Docventures - kulttuuriohjelma

Luovaa kulttuuritarjontaa pitkiin aikoihin. Juuri tais päättyä sarjan viimeinen osa mutta tuleehan näitä uusintoina.
Ulkoperäinen ohjelman nimi hämää monia mutta nuo toimittajat Riku Rantala ja Tunna Milonoff ovat laittaneet itsensä peliin.

Löytyykö ohjelmasarjalle puolustajia, teille jotka ovat näitä sarjan ohjelmia seuranneet?
1179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Minä oppimattomana maalaispoikana en kulttuurista ymmärä juuri mitään ja vähän sitä myös seuraan.

Sana kulttuuri on lähtöisin jostain sanasta culture, joka lienee latinaa.

Hengen viljelystähän noissa kulttuuriasioissa on kysymys vaikka onhan liikuntakulttuuriakin.

Olisko nniin, että se mikä ei ole politiikka on kulttuuria tai päin vastoin.

liisal ja sinisirkku ainakin tietävät ja miksei susskin.

Äänestä
  • Ruuneperi uskoo tietävänsä, että kultturi sana juontuu latinan kielestä. No. Paljon nuorempana pääsin reisun päällä ollessani Imatran valtionhotellin puistoon. Sii penkillä istuessani soratiellä sipsutteli kolme venäläistä kaunotarta.

    Eräs heistä maintsi selvästi sanan kulture. Päättelin, että tämä on se kultturisanan kotimaa. Eli vanha venäläinen keksintö. Hyvinkin voi juontua Puskinin tai Tsehovin aikaan pian keskiajan päättymisen jälkeen.

    Äänestä

  • Kyllä kulttuuripolitiikka on ihan yhteiskuntattieteiden ala ja tutkimuskohde:)

    Äänestä

  • langto-d kirjoitti:

    Ruuneperi uskoo tietävänsä, että kultturi sana juontuu latinan kielestä. No. Paljon nuorempana pääsin reisun päällä ollessani Imatran valtionhotellin puistoon. Sii penkillä istuessani soratiellä sipsutteli kolme venäläistä kaunotarta.

    Eräs heistä maintsi selvästi sanan kulture. Päättelin, että tämä on se kultturisanan kotimaa. Eli vanha venäläinen keksintö. Hyvinkin voi juontua Puskinin tai Tsehovin aikaan pian keskiajan päättymisen jälkeen.

    Kyllä sana latinasta tulee eikä mistään "uskostani".

    Äänestä

Niin laaja on käsite *culture* kulttuuri, (viljelys, jalostus) että lähdettävä on sekä aloittajan, että Ruunen kasvupaikasta. Kulttuuria on jo maanviljelys,...maisemassa se on kulttuurimaisemaa, ihmisen muokkaamaa.

Se kun käsittää kaiken aineellisen ja henkisen muokkaamisen ja jalostamisen. Jo kaukaa menneisyydestä se kumpuaa, sisältäen mitä edeltäjämme ovat aikaan saaneet monen monella alalla.

Turhalta tuntuu luetella kaikki taiteen muodot, kuin muunkin kehityksen, eri aikakausina, eri kansakunnilla, mutta kaikkien yhteinen perintö se on, tallennettuna savitauluista, riimukivistä
papyruskääröihin, ja nkyään digitaaliseen muotoon.

Jo kohteliaisuus sinänsä ja hyvä käytös on kulttuuria, eli sivistystä.

Toivoisi Liisa.sal'in jatkavan ja monen muunkin näkemystään.

Tuota Docventuras'in laajaa tarjontaa en ole katsellut, aika ei ole kaikkeen riittänyt viime aikoina.

PS. Onhan Venäjällä kulttuurihistoriansa, paljonhan yläluokka siellä opiskeli Ranskassa, Venäjänmaa on tuottanut suuria ajattelijoitakin, joskin Ranskan kulttuuri sai muotoja, jotka menivät äärimmäisyyksiin hienostelevuudessaan. Niinpä aatteet siinäkin vaihtuvat terveempiin muotoihin.

Alati elävää se kaikkineen, muotineenkin on.

Äänestä
  • Kaikella kunnioituksella sinisirkun tietoja ja taitoja kohtaan. Mutta kiitos Ruuneperin, sain ne ns. hyvät aamunaurut väkinäisestä tokaisusta, ai ´ miksei susskin´. Tiiäthän sinäkin, että minä olen niin kulturelli, että kaiken kulttuuritietämykseni - taitamukseni peitän mieluummin kuin että täällä olis tarvetta sitä ilmituoda. Mieluummin olen täälläkin ns. hulivilityttö, joka omiaan vaan kirjottaa, mitä mieleen juohtuu.
    No joskus ammoin ehkä jotain maininnut jonkun Sibeliuksen nimen tai mieltymyksen agrikulttuuriin.

    Äänestä

  • Siis ai! Vielä helpompaa olis aamulla jäädä täkin alle punkkaan. Taidankin alkaa pelaamaan lotteripeliä ja voittaa isoja potteja riihikuivaa rahaa. Ehkä Bermudalle muutan sitten talven ajaksi.
    Siellä ei huono heilu kun hotellin palvelustyttyä pyydän tuomaan sviittiimme hyviä ruokia ja juomia. Yksinhän kakemaille lentävät vain yksinäiset ja onnettomat tyypit. Siinä teille kyldyyria.

    Äänestä

Nythämä huomaan että varmaan tämäkin kirjoittelu täällä on kulttuuria. Tietysti tämä on ja vielä kyltyyristä kirjoitellaan sivistyneesti. Minäki kun elämässä on kirjat olleet tärkeitä niin väkiesellä niistä mainihen melkein joka viestissä.
En kuitenkaan kässää että elän kirjojen kautta, vaan viissaasti etsin kulttuuria sieltä. Niin nytki

Äänestä
  • Ai kun hyvät katekoriat sie laitoitkii tapetille nuo Eikka Leinon runot. Net kun tallettaa kirjamerkkilöihin ni sieltä voip lainata hyvän Leinoeikan mutjautuksen vaik sivuloille. Kuin voilla tehtyä hyyvää muikkukukkoo mutustelis.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


capt. cöpenick kirjoitti:

Luovaa kulttuuritarjontaa pitkiin aikoihin. Juuri tais päättyä sarjan viimeinen osa mutta tuleehan näitä uusintoina.
Ulkoperäinen ohjelman nimi hämää monia mutta nuo toimittajat Riku Rantala ja Tunna Milonoff ovat laittaneet itsensä peliin.

Löytyykö ohjelmasarjalle puolustajia, teille jotka ovat näitä sarjan ohjelmia seuranneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu