun ja samalla alkoholisti säästäisi monta satasta kuussa ja voisi laittaa rahat vaikka asuntolainan lyhennyksiin.
Myös nisti voisi erikoisluvalla hankkia suoraan kemiantehtaalta heroiinia perunajauhon hinnalla, jolloin palkka tai työttömyystuki riittäisi mainiosti normaaliin elämiseen ja asuntolainan lyhennyksiin tai vuokraan siinä missä muillakin.
Erityislupaan sisältyisi myös oikeus käyttää korvikkeena terveydelle vähemmän haitallisia vaihtoehtoisia päihteitä.
Jos tällainen käytäntö olisi jo 10 vuotta sitten otettu käyttöön, Suomi ei olisi ikinä velkaantunut eikä joutuisi maksamaan yli 5 miljardia vuosittain pelkkiä valtionvelan korkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379