nuori ja lopen väsynyt töihin

surkeaa

Olen alta parikymppinen nuori nainen, ammatiltani lähihoitaja.

Olen niin lopen väsynyt ja kyllästynyt kaikkeen. Vuorotöihin ja hoitajan ammattiin. Saan surkeaa palkkaa, en ole pitänyt lomaa pitkään aikaa ja saanut aivan tarpeeksi muista ihmisistä. Töissäkin hoidettavat ovat ihania (ainakin suurin osa) mutta työkavereita en jaksaisi millään.

Haaveilen vaihtavani alaa, mutta en tiedä mitä tekisin. Haaveilen, että minun ei tarvitsisi tehdä näin paljon töitä. Haaveilen, että pääsisin luontoon jonnekin omaan mummonmökkiin ja kasvattaa siellä elukoita ja viljellä maata.

Olen niin lopen kyllästynyt kaupunkilaiselämään.

Kertokaa, miten nuori köyhä voi ikinä päästä eroon oravanpyörästä?

6

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha periushoitsu

      Kannattaa kouluttautua jollekin muulle alalle.

      samaa koen , työkaverit hoitoalalla ovat nykysin paljon haasteellisempia kuin vaikeimmat asiakkaat
      .Juoruilua, mustamalausta, jatkuvaa esimiehen puheilla ramppaamista , aina syy työkaverissa tietenkin.Ovat kateellisia ja narsiteja
      Tämä on seurausta siitä ettei nykyisin ole enää minkäälaisia kriteereitä alalle pääsysyssä, vaan kaikki hakijat valitaan , taso on laskenut , alalle ohjautuu täysin yhteistyökyvytöntä porukkaa, joilla esim. stressin, saati paineensietokyjä ei ole ollenkaan.Kärsivällisyydestä ja empatiasta puhumattkaan. Ja näitä kaikkia luonteenpiirteitä ja ominaisuuksia hoitotyössä tarvitaan

      Ja tässä tarkoita lähinnä näitä 35-60 vuotiaita alanvaihtajia.Nuoret alalla ovat usein helmiä, mutta aloittajan lailla huomaavat pian mihin pyöritykseen ovat joutuneet ja pian vaihtavat alaa.

      • surkeaa

        Olen kierrellyt sijaisena monessakin paikassa, ja vähän kauemmin siellä oltuani huomaan juuri tämän, että vaikka paikka on muuten OK työkavereiden kesken on kaikenmoista soopaa.

        Alan vaihtoa olen miettinytkin, mutta en tiedä yhtään että mihin. Pelkään, että joudun vain ojasta allikkoon. Jos nyt saan tehdä töitä käsilläni, joka on minulle mieluista niin sitten joudunkin istumaan jossain tietokoneen edessä.

        Pelkään myös työttömyyttä, koska monella alalla ei ole näin "hyvää" työllisyystilannetta.

        Noidakehä...


      • Sieltä se urkenee

        Minäkin sijaistan monessa eri paikassa. Kaikissa niistä teen vain työni, en osallistu soopaan, en missään nimessä suostuisi siihen, koska se on loputon suo, joka vie ihmiseltä voimavarat tehdä tärkeämpiä asioita.

        Joten aloittaja, keskity työsi jälkeen johonkin sellaiseen asiaan, joka elähdyttää tunteitasi, joka on sitä, mitä maailmassa kaikista eniten halajat ja toivot.
        Eläimistä tykkäävä voi mennä vaikkapa vapaaehtoistyöhän johonkin kissataloon tai kenneliin, tai jotain sellaista. Kaiva omaa sisintäsi, oma juttu löytyy sieltä, unohda muitten ihmisten jutut, keskity omiisi.


    • alanvaihto kannattaa

      Niin, valitettavasti se on tuo hyvä työtilanne mikä tuo alalle täysin sopimattomia henkilöitä. Työyhteisöt ovat tästä syystä aika haasteellisia nykyisin.
      Olet nuori vielä, ja kun jo tuossa vaiheessa koet olevasi väärällä alalla, ei muuta kuin kiireesti alaa vaihtamaan.

    • Nappila

      Minä paloin tuossa samassa työssä loppuun, sitten vasta sairasloman jälkeen ammatillisen kuntoutuksen kautta sain eläkeyhtiön maksaman uravalmentajan ja hänen kanssaan mietittiin uutta alaa. Olin ennen lähihoitaja, nyt opiskelen taloushallintoa. Ei kannata päästää tilannetta siihen missä minä olin, kannataa hypätä oravanpyörästä aiemmin.

    • Uudet tuulet

      Katsele työpaikkailmoituksia ja hae toista työtä!
      Käy työnvälitystoimistossa ja kerro että et jaksa sitä työtä.

      Kauheeta jos alle 20 tytön pitäis jatkaa työtä, missä ei viihdy, - ei!

      Kysy mitä mahdollisuuksia on opintoihin!

      Tee lista toiveammatisteistasi ja pyri niihin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      21
      3327
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2692
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      211
      2234
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1471
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1379
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1174
    Aihe